صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3355                                               
نكاتي درباره سرمايه گذاري معقول
مقاله منبع
نكاتي درباره سرمايه گذاري معقول عنوان
اكرم حميديان نويسنده
1387/01/26 تاريخ

سرمايه‌گذاري مقدمه كارآفريني است و اگر بدون تحقيق فراگير و كامل در مورد حوزه سرمايه‌گذاري انجام شود به از ميان رفتن تمام تلاش‌ها منجر خواهد شد. در مقاله حاضر چند توصيه براي انتخاب دقيق زمينه سرمايه‌گذاري مطرح مي‌شود.

خلاصه
روزنامه سرمايه‌ 26/01/87 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

سرمايه گذاري مقدمه كارآفريني است و اگر بدون تحقيق فراگير و كامل در مورد حوزه سرمايه گذاري انجام شود به از ميان رفتن تمام تلاش ها منجر خواهد شد.

كارشناسان معتقدند حداقل بايد به همان ميزان كه براي كسب سرمايه زمان صرف كرده ايد وقت صرف تحقيق درباره حوزه سرمايه گذاري كنيد. در مقاله حاضر چند توصيه براي انتخاب دقيق زمينه سرمايه گذاري مطرح مي شود.

  • تمام جزييات را بررسي كنيد

همان طور كه كارآفرين هاي باتجربه مي دانند عجله در اختصاص منابع مالي يك اشتباه جبران ناپذير است. آن ها معتقدند تحت هيچ شرايطي نبايد با بي توجهي به ارزش سرمايه آن را در هر حوزه اي كه ظاهري فريبنده دارد سرمايه گذاري كرد.

واقعيت اين است كه شما براي كسب سرمايه و جمع كردن آن سخت كار كرده و مدت زيادي را صرف كرده ايد بنابراين قبل از تصميم گيري و متعهد شدن به آغاز كسب و كار تمام جوانب و جزييات را بررسي كنيد.

براي دقيق تر شدن تصميم گيري تان بهتر است اطلاعات درست، دقيق و كافي، را از افرادي كه در اين حوزه صاحب نظر هستند كسب كنيد. اگر به هر علت شك داريد بهتر است سرمايه خود را تا زماني كه ترديدتان رفع نشده در بانك يا حساب سرمايه گذاري بازار پول قرار دهيد.

  • پول به راحتي از دست مي رود

تنها وجه ساده در مورد پول از دست رفتن آن است. در بازار پررقابت كنوني كسب و جمع آوري پول بسيار دشوار اما از دست دادن آن ساده است.

كارآفرين هايي كه بدون توجه به هزينه ها و جريان نقدينگي به هدر دادن پول پرداخته و در ميانه راه ورشكسته شده اند به خوبي معناي اين جملات را مي دانند. يك ضرب المثل ژاپني مي گويد: «پول درآوردن شبيه كندن زمين با ناخن و از دست دادن آن شبيه ريختن آب روي ماسه است.»

  • پولتان را حفظ كنيد

يكي ديگر از توصيه هاي مهم به كارآفرين هاي جوان و تازه كار را از زبان «ماروين ديويس» كارآفرين موفق و خود ساخته مي شنويم. او در يكي از مصاحبه هاي خود بهترين اصل راهنما را براي كساني كه وارد عرصه، ريسك و كارآفريني مي شوند اين گونه به سادگي بيان كرده است: «پولتان را از دست ندهيد.»

او در توضيح اين جمله مي گويد اگر به هر علت پيش بيني مي كنيد در سرمايه گذاري پولتان از ميان خواهد رفت بدون آن كه بازدهي نصيب شما شود، از اقدام صرف نظر كنيد. اين گفته به معناي ريسك نكردن نيست اما هر نوع ريسك بايد معقول و مبتني بر تحقيقات گسترده درباره بازار و ديگر حوزه هاي مهم كسب و كار باشد در غير اين صورت تمام آن اشتباه محض است.

  • وقت طلاست

قبل از تصميم گيري درباره سرمايه گذاري به پول به عنوان بخشي از عمر و زندگيتان فكر كنيد. واقعيت اين است كه شما براي كسب و جمع كردن پول بايد تعداد مشخصي از ساعات، هفته ها و حتي سال ها از عمر خود را به اين كار اختصاص دهيد. اين زمان ديگر بازنمي گردد.

در واقع بخشي ارزشمند از عمرتان سپري شده و حاصل آن ميزاني از پول است كه اكنون قصد داريد آن را صرف راه انداختن يك كسب و كار كنيد. بنابراين در نگهداري عاقلانه از آن تلاش كنيد. اين جمله به معناي عدم سرمايه گذاري در حوزه هاي غلط و نيز سرمايه گذاري در زمينه هاي پرسود است.

  • هوشمندانه سرمايه گذاري كنيد

يكي ديگر از توصيه هاي مهم اين است كه اگر تصور مي كنيد ظرفيت از دست دادن مقدار اندكي پول را داريد، مقدار بسيار زيادي پول را از دست خواهيد داد.

در مورد ديگاه فردي كه احساس مي كند به اندازه كافي پول دارد كه مي تواند مقدار اندكي از آن را هدر دهد يك واقعيت نگران كننده وجود دارد. ضرب المثلي قديمي مي گويد: «فرد بي فكر و پول او به زودي از هم دور خواهند شد.»

ضرب المثل ديگري نيز مي گويد: «هنگامي كه فردي باتجربه با فردي صاحب پول ديدار مي كند، در نهايت فرد باتجربه صاحب پول مي شود و فرد صاحب پول تجربه اي بزرگ كسب خواهد كرد،» بنابراين همواره از خود بپرسيد اگر صد درصد پول خود را در يك سرمايه گذاري از دست بدهيد چه خواهيد كرد؟ آيا مي توانيد از صفر شروع كنيد؟ اگر نمي توانيد اصلا در آن حوزه سرمايه گذاري نكنيد.

خوش بين بودن با بي فكري بسيار تفاوت دارد منابع مختلفي براي كسب پول وجود دارد اما به ياد داشته باشيد از هر منبعي استفاده كنيد بايد پول را بازگردانيد. حتي اگر پول را خود اندك اندك جمع كرده باشيد عمرتان را در ازاي آن داده ايد به اين ترتيب به گذشته فكر كرده و اشتباهات مالي مكرر خود را مرور كنيد.

ويژگي مشترك همه آن ها چه بود؟ چه درسي مي توانيد از آن ها بگيريد؟ تشخيص دقيق اشتباه نيمي از حل مساله است. تنها در حوزه هايي كه نسبت به آن ها كاملا آشنايي داريد و مطمئن هستيد سرمايه گذاري كنيد تنها از صاحب نظران و كساني كه در كسب و كار خود موفق هستند توصيه بگيريد.

  • هيچ چيز را كم اهميت تلقي نكنيد

در طول تاريخ تمام موفقيت هاي بزرگ از انباشته شدن صدها و هزاران اقدام كوچك حاصل شده است همين گفته درباره سرمايه اي كه شما جمع آوري كرده ايد كاملا صادق است. توجه داشته باشيد هر اقدامي انجام مي دهيد مهم و تاثيرگذار است.

بزرگ ترين اشتباهي كه افراد مرتكب مي شوند اين است كه تصور مي كنند هرچه كه آن ها مايلند اهميت داشته باشد اهميت خواهد داشت. اما واقعيت چيز ديگري است تصميم هاي درست نتيجه مثبت و تصميم هاي غلط نتيجه منفي براي شما همراه خواهند داشت. به اين ترتيب تصميم صحيح مالي بايد شما را به سوي هدف برساند.

به ياد داشته باشيد اگر آنچه انجام مي دهد شما را به هدف نزديك تر نمي كند در حال دور كردن شما از هدف است. با توجه به ريسك هاي متعددي كه كارآفرين ها در فعاليت هاي خود متحمل مي شوند هرچه بيش تر در هر حوزه دقت كنند نتيجه بهتري كسب خواهند كرد. ريسك مالي جزو مواردي است كه راحت تر مي توان از آن اجتناب كرد.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است