صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4922                                               
توليد كشور را دريابيم
مقاله منبع
توليد كشور را دريابيم عنوان
محمود اسلاميان نويسنده
1392/11/09 تاريخ

ريشه بسياري از ناهنجاري‌هاي رو‌به‌رشد جامعه كه مرتب در صفحات حوادث جرايد خود را نشان مي‌دهد، بيكاري است. توسعه اشتغال از رهگذر توليد ملي امكان‌پذير است.

خلاصه
روزنامه دنياي اقتصاد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

بدون ترديد بيكاري ناشي از ركود اقتصادي مهم‌ترين مساله امروز ميهن اسلامي است. وزير محترم اقتصاد رقم8/5ميليون بيكار بالفعل و بالقوه را اعلام كرد. وزير تعاون، كار و رفاه نسبت به بيكاري 10 ميليون نفري در آينده هشدار داد. اين اعلام نگراني‌ها بسيار بجا است. بايد كل نهادهاي تصميم‌گير جامعه آن را به‌عنوان چالش اصلي و جدي كشور بپذيرند و براي خروج از آن اجماع ملي كنند. به هر خانه‌اي مي‌رويد مشكل بيكاري باعث رنج و ناراحتي است، سال‌ها تلاش و زحمت والدين و رساندن فرزندان از نظر تحصيل به شرايط اشتغال و عدم پاسخگويي به اين نياز بسيار ناراحت‌كننده است و مي‌تواند عواقب نگران‌كننده اجتماعي داشته باشد.

ريشه بسياري از ناهنجاري‌هاي رو‌به‌رشد جامعه كه مرتب در صفحات حوادث جرايد خود را نشان مي‌دهد، بيكاري است. توسعه اشتغال از رهگذر توليد ملي امكان‌پذير است.

در ابتدا بايد اجمالا علل ركود را بررسي كنيم. توليد ملي طي سال‌هاي اخير از عوامل زير آسيب‌ديده است.
1- نحوه اجراي هدفمندي يارانه
در اين طرح قرار بود 30 درصد منابع براي بازسازي صنعت در اختيار بنگاه‌ها قرار گيرد. توليدي كه سال‌ها از مضيقه‌هاي فراوان رنج مي‌برد و مزيت انرژي تا حدي آن را جبران مي‌كرد. حذف مزيت مذكور باعث افزايش قيمت تمام شده و تعديل نيروي انساني و كاهش توليد شد. گزارش‌هاي ميداني مستندي اين روند را نشان مي‌دهد. ركود توليد پس از اجراي طرح هدفمندي كاملا خود را نشان داد. انتظار مي‌رود در مرحله دوم به اين امر توجه لازم بشود.

2- سياست ارزي نادرست
بر اساس قانون برنامه و تجربه و عقل قرار بود نرخ ارز بر مبناي تورم تعديل شود. اصرار مسوولان دولت قبل بر عدم انجام اين تكليف قانوني و تورم 20 تا 40 درصد طي سال‌هاي گذشته و تثبيت نرخ ارز، باعث شد شكاف بزرگي به نفع واردات و عليه توليد شكل گيرد. نگاهي به تورم تك رقمي كشورهاي رقيب و عدم تعديل نرخ ارز باعث واردات حجم انبوهي از كالاها شد. اين آسيب همزمان با طرح هدفمندي، زخمي ديگر بر پيكره توليد ملي بود؛ همچون بيماري كه از يك عارضه‌اي در حال رنج است و همزمان عارضه‌اي ديگر حادث شود. طبيعي است، آسيب شدت بسياري پيدا مي‌كند. كاهش 700.000 شغل در سال‌ 83 به 14 هزار در ميانگين 8 سال گذشته ناشي از دوبل شدن بيماري است. شوك ارزي ناشي از بي‌تدبيري نيز مزيد بر علت شد. ثبات نرخ ارز متناسب با تورم سالانه، باعث آرامش مي‌شود.

3- معوقات بانكي
تضعيف توليد ملي به دلايل ذكرشده و عدم حمايت و برنامه‌ريزي لازم، باعث شد سطح توليد واحدهاي كشور كاهش يابد. كاهش توليد يا توقف آن منجر به افزايش قيمت تمام شده و ضعف واحدها در بازگرداندن بدهي‌ها شد. سال‌هاي سال، بنگاه‌ها و بانك‌هاي كشور در حال كار بوده‌اند. براي اولين بار، در تاريخ صنعت كشور، شاهد چنين حجم انبوهي از معوقات هستيم. هيچ توليدكننده‌اي نمي‌خواهد سرمايه و حاصل زندگي خود را به تعطيلي بكشاند. طرح موارد خاص و حكم كلي در اين باب بسيار خطرناك است. توليدكننده مسوول شرايط محيطي خويش و تصميمات غيرعقلاني نيست. كارآفرين يك جهادگر في‌سبيل‌ا... است كه زندگي، سرمايه و عمر خويش را در توسعه اشتغال كشور صرف مي‌كند، او به جاي دولت كار مي‌كند. روند افزايش معوقات به 80.000 ميليارد تومان و ناكارآمدي تصميمات متخذه طي سال‌هاي اخير، نشان‌ از يك بيماري جدي دارد.

قفل شدن منابع بنگاه‌هاي توليدي به دليل معوقات، باعث افزايش بيكاري شده‌است. اين عارضه با تنها به قاضي رفتن درمان نمي‌شود، نياز به واكاوي عالمانه دارد، نياز به نگراني از عمق فاجعه دارد، نياز به يك اجماع و دلسوزي ملي دارد. آيا انصاف است كارآفريني را كه موهايش در خدمت به كشور سفيد شده است، به زندان بيندازيم آن هم به جرمي كه ديگران متهم اصلي آن هستند. تدبير در جهت حل اين معضل در يك بازي برد-برد نياز فوري توليد كشور است. در غير اين صورت هم بنگاه‌ها و هم نهادهاي مالي در مواجهه با يك بحران جدي آسيب خواهند ديد.
حل اين معضل نيازمند يك برنامه جامع و غيرمتمركز است. تاكنون همه مشكلات به بانك‌هاي عامل در تهران ارجاع شده و اين امر امكان تصميم‌گيري را مشكل مي‌سازد. ارائه يك برنامه عملي و تفويض آن به كميته‌هاي استاني علاوه‌بر تشخيص سره از ناسره باعث تسريع امور مي‌شود.

4- تحريم‌ها
به‌نظر نگارنده، تحريم طي دو سال گذشته تاثيراتي در روند ركود اقتصادي داشته است. ما مي‌توانستيم با به‌كارگيري منابع فوق‌العاده طي سال‌هاي قبل از آن خود را براي يك مقاومت اقتصادي آماده كنيم. متاسفانه تصميم‌هاي عملياتي بيشتر خلاف سياست‌هاي مقاومت اقتصادي بوده است. به‌هر حال با مقاومت مقام معظم رهبري، ملت رشيد ايران و تدابير هوشمندانه دولت، سير تحريم‌ها در حال تغيير است. حداقل بايد از سال‌هاي گذشته ولو با هزينه‌هاي بالا اين درس را فراگيريم كه اصل، تدابير ما و اراده ما است. شرايط بيروني مي‌تواند مسير ما را شتاب دهد نه براي ما تعيين مسير كند. با فرض حل تحريم، منابع بين‌نسلي بايد در هدف‌ها و اولويت‌هاي اول كشور در حوزه اقتصاد به‌كار گرفته شود و بايد جوابگوي سيل بيكاران باشد.

5- ساير تدابير
طي سال‌هاي گذشته هميشه شاهد بوده‌ايم هرگاه در تامين نيازهاي مالي كشور با مشكل مواجه مي‌شويم، توليد هدف اول بود. در دهه هفتاد، 32 نوع عوارض از توليد وصول مي‌شد كه با حمايت مسوولان ارشد نظام و دولت قانون به نفع توليد تغيير كرد. متاسفانه در كميسيون تلفيق بودجه باز شاهد اين روند هستيم، براي درمان، براي طرح‌هاي عمراني، مرتب عوارض بر توليد اضافه مي‌شود؛ در‌حالي‌كه ركود اقتصادي باعث رنج است. در شرايط ركود عموم دولت‌ها سعي در كاهش هزينه‌هاي توليد و تشويق به سرمايه‌گذاري دارند. موادي از بودجه در مسير عكس‌ عمل مي‌كنند، ‌ارزش‌افزوده حال آنكه در همه بلاد در مرحله نهايي اخذ مي‌شود تا تعادل ايجاد كند در كشور ما در چندين مرحله از توليدكننده اخذ مي‌شود. فشار بر توليد از رهگذر ماليات و ساير عوارض‌ها در شرايط ركودي نوعي خودزني است.قوانين مصوب در باب حمايت از توليد سال‌ها است معوق مانده است. انتظار مي‌رود در باب اجرايي شدن آن اقدام شود.

تدوين استراتژي توسعه صنعتي و تعيين سازمان‌هاي مسوول در هر حوزه يك الزام براي جلوگيري از هرج و مرج توسعه است. در يك سيستم مديريتي تشخيص اولويت‌ها امري حياتي است، تمركز مديريت و ساختار در باب مذكور قابل‌توجه است.ميهن اسلامي سرشار از مواهب انساني و مادي است. تدابير غيرعقلاني باعث بروز مشكلات شده است. واكاوي عالمانه مسائل و اجماع بر راه‌حل‌هايي كه قادر به رونق باشد، ‌الزامي است. اين امر نبايد به‌عهده يك وزارتخانه باشد، كل دولت بايد مسوول چنين فرآيند بااولويتي باشد. تحرك توليد و شكستن يخ ركود، مي‌تواند سرلوحه برنامه‌هاي دولت باشد. تحركات ديپلماسي عقلاني و اميدآور مي‌تواند در كنار حل مشكلات داخلي اقتصاد، نشاط مضاعفي به جامعه بدهد، همان‌گونه كه 70 تا 80 درصد مشكلات قبلي ناشي از بي‌تدبيري و 20 تا 30 درصد به‌علت تحريم‌ها بود. خروج از مسائل نيز به همين رويه خواهد بود.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است