صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4453                                               
ارايه طرح تجاري و سردرگمي متقاضيان بازارهاي خارج از بورس
دانستني منبع
ارايه طرح تجاري و سردرگمي متقاضيان بازارهاي خارج از بورس عنوان
رزا فيروزي نويسنده
1386/07/14 تاريخ

با وجودي كه تصويب دستورالعمل فعاليت‌هاي ‌بازارهاي خارج از بورس نقطهء عطفي در بازار سرمايه محسوب مي‌شود اما عدم وجود ضوابط اجرايي بسياري از شركت‌هاي متقاضي اخذ مجوز را سردرگم كرده است.

خلاصه
روزنامه سرمايه مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

با وجودي كه تصويب دستورالعمل فعاليت‌هاي ‌بازارهاي خارج از بورس نقطهء عطفي در بازار سرمايه محسوب مي‌شود اما عدم وجود ضوابط اجرايي بسياري از شركت‌هاي متقاضي اخذ مجوز را سردرگم كرده است.

به نحوي كه برخي از شركت‌ها ترجيح مي‌دهند تا صدور اولين مجوز فعاليت منتظر بمانند شايد چگونگي فعاليت در بازار خارج از بورس روشن‌تر شود.

بازار خارج از بورس بازاري است كه در قالب شبكهء ارتباط الكترونيك يا غيرالكترونيك، معاملات اوراق بهادار در آن بر پايهء مذاكره صورت مي‌گيرد كه بنا به دستورالعمل مصوب شوراي بورس بايد در قالب شركت سهامي اين فعاليت صورت بگيرد.

طبق اين دستورالعمل، كارگزاران مي‌توانند به عنوان شخص حقوقي كه توسط شركت‌پذيرش مي‌شوند، اجازهء دسترسي به سامانهء معاملاتي شركت و انجام معاملات را داشته باشند كه در دستورالعمل مصوب از آن به عنوان مشاركت‌كننده، نام برده شده است.

همچنين درخواست خريد يا فروش اوراق بهادار توسط سرمايه‌گذار به كارگزار ارايه مي‌شود.

بنابراين شوراي بورس نه‌تنها حضور كارگزاران در  OTC  را نفي نكرده بلكه بر فعاليت آنان به عنوان عضوي موثر تاكيد كرده است. اين در حالي است كه برخي كارشناسان ضرورتي بر وجود كارگزاران در  OTC  نمي‌بينند البته حضور كارگزاران و چگونگي فعاليت آن‌ها به نحوهء فعاليت شركت‌هاي فعال در  OTC  و حجم معاملات بستگي دارد.

در حال حاضر در شركت‌هايي كه در زمينهء  OTC  به طور غيررسمي فعاليت مي‌كنند نقشي براي كارگزاران وجود ندارد اما در صورت تشكيل  OTC  قوي و قانونمند كه معاملات سهام بسياري از شركت‌ها را دربر بگيرد، نقش كارگزاران پررنگ‌تر مي‌شود.

توسعهء  OTC هاي منطقه‌اي شايد بدون حضور كارگزاران امكان‌پذير نباشد.

از آن‌جا كه تاكنون  OTC  قانونمندي در اين زمينه وجود نداشته است و كشورمان اولين تجربهء داشتن  OTC  را پيش رو دارد بنابراين اما و اگرهاي بسياري در اين زمينه مطرح است و هنوز چگونگي فعاليت اين بازارها تا راه‌اندازي  OTC هاي رسمي در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.

همچنين به موجب اين دستورالعمل شركت‌هاي متقاضي موظف به ارايهء‌طرح تجاري خود نيز هستند. اين موضوع حكايت از آن‌دارد كه شركت‌هاي متقاضي بايد طرح اجراي  OTC ها را ارايه دهند.

اين بدين معني است كه شركت‌ها بايد علاوه بر دارا بودن شرايط اخذ مجوز، طرح تجاري خود را نيز در قالب نرم‌افزار ارايه كنند.حسين خواجوي مدير عامل شركت سرمايه‌گذاري دادو ستد آريان معتقد است: «ارايهء طرح تجاري توسط شركت‌ها شايد به تنهايي كافي نباشد و  OTC  نيازمند يك نظام قانونمند كلي است.»

وي افزود: «بايد آيين‌نامه‌اي وجود داشته باشد كه تمامي فعاليت‌هاي اين بازار را در بربگيرد و در برخي موارد همانند توقف نمادها قبل از مجامع و... به شركت‌ها آزادي عمل بدهد.»

او با تاكيد بر وجود بازارهاي نظام‌مند خارج از بورس گفت: «  OTC  از الزامات بازار سرمايه است كه تاكنون رسمي نبوده است و نظارت جامعي بر روي آن وجود نداشته است كه اميد است با ارايهء مجوزها اين بازارها هم نظام‌مند شوند.»

اين در حالي است كه برخي از شركت‌هايي كه به طور غيررسمي در بازارهاي خارج از بورس فعاليت مي‌كنند نيز درخواست مجوز خود را موكول به پذيرش اولين شركت در  OTC  كرده‌اند تا پس از مشخص شدن نحوهء فعاليت جديد اين بازار، براي ورود به  OTC  برنامه‌ريزي كرده و با الگوبرداري و مطالعهء بيش‌تر طرح تجاري خود را ارايه دهند.

به گفتهء وي شركت‌هاي بسياري كه شرايط ورود به بورس را ندارند يا نمي‌خواهند تحت نظارت بورس قرار بگيرند مي‌توانند در اين بازارها فعاليت خود را ادامه دهند.

مدير عامل شركت سرمايه‌گذاري دادوستد آريان خاطرنشان كرد: «هدف شركت از ورود به بازارهاي خارج از بورس افزايش سرمايه و نيز جذب اقبال بازار به سمت سهامشان است.»

وي گفت:‌در حال حاضر برخي از شركت‌ها كه  OTC  غيررسمي راه‌اندازي كردند براي سهام‌دارانشان اعتماد نقدشوندگي را ايجاد كرده‌اند ضمن اين كه ساده‌تر مي‌توانند منابع مالي خود را تجديد كنند.

به گفتهء وي شفافيت اطلاعاتي تغييرات قيمت سهام در اين شركت‌ها وضعيت بهتري نسبت به شركت‌هاي ديگر دارد كه در صورت راه‌اندازي  OTC  قانونمند اطلاعات شركت‌ها و تغييرات قيمت سهام شفافيت بيش‌تري مي‌يابد.

مدير عامل شركت تصريح كرد: «قيمت سهام يك شركت در بلندمدت، كوتاه‌مدت و ميان‌مدت وضعيت شركت را نشان مي‌دهد.»

او  OTC  را براي بازار سرمايه ضروري عنوان كرد و افزود: «بازارهاي خارج از بورس بايد نظام‌مند شود و آيين‌نامه اجرايي داشته باشد.»

وي راه‌اندازي اولين بازارهاي  OTC  قانونمند را بسيار حساس ارزيابي كرد و گفت: «اگر در اين بازارها نظارت منابع اجرايي وجود نداشته باشد و بدون ضوابط خاصي راه‌اندازي شود، خاطرهء بدي از اين بازارها به جا مي‌ماند كه نه تنها كمكي به رونق بازار سرمايه نخواهد كرد بلكه مشكلاتي را نيز در اين بازار به وجود خواهد آورد.»

او وجود كارگزاران را در بازارهاي فعلي غيررسمي غيرضروري عنوان كرد و گفت: «در بازارهاي رسمي وجود كارگزاران براي بازاريابي مي‌تواند موثر باشد اما اين به شرطي است كه حجم معاملات بالا باشد.»

به گفتهء وي شركت سرمايه‌گذاري دادو ستد آريان در سال 84 تشكيل شد و در حال حاضر سرمايهء آن _180 ميليارد تومان است.

مدير عامل شركت سرمايه‌گذاري دادوستد آريان راه‌اندازي  OTC  غيررسمي را در سال 85 عنوان كرد و افزود: «اين شركت هلدينگ مالي بانك پاسارگاد است و در حال حاضر با مالكيت 30 درصد سهام اين بانك،  سهام‌دار عمدهء بانك پاسارگاد محسوب مي‌شود.»

وي هزينه‌هاي معاملاتي در بازار خارج از بورس را بيش‌تر از بورس ارزيابي كرد و گفت: «در حال حاضر نيم درصد معاملات از خريدار، نيم درصد از فروشنده و مبلغ چهار درصد ارزش اسمي سهام ماليات كسر مي‌شود.»

به گفتهء وي پذيره‌نويسي بانك پاسارگاد از اوايل تير ماه آغاز شد و تا اواخر شهريور ماه به پايان رسيد.

او خاطرنشان كرد: «در اين مدت حق‌تقدم و سهام روند صعودي را طي كردند به جز در مواردي كه بانك‌ها با تغييرات كلان مواجه شدند.»

به گفتهء وي سهام بانك پاسارگاد فقط بين 130- 125 تومان كاهش يافت كه آن هم قبل از تشكيل مجمع بود.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است