صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 2227                                               
بازاري به وسعت تك سهم‌هاي اصل44
دانستني منبع
بازاري به وسعت تك سهم‌هاي اصل44 عنوان
اعظم شريفي نويسنده
1388/07/04 تاريخ

ارزش بازار بورس تهران طي نيمه نخست امسال 16هزارميلياردتومان افزايش داشته است. بر اين اساس، ارزش بازار بورس تهران از 45 هزارميليارد تومان در ابتداي امسال به 61هزارميلياردتومان در پايان شهريور ماه رسيده است.

خلاصه
روزنامه دنياياقتصاد شماره 1903 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

 ارزش بازار بورس تهران طي نيمه نخست امسال 16هزارميلياردتومان افزايش داشته است. بر اين اساس، ارزش بازار بورس تهران از 45هزارميليارد تومان در ابتداي امسال به 61هزارميلياردتومان در پايان شهريور ماه رسيده است.

اين در حالي است كه بيش از 80درصد رشد ارزش بازار بورس تهران در اختيار 10شركت بزرگ بازار سرمايه قرار دارد. همچنين 6شركتي كه بيشترين سهم رشد ارزش بازار بورس تهران را طي 6 ماه اول امسال دراختيار دارند، همگي از شركت‌هاي دولتي واگذار شده طي چند سال اخير هستند و در مجموع توانسته‌اند دو سوم رشد ارزش بازار بورس تهران را به دست آورند.

نگاهي به آمار منتشره از عملكرد بورس تهران در 6ماه گذشته نشانگر تاثيرپذيري بورس تهران از شركت‌هاي دولتي واگذار شده است.

در ابتداي امسال مخابرات ايران با 63هزار و 993ميليارد ريال ارزش بازار، بزرگ‌ترين شركت بورس تهران بود و سهمي معادل 1/13درصد از ارزش بازار بورس تهران را به خود اختصاص داده بود.

شركت‌هاي فولاد مباركه با سهم 7/5درصدي و پالايش نفت اصفهان با سهم 2/4درصدي رتبه‌هاي دوم و سوم بيشترين ارزش بازار بورس تهران در ابتداي سال 88 را داشتند.

همچنين سايپا با 16هزار و 900ميلياردريال ارزش بازار و ملي مس با 15هزار و 226ميلياردريال ارزش بازار به ترتيب 5/3درصد و 1/3درصد از ارزش بورس تهران را در ابتداي امسال داشتند.

اين در حالي است كه شاخص كل بورس با 3513واحد رشد از 7هزار و 966واحد به 11هزار و 479واحد رسيد كه در واقع رشد 1/44درصدي را در پايان شهريور ماه رقم زده است. رشد عمده شاخص در اين دوره مربوط به رشد قيمتي شركت‌ها و بازده قيمت بود. بر اين اساس، هر چند بازدهي 5/47درصدي نيز در اواسط شهريور ماه در بورس رقم خورده است، اما ميانگين بازدهي سرمايه‌گذاري در بورس تهران در نيمه نخست امسال 1/44درصد برآورد شد.

در اين بين سه شركت تازه وارد بورس تهران سهمي 3400ميليارد توماني در رشد ارزش بورس تهران داشتند. عرضه اوليه شركت‌هاي بانك صادرات، بانك تجارت و حفاري شمال كه در نيمه اول سال صورت گرفت سهم 21درصدي از افزايش ارزش بورس تهران را داشت.

از سوي ديگر صف‌آرايي 6 شركتي كه بيشترين سهم را در رشد ارزش بازار بورس تهران تا پايان شهريور ماه داشتند، نشان مي‌دهد كه بيشترين ارزش بازار بورس تهران نيز در اختيار اين شركت‌ها قرار دارد.

بر اين اساس با جابه‌جايي يك شركت در ميان بزرگان بازار سرمايه در پايان شهريور ماه كشتيراني به جاي سايپا ديگر شركت بزرگ بورس بود كه رتبه پنجم را از نظر ارزش بازار به خود اختصاص داد. همچنين شركت‌هاي مخابرات، مس، فولاد و پالايشگاه رتبه‌هاي اول تا چهارم بيشترين ارزش بازار را در بورس تهران به دست آوردند.

  • سهم 20درصدي مس در رشد بازار

اين در حالي است كه ملي مس با 6/20درصد افزايش ارزش بازار توانست بيشترين سهم را در افزايش ارزش بازار بورس تهران داشته باشد.

ارزش بازار شركت ملي مس در پايان شهريور ماه با 24هزار و 756ميليارد ريال افزايش مواجه شد تا اين شركت در 31شهريور ماه معادل 39هزار و 983ميليارد ريال ارزش بازار به خود اختصاص دهد. مخابرات با سهم 2/16درصدي از افزايش ارزش بازار دومين شركتي بود كه بيشترين تاثير را در رشد ارزش بورس تهران داشت.

از سوي ديگر شركت‌هاي كشتيراني، پالايش نفت اصفهان و مپنا هر كدام به ترتيب با سهم 9، 3/7 و 2/6درصدي توانستند رتبه‌هاي سوم تا پنجم را در افزايش ارزش بازار بورس تهران به دست آورند.

سهم بالاي شركت‌هاي اصل44 در ارزش بازار بورس تهران زماني نمود بيشتري مي‌يابد كه عملكرد اين شركت‌ها زير سايه قيمت‌هاي جهاني قرار مي‌گيرد؛ چرا كه در بين 6شركتي كه 66درصد رشد ارزش بازار بورس تهران را تا پايان شهريور ماه كسب كردند تنها مخابرات و مپنا از افزايش و كاهش قيمت‌هاي جهاني تاثير نمي‌گيرند؛ اما عملكرد شركت‌هاي مس، كشتيراني، پالايشگاه‌ اصفهان و فولاد مباركه به شدت و همگام با قيمت‌هاي جهاني تغيير خواهد كرد.

بر اين اساس با توجه به اينكه فعاليت شركت‌هاي اصل‌ چهل‌وچهاري عرضه شده در بورس تهران عمدتا ناشي از قيمت‌هاي جهاني است مي‌توان گفت روند كلي قيمت‌هاي جهاني، بازار سرمايه كشور را شكل خواهد داد.

اين در حالي است كه بورس تهران همواره با اوج گرفتن تك سهم‌هاي خاص حركات جهشي داشته است كه اين مساله در كنار وابستگي به قيمت‌هاي جهاني، توزيع نامناسبي را در سهم ارزش بازار 350شركت بورسي به وجود مي‌آورد. به اين ترتيب سهامداران قدرت مانور زيادي در انتخاب سهامي متفاوت‌تر از آنچه كه پيشروي بازار است، نخواهند داشت.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است