صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 11887                                               
مقاله منبع
بورس يعني چه؟ عنوان
نويسنده
1386/04/12 تاريخ

اگر چه عبارت بورس واژه‌اي پركاربرد است اما تا حدودي مبهم مي‌نمايد. غالباً به سهام شركت‌ها در هر كشور اطلاق مي‌گردد. به عنوان مثال يك سرمايه‌گذار در ايالات‌متحده بورس را مجموعه سهام شركت‌هاي موجود در اين كشور مي‌داند.

خلاصه
روزنامه تفاهم مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

اگر چه عبارت بورس واژه‌اي پركاربرد است اما تا حدودي مبهم مي‌نمايد. غالباً به سهام شركت‌ها در هر كشور اطلاق مي‌گردد. به عنوان مثال يك سرمايه‌گذار در ايالات‌متحده بورس را مجموعه سهام شركت‌هاي موجود در اين كشور مي‌داند.

براي نمونه اين بازار در ايالات‌متحده شامل بورس سهام شهر نيويورك كه به اختصارNyseناميده مي‌شود، انجمن ملي بها گذاري خودكار سهام توسط دلال‌ها سهام NADAQ، بورس سهام آمريكا در شيكاگو Amex مي‌باشد.

در معناي وسيع آن، بازار بورس به كل سهام موجود در تمام كشورها اطلاق مي‌گردد.

تجارت

 • در اصل بازار بورس به صورت علني و در تالاري كه بدين‌منظور در نظر گرفته شده بود برگزار مي‌گردد. اما امروزه تجارت سهام بيشتر از طريق كامپيوتر و به صورت آن‌لاين بين فروشنده و خريدار صورت مي‌گيرد.

  شركت‌هاي بزرگ اغلب در چندين مكان به تجارت مي‌پردازند. براي مثال، سهام شركت Exxon Mobile در استراليا، فرانكفورت، بلژيك، لندن، بوينس‌آيرس و نيويورك خريد و فروش مي‌گردد.

مالكيت

 • در سال‌هاي دور، در سرتاسر جهان، خريداران و فروشندگان سهام، سرمايه‌گذاران و تجاري بودند كه به صورت شخصي و انفرادي به داد و ستد مي‌پرداختند،

  با گذشت زمان بازارها به سوي نهادگرايي حركت كردند و خريداران و فروشندگان به صورت موسساتي درآمده‌اند، (مثال: سازمان امور بازنشستگي، شركت‌هاي بيمه، شركت‌هاي تعاوني سرمايه‌گذاري در سهام، گروه‌هاي سرمايه‌گذار و بانك‌ها) افزايش سرمايه‌گذاري به صورت سازماني و نهادي سبب ايجاد ملاحظات حرفه‌اي و شغلي شده و اين نوع بازارها را تحت نظم و كنترل قانوني درآورده است.

 • خصوصيات بازار بورس در سرتاسر جهان با يكديگر متفاوت است. براي نمونه، اكثريت سهام در بازارهاي بورس ژاپن در دست شركت‌هاي مالي و كمپاني‌هاي صنعتي است در صورتي كه در ايالات‌متحده آمريكا و كشور انگليس اين مقدار در دست اشخاص و افراد است.

تاريخچه بورس

 • در قرن 12 ميلادي در فرانسه Courtier dechange به اداره و نظارت بر ديون جوامع كشاورزي به نمايندگي از بانك‌ها مربوط بود و افراد شاغل در اين محل را مي‌توان اولين دلالان بورس ناميد.

  در قرن 13 ميلادي، تجار Bruges در خانه شخصي به نام vander bourse جمع مي‌گرديدند و در سال 1309 آنجا را به صورت يك موسسه درآوردند كه Bruges Bourse ناميده مي‌شد.

  اين ايده به سرعت در فلاندر (نام ناحيه‌اي در قرون وسطي كه بخشي از شمال خاوري فرانسه و جنوب بلژيك امروزي را دربرمي‌گرفت) و بخش‌هاي همسايه گسترش يافت و Bourses به زودي در شهرهاي گنت و آمستردام گشايش يافت.

  در اواسط قرن 13، بانكداران ونيزي شروع به تجارت اوراق قرضه دولتي نمودند. در سال 1351 دولت ونيز شايعات در حال انتشار را كه هدفش كاهش قيمت اوراق قرضه دولتي بود را بي‌اساس و بي‌اعتبار خواند.

  شهرهاي پيزا كه برج پيزا در آن است. ورونا، جنوا و فلورانس نيز در قرن 14، تجارت اين نوع اوراق را آغاز كردند. اين امر در اين شهرها امكان‌پذير بود بدين‌علت كه اين شهرها مستقل بوده و توسط دوك اداره نمي‌شد بلكه اداره آنها به دست شورايي از بوميان اين شهرها بود.

  كشور هلند بعدها شركت‌هاي سهامي با مسووليت محدود را در بورس بنيان نهاد كه به سهامداران امكان فعاليت و در معاملات تجاري و سهيم شدن در سود و زيان اين شركت‌ها را مي‌داد.

  در سال 1602 كمپاني هند شرقي شعبه كشور هلند اولين اوراق بهادار و سهام را در بازار بورس آمستردام منتشر كرد. اين كمپاني اولين شركتي است كه سهام و اوراق قرضه خود را صادر نمود.

بازارهاي بين‌المللي

 • اولين بازار بورسي كه به طور مستمر فعاليت مي‌كرد Amesterdam beurs در اوايل قرن 17 ميلادي بود. هلندي‌ها در پيش‌فروش سهام، امتياز خريد و فروش سهام به بهاي از پيش تعيين شده و... پيشرو بودند.

  امروزه بازارهاي بورس در تمام كشورهاي قدرتمند اقتصادي وجود دارد و بزرگترين اين بازارها در كشورهاي چين، ايالات‌متحده ژاپن و در اروپا قرار دارد.

شاخص بورس Stock index

 • نوسان قيمت بازار يا بخشي از آن در سيستمي كه شاخص بازار بورس ناميده مي‌شود ثبت مي‌گردد.

Derivative instruments

 • Option: قراردادي است كه به سرمايه‌گذار حق خريد يا فروش اوراق‌قرضه را مثل سهام و... با قيمت توافق شده در يك دوره زماني مشخص و بدون الزام مي‌دهد.
 • Future (قراردادهاي آتي يا سلف): قراردادي است كه سرمايه‌گذار را ملزم به خريد و فروش اوراق قرضه با قيمت توافق شده در يك دوره زماني مشخص، مي‌نمايد.

  اين نوع بازارها در قياس با بازارهاي سهام‌هاي داراي حق تقدم ريسك‌پذيري بالاتري دارند.

Leverage strategies

 • استراتژي‌هاي سرمايه‌گذاري (سرمايه‌گذاري با پول قرضي)
 • سهامي كه كارگزار بورس مالك آن نيست به صورت سلف فروش و يا وجه‌الضمان داد و ستد مي‌گردد.

Shortselling سلف فروش

 • در اين سيستم، كارگزار بورس سهام را قرض مي‌گيرد (معمولاً از بنگاه دلالي كه سهام مشتري و يا سهام خود را به طور قسطي نگاه مي‌دارد) و بعد آن را در بازار به فروش مي‌رساند. به اين اميد كه قيمت‌ها كاهش يابد. سپس كارگزار سهام را دوباره خريداري مي‌كند. در صورتي كه قيمت‌ها كاهش يافته باشد سود كرده و در صورتي كه قيمت‌ها افزايش يافته باشد ضرر مي‌كند.

Margin buying

 • در اين سيستم كارگزار پول با بهره قرض گرفته تا سهام بخرد و اميد به افزايش قيمت‌ها دارد. در اكثر كشورهاي صنعتي قوانيني وجود دارد كه تأكيد مي‌كند اگر قرض براساس وثيقه و وجه‌الضمان از سهام ديگري باشد كه كارگزار مالك آن است حداكثر مي‌تواند درصد معيني از ارزش سهام‌ها متعلق به كارگزار باشد.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است