صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 1580                                               
توصيه‌هاي هشت‌گانه در مديريت ركود بورس تهران‌
گزارش منبع
توصيه‌هاي هشت‌گانه در مديريت ركود بورس تهران‌ عنوان
نويسنده
1387/09/02 تاريخ

بحران مالي جهاني در شرايطي به طور غيرمستقيم حداقل بر چهار گروه از شركت‌هاي بورسي اثرگذار بوده كه با در نظر گرفتن اين اثرات مي‌توان با چند راهكار، تهديد بحران مالي جهاني را به فرصتي كم‌نظير تبديل كرد.

خلاصه
روزنامه جهان صنعت شماره 1280 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

بحران مالي جهاني در شرايطي به طور غيرمستقيم حداقل بر چهار گروه از شركت‌هاي بورسي اثرگذار بوده كه با در نظر گرفتن اين اثرات مي‌توان با چند راهكار، تهديد بحران مالي جهاني را به فرصتي كم‌نظير تبديل كرد.

در حالي بازار سرمايه ايران در چهل و يكمين سال عمر خود به دليل عدم ارتباطات بين‌المللي و نبود شركت‌ها و سرمايه‌گذاران خارجي و همچنين عدم حضور شركت‌هاي ايراني در ديگر بورس‌ها به‌طور مستقيم از بحران مالي جهاني تاثيري نپذيرفته و اين موضوع مورد قبول حاضران در همايش بررسي بحران مالي جهاني قرار گرفت كه اثرات رواني بحران بر بازار سهام كشور و همچنين اثرات غيرمستقيم آن در چند وقت اخير مشهود و ملموس بوده و اين تجربه جديد بورس كوچك ايران چالش‌هايي را در برخي ابعاد به وجود آورد.

براساس اين گزارش، اين اثرات علاوه بر بروز نگراني‌هايي از سوي سهامداران (كه منجر به فروش سهام و تشكيل صف‌هاي طولاني فروش سهام شركت‌هاي فولادي و ديگر صنايع انجام شد) از طريق كاهش سودآوري شركت‌هاي بورسي خصوصا شركت‌هاي فولادي، پتروشيمي و پالايشگاهي، كاهش نقدينگي و شاخص‌هاي بورس و همچنين افت رشد اقتصادي كشور بر بازار سرمايه انكارناپذير بوده و بديهي است كه مواردي چون كمبود نقدينگي، تاخير در اجراي سياست‌هاي خصوصي سازي و تعويق در عرضه‌هاي اصل 44 و بازپرداخت اقساط بلوك‌هاي واگذار شده مشكلاتي را براي اقتصاد كشور به وجود خواهد آورد.

  • تاثير بحران بر 4 گروه از شركت‌

اين در حالي است كه با ته‌نشين شدن اثرات اوليه بحران مالي جهاني بر بخش اقتصاد واقعي، اثرات اين بحران بر سود شركت‌ها در چهار گروه صنعتي قابل مشاهده است.

اول شركت‌هايي كه صادركننده مواد خام به دنيا هستند و شامل شركت‌هاي پايين دستي نفت، پتروشيمي و شركت‌هاي معدني كه بخش عمده‌اي از محصولات خود را صادر مي‌كنند كه در اين رابطه مي‌توان به شركت‌هاي بورسي چون پتروشيمي خارك و آبادان، توسعه معادن روي و زيرمجموعه‌هاي آن و... اشاره كرد.

دوم شركت‌هايي كه قيمت محصولات آنها براساس قيمت‌هاي جهاني تعيين مي‌شود كه شامل شركت‌هاي توليد كننده محصولاتي چون فولاد (فولاد مباركه و خوزستان و...)، مس (ملي مس) و روي (توسعه معادن روي و كالسيمين و...) و شركت‌هاي پتروشيمي (اراك، خارك، اصفهان، فارابي، آبادان و فناوران) هستند.

سوم شركت‌هايي كه قيمت مصوب دارند اما با فشار كاهش قيمت از طرف خريداران و نيز كاهش قيمت وارداتي روبه‌رو هستند. مانند شركت‌هاي توليد‌كننده سنگ‌آهن (چادرملو و گل‌گهر) و چهارم شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و هلدينگ (مانند توسعه معادن و فلزات، اميد، بانك ملي، صندوق بازنشستگي و...) كه بخشي از پرتفوي آنها به سرمايه گروه‌هاي بالا تعلق دارد.

براساس اين گزارش، اين اثرات در شرايطي مورد قبول كارشناسان و فعالان بازار سرمايه كشور قرار دارد كه مسوولان سازمان و شركت بورس بعد از حضور در همايش بررسي بحران مالي جهاني توصيه‌هاي سياستي را براي مقابله با اين اثرات مدنظر داشته‌اند و در اين‌باره بررسي‌هاي جامعي را در هشت حوزه انجام داده‌اند.

  • لزوم اصلاح مقررات سرمايه‌گذاري خارجي‌

سازمان سرمايه‌گذاري خارجي در حالي كمتر از دو هفته بعد از برگزاري اين همايش طرح راه‌اندازي صندوق سرمايه‌گذاري خارجي را مطرح كرد كه اولين توصيه سياستي مي‌تواند اصلاح مقررات سرمايه‌گذاري خارجي در بازار سرمايه با هدف استفاده از فرصت‌هاي ايجاد شده باشد چراكه يكي از اثرات مهم بحران مالي جهاني، كاهش شديد اعتماد صاحبان سرمايه‌گذاران به بازارهاي مالي در كشورهاي توسعه يافته است كه از زيان آنها در مدت كوتاه و نيز انتظار كاهش رشد اقتصادي و سقوط بيشتر بازارهاي مزبور يا حداقل ابهام سرمايه‌گذاران در مورد وضعيت اين بازارها در آينده نزديك ناشي مي‌شود.

اين مساله به خروج سرمايه از اين بازارها منجر شده و با توجه به ركود در بخش‌هاي ديگر اقتصاد اين كشورها، سرمايه‌هاي مزبور درصدد يافتن بازارهاي مناسب هستند كه با توجه به فرصت‌هاي مناسب سرمايه‌گذاري در منطقه خاورميانه به ‌نظر مي‌رسد حجم چشمگيري از اين سرمايه‌ها به‌سمت اين منطقه جريان يابد.

بنابراين فرصت مناسبي براي اقتصاد ايران ايجاد شده كه از طريق تسهيل مقررات سرمايه‌گذاري خارجي و كاهش محدوديت‌هاي آن جذب اين سرمايه‌ها را فراهم كند و بدون شك محدوديت‌هاي مقرر در آيين‌نامه سرمايه‌گذاري خارجي در بازار سرمايه با توجه به نياز اقتصاد كشور به جذب سرمايه‌هاي خارجي بيشتر مي‌شود و نيز فشار نهادهاي ناظر بين‌المللي به ناچار در آينده كاهش مي‌يابد.

  • حذف عوارض صادراتي سيمان‌

دومين توصيه قابل طرح اين است كه با توجه به ركود نسبي بخش مسكن و كاهش تقاضا براي سيمان، حذف عوارض صادراتي اين محصول به شركت‌هاي مزبور كمك خواهد كرد تا در شرايط فعلي با صادرات محصولات خود و كسب درآمد مناسب از زيان ناشي از بحران جلوگيري كنند و با توجه به سهم‌قابل‌توجه‌شان در بورس تهران، باعث افزايش جذابيت بازار شوند.

  • اصلاح عوارض وارداتي‌ محصولات فولادي‌

علاوه بر لزوم حمايت از صنعت سيمان كه زماني 28 درصد از ارزش بورس كشور را به خود اختصاص داده بود، درباره صنعت فولاد كه هم‌اكنون از اركان اصلي بورس به شمار مي‌رود بايد گفت كاهش قيمت فولاد و محصولات فلزي در بازارهاي جهاني و همچنين افت تقاضاي فولاد و محصولات فولادي در داخل كشور، كاهش درآمد شركت‌هاي فعال در صنعت فلزات اساسي را به‌دنبال خواهد داشت كه در ادامه باعث متضرر شدن سهامداران مي‌شود.

  • عرضه‌عمومي اوليه با قيمت‌هاي جذاب‌

از زمان اجراي اصل 44 تاكنون در حالي از فهرست بلندپايه واگذاري‌ها فقط سهام هفت شركت ملي مس، ‌فولاد مباركه، ايرالكو، فولاد خوزستان، پتروشيمي فن‌آوران، پالايش نفت اصفهان و مخابرات وارد تابلو‌هاي بورس شده كه در ادامه روند واگذاري شركت‌هاي دولتي مانند ذوب‌آهن، پالايشگاه تبريز، حفاري شمال، بانك‌ها و بيمه‌ها و... بر شركت‌ها و صنايعي تمركز شود كه در شرايط كنوني كمتر از بحران مالي جهان تاثير مي‌پذيرند تا با واگذاري شركت‌هاي مزبور با قيمت‌هاي جذاب و مناسب به ترغيب و جذب سرمايه‌گذاران، پويايي بازار حفظ شده و توسعه‌بازار سرمايه ادامه داشته باشد.

  • تعويق اقساط بلوك‌هاي واگذار شده‌

علاوه بر موارد فوق، سازمان خصوصي سازي در شرايطي نسبت به فروش اقساطي شركت‌هاي مشمول اصل 44 ملي مس، ‌فولاد مباركه، ايرالكو و فولاد خوزستان به صورت نقد و اقساط اقدام كرده كه به گزارش فارس، پرداخت اقساط شركت‌هاي واگذار شده باعث خروج نقدينگي قابل‌توجهي از بازار شده و در شرايط فعلي مي‌تواند به‌كاهش تقاضا و ركود در بازار سرمايه منجر شود.

به همين علت دولت مي‌تواند تمهيداتي را در پيش گيرد تا اقساط اين شركت‌ها كه نسبت به شرايط فعلي بازار به طور عمده با قيمت‌هاي بالاتري واگذار شده‌اند، به تعويق بيفتد تا ضمن حفظ نقدينگي در شرايط فعلي بازار از ركود بيشتر آن جلوگيري شود و از سوي ديگر دولت خواهد توانست با چشم‌پوشي از سود اين اقساط از كاهش بيشتر نقدينگي در بازار جلوگيري كند.

  • حمايت از بخش مسكن‌

در اين راستا دولت مي‌تواند با اعطاي خطوط اعتباري به بخش خصوصي و تعاوني براي ساخت مسكن، تدوين قوانين و مقررات حمايتي براي رونق بخشي، پيگيري سياست‌هاي توليد انبوه مسكن، استفاده از سرمايه‌گذاري خارجي، احداث و عرضه مسكن اجاره‌اي، بهسازي و بازسازي بافت‌هاي فرسوده و نامناسب شهري، استفاده از فناوري نوين و صنعتي در توليد مسكن، بهسازي و نوسازي مسكن روستايي به تقويت و تحرك بخشي در اين بخش و در نتيجه كل اقتصاد كمك كند.

  • تسريع در تصويب لايحه توسعه بازار سرمايه‌

توسعه اقتصادي در كشور از طريق توسعه‌متوازن بخش مالي و بخش واقعي اقتصاد امكان‌پذير است و در شرايط كنوني بخش مالي به‌ويژه بازار سرمايه‌كشور نيازمند حمايت مناسب به ‌طور خاص در زمينه‌مقررات قوانين و مقررات مربوطه است در اين رابطه و در شرايط كنوني، يكي از راهكارهاي حمايت از بازار سرمايه تسريع در تصويب لايحه توسعه بازار سرمايه به‌ويژه اصلاح مقررات مالياتي مربوط به شركت‌هاي بورسي است كه علاوه بر كمك به شركت‌هاي موجود، زمينه‌ورود شركت‌هاي بيشتر به بورس را فراهم مي‌كند.

  • پرداخت تسهيلات به شركت‌هاي بورسي‌

علاوه بر هفت مورد فوق، بايد به پرداخت تسهيلات به شركت‌هاي بورسي نيز توجه ويژه‌اي كرد تا به‌منظور رفع مشكل نقدينگي شركت‌هاي بورسي براي تكميل طرح‌هاي توسعه‌اي و نيمه تمام خود و همچنين تامين سرمايه در گردش اين شركت‌ها، اعطاي تسهيلات به اين شركت‌ها در حداقل زمان، حداقل تضمين‌ها و متناسب با نياز شركت‌ها صورت گيرد.اين تسهيلات مي‌تواند از منابع بانكي يا سهم بخش خصوصي از حساب ذخيره ارزي تامين مالي شود.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است