صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 2121                                               
برنامه 5 ساله سازمان در فروردين 88 اعلام مي‌شود
گزارش منبع
برنامه 5 ساله سازمان در فروردين 88 اعلام مي‌شود عنوان
عملكرد سازمان بورس در سال87 نويسنده
1387/12/20 تاريخ

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در آخرين نشست مطبوعاتي خود در سال جاري اقدامات و فعاليت‌هاي سازمان بورس در سال 87 را تشريح كرد.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

دكتر علي صالح‌آبادي در اين نشست دستورالعمل‌هاي مصوب در سال 87 را مورد توجه قرار داد و گفت: از ابتداي سال تاكنون 13 دستورالعمل شامل دستورالعمل بازارگرداني، دستورالعمل انضباطي ناشران بورسي، كميته سازش كارگزاران، مشاوره عرضه، دستورالعمل رتبه‌بندي كارگزاران، پذيرش بورس كالا، دستورالعمل رسيدگي به تخلفات موضوع ماده 35 قانون بازار، تعيين صلاحيت مديران بورس‌ها و بازارهاي خارج از بورس، ضوابط ايجاد كد مجازي تجميعي جهت انجام معاملات عمده كه اين ضوابط در دستكاري و كاهش سهام شناور موثر است، ضوابط كلي عرضه اوليه يا عمده سهام شركت‌هاي دولتي مشمول واگذاري در بورس و عرضه پنج درصد در روز اول و 15 درصد مابقي ظرف يكسال و همچنين مقررات صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در ابعاد كوچك و بزرگ و مقررات صندوق‌هاي زمين و ساختمان به تصويب رسيد.

وي افزود: بسياري از مقررات پايه‌اي بازار سرمايه در سال جاري به تصويب رسيده است كه البته مقررات جزئي ديگري نيز مورد نياز است ولي مقررات كلي و اساسي از سال 85 تاكنون به تصويب رسيده است.

 • پرونده‌هاي در دست بررسي

وي در ادامه فعاليت‌هاي حوزه حقوقي را مورد توجه قرار داد و گفت: از ابتداي تاسيس سازمان بورس 22 پرونده در خصوص فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار بررسي شده است و 10 پرونده در مرحله مستندسازي قرار داشته و هنوز به مراجع قضايي اعلام جرم نشده است.

وي ادامه داد: 12 مورد پرونده در مراجعه قضايي مطرح شده كه از اين تعداد در خصوص چهار پرونده راي قطعي و لازم الاجرا صادر شده است كه اين چهار پرونده در خصوص معامله بر اساس اطلاعات نهاني، دستكاري بازار، خودداري از ارائه اطلاعات به سازمان و افشاي اطلاعات نهاني بوده است كه راي‌هاي صادره لازم الاجراست و حكم آن زندان و جريمه نقدي است.

صالح آبادي اضافه كرد: براي چهار پرونده نيز قرار مجرميت صادر شده است و يك پرونده راي بدوي در خصوص آن صادر شده و در مرحله تجديد نظر قرار دارد و سه پرونده ديگر نيز در مرحله دادسرا وبازپرسي قرار دارد. همچنين10 پرونده ديگر در سازمان بورس در حال بررسي است.

صالح‌آبادي در ادامه تشكيل هيات داوري جديد را مورد توجه قرار داد و اظهار كرد: با تشكيل هيات جديد حوزه صلاحيت آن افزايش يافته و اين هيات به اختلافات حرفه‌اي كليه فعالان بازار سرمايه رسيدگي مي‌كند.

وي اضافه كرد: در سال 85 ، 44 جلسه در اين هيات تشكيل شد و در خصوص 9 پرونده راي صادر گرديد كه تعداد جلسات در سال 86 به 50 جلسه و تعداد پرونده‌ها به 12 مورد اضافه شد. همچنين در سال 87 نيز 64 جلسه از هيات داوري جديد تشكيل شده و چهار پرونده مختومه اعلام شده است كه در مجموع در 158 جلسه 35 پرونده مختومه شده و هفت پرونده نيز در جريان رسيدگي قرار دارد.

وي يادآور شد: هيات داوري بر اساس ماده 36 و 37 قانون بازار ايجاد شده و دبيرخانه آن در معاونت حقوقي سازمان بورس است وداراي سه عضو اصلي و سه عضو علي البدل است كه از ميان سه عضو اصلي يك عضو قاضي بوده و دو عضو ديگر افرادي هستند كه از سوي سازمان به شوراي بورس معرفي شده و پس از تاييد حكم آنها صادر مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: آراي اين هيات قطعي و لازم الاجراست و در هيچ مرجع قضايي قابل تجديد نظر نيست بنابراين از اين نظر جايگاه آن در قانون محكم است.

 • عملكرد كميته فقهي

وي در تشريح عملكرد كميته فقهي گفت: اين كميته از ابتداي سال 86 اجرا شد كه تاكنون بالغ بر 30 جلسه از آن تشكيل شده كه 10 جلسه آن در سال 87 بوده است.

وي مصوبات آن را مورد توجه قرار داد و گفت: مهمترين مصوبات اين كميته اوراق قرارداد آتي يا فيوچرز كالا، فيوچرز سهام، سلف موازي، تضمين بازخريد سهام، اوراق اختيار معامله يا آپشن، صكوك استثناع و اجاره به عنوان ابزار‌هاي جديد در اين كميته به تصويب رسيده و فروش استقراضي سهام نيز در اين كميته رد شد.

وي خاطرنشان كرد: در زمينه ابزارهاي اسلامي نيز اخيرا با بانك توسعه اسلامي و همچنين با اينيسيف ( موسسه آموزش بين‌المللي مالي اسلامي در مالزي ) تفاهم‌نامه امضاء شد تا تبادل اطلاعات صورت گيرد همچنين برگزاري دوره بين‌المللي مالي و اسلامي با همكاري بانك مركزي برگزار شد.

 • بورس و همكاري‌هاي برون مرزي

سخنگوي سازمان بورس با اشاره به امضاي دو تفاهم نامه با عمان و قرقيزستان در سال 87 تصريح كرد: در نيمه اول سال آينده نيز با اردن و پاكستان تفاهم‌نامه همكاري امضاء خواهد شد و سازمان بورس در تلاش است تا همكاري برون‌مرزي خود را توسعه دهد.

صالح‌آبادي نهادهاي مالي وتاسيس صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري را مورد توجه قرار داد و عنوان كرد: در سال جاري 14 صندوق سرمايه‌گذاري با ابعاد كوچك و يك صندوق بزرگ تشكيل شد كه در حال فعاليت هستند. همچنين مقررات صندوق‌هاي زمين و ساختمان به تصويب رسيد و دو موافقت اصولي در مورد آن صادر شد كه اميدواريم درخواست‌كنندگان مراحل نهايي را طي كرده و پذيره‌نويسي عمومي را انجام دهند. براي اين منظور با اداره ثبت شركت‌ها نيز توافق شده تااين صندوق‌ها در قالب موسسات غير تجاري در اداره ثبت شركت‌ها به ثبت برسد.

 • صدور مجوزهاي جديد

وي در ادامه به تشريح فعاليت‌هاي انجام شده در حوزه ارائه مجوز به كارگزاران پرداخت وگفت: در سال جاري 12 مجوز جديد در كارگزاري بورس كالا صادر شد كه تعدادي از آنها فعال شده و برخي هم در حال انجام اقدامات مقدماتي براي فعال شدن هستند. همچنين 15 مجوز سبدگرداني به شركت‌هاي كارگزاري و20 مجوز كارگزار معرف هم داده شده است. 28 مجوز كارگزاري نيز براي OTC و فيوچرز صادر شده است.

وي اظهار كرد: در زمينه معاملات فيوچرز تنها امكان معامله در تالار بورس كالا وجود دارد كه اين امكان در حال بررسي است تا از سال آينده امكان معامله فيوچرز در ساير تالارها و دفاتر كارگزاري نيز انجام شود كه اگر اين اتفاق بيافتد به كارگزاران اوراق بهادار نيز مجوز فيوچرز ارائه كرده و اين هم به رونق اين معاملات كمك مي‌كند.

 • مجوزي براي كارگزاران اوراق بهادار خواستار انتقال

صالح‌آبادي اضافه كرد: همچنين مقررات جديدي در دست بررسي است و شركت‌هاي كارگزاري اوراق بهادار كه قصد دارند به بورس كالا منتقل شوند در صورتي كه سقفي از امتياز را كسب كنند مجوز بورس كالا را دريافت مي‌كنند كه اين مقررات امروز نهايي مي‌شود.

وي به اصلاح ساختار شركت‌هاي كارگزاري اشاره كرد و گفت: متاسفانه در گذشته پروانه فعاليت براي شركت‌هاي كارگزاري وجود نداشت كه به اين منظور استانداردهايي قرار داده شد كه شركت‌ها اساسنامه خود را اصلاح كرده و از سازمان پروانه دريافت كنند كه در حال حاضر براي اكثر شركت‌هاي كارگزاري پروانه صادر شده و از كانون كارگزاران نيز درخواست شده كه در مراسمي پروانه كارگزاران به آنها اعطاء شود.

وي پروانه كارگزاران را شامل مجوز تاسيس و مجوز فعاليت دانست و اظهار كرد: مجوز تاسيس مدت ندارد در صورتي كه مجوز فعاليت 10 ساله است كه مي‌تواند شامل معاملات فيوچرز، پتروشيمي، كشاورزي، OTC، فلزات و غيره باشد.

وي در خصوص برگزاري آزمون گواهينامه حرفه‌اي گفت: تاكنون دو آزمون در خصوص ارائه گواهينامه حرفه‌اي برگزار شده است و در 25 ارديبهشت ماه نيز آزمون بعدي برگزار مي‌شود.

رييس سازمان بورس در ادامه تشريح فعاليت‌هاي اين سازمان گفت: در حوزه بازار اوليه تاسيس دو شركت با ارزش بالغ بر160 ميليارد تومان و افزايش سرمايه 61 مورد با ارزش بالغ بر دو هزار و940 ميليارد تومان و يك مورد نيز اوراق مشاركت 40 ميليارد توماني داشتيم.

وي ادامه داد: در حوزه پذيرش بورس كالا نيز تاكنون20 جلسه برگزار شده و بر اساس آن تقريبا همه محصولات پتروشيمي وارد بورس كالا شده‌اند. همچنين در روز گذشته و در آخرين جلسه هيات پذيرش بورس كالا سه محصول اوره، آمونياك و نيكل در اين بورس پذيرفته شد.

 • نهايي شدن مقررات پذيرش و معاملات فرابورس

صالح آبادي در ادامه به تشكيل بازار فرابورس ( OTC) اشاره و از نهايي شدن مقررات پذيرش و معاملات آن خبر داد وگفت: بازار فرابورس در سال 87 تشكيل و مديران آن مشخص شده‌اند كه در سال آينده فعاليت آن آغاز شده و در نيمه دوم فروردين نيز مقررات پيشنهادي آن در هيات مديره بررسي مي‌شود.

وي در خصوص حسابرسان معتمد بورس گفت: در خصوص حسابرسان معتمد كميته‌اي به نام كميته پذيرش و كنترل كيفيت موسسات حسابرسي تشكيل شد كه تاكنون 25 جلسه برگزار و 18 راي صادر شده است كه از اين ميان 18 موسسه متقاضي براي معتمد بورس پنج موسسه نيز به عنوان معتمد پذيرفته شدند.

وي يادآور شد: تعداد موسسات حسابرسي در ابتداي سال 105 موسسه بود كه 11 موسسه از ليست موسسات خارج شده و در حال حاضر 94 موسسه معتمد سازمان بورس هستند.

صالح آبادي گفت: در كميته استانداردها گزارش نمونه هيات مديره نهايي شده و از سال آينده شركت‌هاي بورسي بر اساس اين فرمت استاندارد خواهند شد.

سخنگوي سازمان بورس در ادامه به تشريح فعاليت‌هاي انجام شده در حوزه ITپرداخت و اعلام كرد: حوزه IT حوزه‌اي بسيار مهم براي سازمان بورس است كه بايد در اين خصوص سرمايه‌گذاري شده و زيرساخت‌هاي آن گسترش يابد.

 • اجراي امضاي ديجيتال از سال 88

وي اظهار كرد: بنابراين در سال 87 امضاي ديجيتال در سامانه كارگزاري‌ها و در فاز يك كدال نهايي شد كه از سال آينده اجرايي مي‌شود و فاز دوم كدال نيز در سال آينده اجرايي مي‌شود.

وي تصريح كرد: در سال جاري با همكاري شركت راهبر وزارت بازرگاني مقدمات انجام مركز مياني بورس انجام شد كه اميدواريم در سال آينده بتوانيم صدور گواهي امضاي ديجيتال را توسط آن انجام دهيم. علاوه بر اين در حوزه IT نرم‌افزار امتحانات طراحي شد كه ثبت نام از طريق آن قابل انجام است.

رييس سازمان بورس در ادامه گفت: از بين برنامه‌هايي كه در ابتداي سال براي سازمان بورس مقرر شده بود مقررات پذيرش بورس كالا راه‌اندازي فيوچرز، OTC ، گزارش نمونه هيات مديره، صندوق‌هاي زمين و ساختمان، اعطاي مجوز صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، توسعه ابزارهاي جديد، آزمون اصول مقدماتي وتحليلگري، مقررات جديد بورس كالا انجام شد.

 • اعلام عمومي برنامه 5 ساله در فروردين

وي در خصوص برنامه‌ استراتژيك پنج‌ساله سازمان بورس توضيح داد: اين برنامه در حال حاضر آماده شده است ولي به علت كمبود وقت در شوراي بورس مطرح نشد كه در فروردين ماه اعلام عمومي مي‌شود.

 • سازمان در سال 88

صالح آبادي در ادامه برنامه‌هاي سازمان بورس در سال آينده را مورد توجه قرار داد و اعلام كرد: پيگيري لايحه مالياتي و تصويب آن از مهمترين برنامه‌هاي سازمان است كه در حال حاضر اين لايحه در دولت به تصويب رسيده و در اوايل سال آينده تقديم مجلس مي‌شود.

وي اضافه كرد: لايحه مالياتي سازمان بورس لايحه بسيار مهمي است كه به توسعه ابزارهاي جديد در بازارهاي سرمايه كمك مي‌كند.

وي در ادامه تقويت ابزارها و موسسات تشكيل شده در سال 87 را از مهمترين برنامه‌هاي سازمان دانست و گفت: ممكن است در سال آينده تاسيس نهادهاي مالي كمتر صورت گيرد زيرا بيشتر در نظر داريم تا موسسات ايجاد شده مانند شركت‌هاي تامين سرمايه، بازار OTC و فيوچرز را تقويت كرده و آنها را از نظر تخصصي فعال كنيم. بنابراين قصد توسعه نهادهاي مالي را در سال آينده داريم.

وي اضافه كرد: همچنين توسعه IT از برنامه‌هاي سازمان در سال آينده است كه تنها راه گسترش بازار سرمايه گسترش فني و IT بوده و بايد به آن توجه شود.

 • پاسخ به سوال خبرنگاران

سخنگوي سازمان بورس در آخرين جلسه مطبوعاتي خود به پرسش خبرنگاران پاسخ داد و در خصوص شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس با بيان اينكه شركت‌هايي كه وارد بورس مي‌شوند بايد بر اساس قانون تجارت باشند، گفت: در مورد مخابرات مقرر شد كه اين شركت در سال آينده از 40 درصد سود دولت معاف شود كه اين امر در كميسيون اقتصادي به تصويب رسيده و در سال آينده مشكلي در اين خصوص وجود ندارد.

وي در خصوص ابهامات موجود در مورد عرضه مخابرات با تاييد ناقص بودن اطلاعات اين شركت براي عرضه گفت: به همين دليل و براي اينكه ضمانت‌هاي قوي براي شركت‌ها وجود داشته باشد مقرر شده است كه تمامي اطلاعات قبل از عرضه ارائه شود كه در خصوص عرضه بانك ملت اين اتفاق رخ داد و شوراي عالي بورس نيز تصويب كرده است تا زماني كه اطلاعات كامل نشود عرضه صورت نگيرد.

وي ادامه داد: در مورد عرضه بلوكي نيز اگر شركتي قبل از عرضه در بورس اطلاعات جديدي به بازار ارائه دهد سازمان بورس اختيار دارد تا 10 روز كاري عرضه را به تعويق بياندازد.

وي عرضه مخابرات را عرضه موفقي دانست و عنوان كرد: به دليل اينكه در روز اول60 درصد مخابرات به فروش رفت اين عرضه موفق تلقي مي‌شود ولي در مورد عرضه بانك ملت اين شبهه ايجاد شد كه به دليل اينكه 60 درصد آن در روز اول به فروش نرفت عرضه موفقي نبوده ولي با تمديد زمان معاملات قطعا اين عرضه در روز اول انجام مي‌شد. زيرا در اكثر عرضه‌هاي اوليه زمان معاملات تمديد مي‌شد ولي در اين عرضه بورس پافشاري كرد تا زمان را تمديد نكند كه اين اقدام مناسبي بود و با اين شرط معامله قطعي شد كه ادامه عرضه در روز شنبه انجام شود.

 • باشگاهي كه همه بايد ضوابط آن را بپذيرند

صالح آبادي عنوان كرد: بورس مانند باشگاهي است كه هر كسي قصد دارد وارد آن شود بايد ضوابط آن را بپذيرد وما هم سعي مي‌كنيم هر چقدر كه به سمت جلو مي‌رويم پيچ‌ها را سفت‌تر كرده وشفافيت را بيشتر كنيم.

وي در خصوص طراح شاخص‌هاي جديد گفت: بر اساس دستورالعمل شوراي عالي بورس طراحي شاخص براي بورس كالا و سهام شناور آزاد در دست بررسي است در شركت بورس كالا و اوراق بهادار نيز شاخص‌هاي مورد نظر خود را پيشنهاد كردند كه بايد اين شاخص‌ها در كميته مورد نظر تاييد شده و به شوراي عالي بورس ارسال شود.

وي در ادامه از تصويب اصلاحيه آيين نامه سرمايه‌گذاري خارجي در روز گذشته خبر داد و گفت: اين آيين نامه بايد به صورت دو فوريت به دولت ارسال شود.

وي ساختار آيين نامه جديد سرمايه‌گذاري خارجي را مورد توجه قرار داد و گفت: در آيين نامه جديد علاوه بر بورس اوراق بهادار OTC هم مي‌تواند در آن حضور داشته باشد . علاوه بر اين سهام شركت‌ها از10 درصد به 20 درصد افزايش يافته و شرط خارج نشدن سرمايه ظرف مدت سه سال نيز حذف شد و مقرر شد كساني كه قصد دارند سهم خود را بفروشند در شرايط خاص خروج نقدينگي از كشور طي سه مرحله و ظرف يكسال صورت گيرد.

صالح‌آبادي در ادامه اضافه كرد: سرمايه‌گذاران مستقيم كه با قصد مديريت قصد سرمايه‌گذاري را دارند حداقل بايد دو سال آن سرمايه را نگهداري كنند. همچنين در اين آيين‌نامه اجازه از سازمان سرمايه‌گذاري خارجي اختياري شد و سرمايه‌گذار خارجي مي‌تواند اوراق مشاركت و ساير اوراق معامله شده در بورس را بخرد.

وي در خصوص نحوه خروج ارز توضيح داد: طبق آيين نامه جديد بانك مركزي موظف است كه ارز موجود را براي سرمايه‌گذاران خارجي طبق اين آيين نامه فراهم كند ولي در صورتي كه سرمايه‌گذار بتواند در بازار آزاد ارز مورد نظر خود را تهيه كند به بانك مركزي مراجعه نمي‌كند ولي به هر دليلي نتواند اين كار را انجام دهد بانك مركزي موظف است تا ارز را تامين كند.

وي در خصوص زمان راه‌اندازي بورس كيش گفت: شركت بورس در حال بررسي اين موضوع است ولي اخيرا قانوني در مجلس تصويب شده است كه بورس كالا سهام ارز و بيمه‌ها را مي‌تواند در منطقه آزاد كيش با سرمايه داخلي و خارجي معامله كند كه مقررات آن در شوراي بورس به تصويب خواهد رسيد و براي اين منظور شش ماه مهلت تعيين شده است كه نتيجه جلسات اعلام شود.

 • مطالعات راه‌اندازي بورس نفت در دست بررسي

صالح ‌آبادي همچنين در مورد راه‌اندازي بورس نفت گفت: مطالعاتي براي راه‌اندازي اين بورس با همكاري وزارت نفت و شركت بورس كالا از كشورهاي چين، هند و ژاپن در حال انجام است كه بايد نتايج بررسي آنها به جمع‌بندي برسد. زيرا بورس نفت بورس مشتق است و پر ريسك‌ترين ابزار مالي نيز فيوچرز است كه بايد تمامي جزئيات آن به دقت بررسي شود.

وي در پاسخ به ايسنا در خصوص وضعيت بررسي 531 شركت دولتي با بيان اينكه فردا آخرين جلسه اين كميته برگزار مي‌شود اعلام كرد: با برگزاري جلسات متعدد طي سال جاري اين تعداد مورد بررسي قرار گرفتند كه از اين ميان 70 شركت حاكميتي شناخته شدند كه بايد به شركت‌هاي مادرتخصصي و سازمان بورس جهت تعيين حاكميتي بودن آنها ارجاع شود.

وي افزود : همچنين از اين ميان 22 شركت شرايط حضور در بورس را دارند كه به شركت بورس اعلام شده تا مراحل پذيرش در بورس را طي كنند. همچنين 208 شركت قابل پذيرش در بورس شناخته شدند كه اكثرا يا زيان ده بوده و يا به صورت پروژه هستند كه بايد به صورت OTC يا مزايده واگذار شوند.

صالح آبادي افزود: مابقي شركت‌ها نيز متاسفانه همكاري نكرده يا شركت‌هايي هستند كه در فهرست اشتباه ذكر شدند.

وي عنوان كرد: در طول يكسال گذشته جلسات متعددي براي بررسي اين شركت‌ها انجام شد و در حال حاضر نيز جمع‌بندي كاملي از شركت‌هاي دولتي در اختيار داريم كه گزارش آن به وزارت دارايي ارسال مي‌شود.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است