صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 1715                                               
تدوين بسته بازاريابي بين‌المللي
گزارش منبع
تدوين بسته بازاريابي بين‌المللي عنوان
الهام علاقه‌بندان نويسنده
1388/02/20 تاريخ

نبود فرايندي مشخص براي بازاريابي سهامي كه به صورت بلوكي و در قالب سهام مديريتي عرضه مي‌شود، به يكي از ستون‌هاي لرزان خصوصي‌سازي بدل گشته كه گاه لغزش آن مي‌تواند به معناي ناموفقيت يك عرضه باشد.

خلاصه
روزنامه ايران شماره 4206 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

هفته گذشته صدرا، ماه آينده بانك تجارت و در آينده‌اي نامعلوم مخابرات اينها خبرهايي تازه و قديمي از عرضه‌هاي بلوكي شركت‌هايي است كه با ورود به تالار شيشه‌اي رقيباني را دور ميز مذاكره براي تصاحب سهام مديريتي گردهم مي‌آورند، عرضه‌هايي كه گاه و بيگاه بدون هيچ مشتري روي ميز مي‌مانند و چه بسا سهام خرد اين شركت‌ها نيز در بازار بي‌اقبال بماند.همين امر يعني نبود فرايندي مشخص براي بازاريابي سهامي كه به صورت بلوكي و در قالب سهام مديريتي عرضه مي‌شود، به يكي از ستون‌هاي لرزان خصوصي‌سازي بدل گشته كه گاه لغزش آن مي‌تواند به معناي ناموفقيت يك عرضه باشد.با توجه به اين امر سازمان خصوصي‌سازي كه متولي عرضه سهام شركت‌هاي دولتي است، اقدام به تشكيل كميته‌اي با محوريت معاونت برنامه‌ريزي و نظارت سازمان بورس با هدف بازاريابي بين‌المللي كرده است تا از اين پس عرضه‌هاي عمده با اقداماتي از پيش تعيين شده انجام شود، موضوعي كه مورد تأكيد كرد زنگنه رئيس سازمان خصوصي‌سازي قرار گرفت و اظهار داشت: اين گروه كار خود را با همكاري گروه‌هاي داخلي و خارجي آغاز كرده و درصدد تدوين بسته‌اي با عنوان بازاريابي بين‌المللي است و به اين ترتيب مي‌توانيم با اطمينان بيشتري نسبت به عرضه شركت‌ها اقدام كنيم.كرد زنگنه با بيان اين‌كه در حال حاضر پيش از عرضه‌هاي بلوكي اطلاع‌رساني كافي از طريق رسانه‌ها انجام مي‌شود، اظهار داشت: سازمان خصوصي‌سازي طبق قانون موظف به عرضه شركت‌ها طبق برنامه زمانبندي است.بنا به گفته وي، با توجه به اين امر ممكن است شركت‌ها طبق برنامه عرضه شوند، اما خريداري براي آنها وجود نداشته باشد.وي با بيان اين‌كه هم‌اكنون شركت هاي تأمين سرمايه اقدام به بازاريابي مي‌كنند، تصريح كرد: با شركت‌هاي تأمين سرمايه قرارداد بسته‌ايم كه در مورد برخي شركت‌ها بازاريابي انجام دهند.

  • ارائه صورت هاي مالي به زبان انگليسي

همچنين اسماعيل غلامي معاون سازمان خصوصي‌سازي با اشاره به آغاز به‌كار كميته بازاريابي بين‌المللي اظهار داشت: اين كميته فعاليت خود را براي بازاريابي برخي شركت‌ها آغاز كرده است.

بنا به گفته وي، در حال حاضر به شركت‌هاي ذوب‌آهن و هواپيمايي جمهوري اسلامي اعلام كرده‌ايم كه صورت‌هاي مالي خود را به زبان انگليسي براي بازاريابي بين‌المللي ارائه بدهند.

وي در تشريح ارزيابي خود از انجام بازاريابي براي عرضه‌هاي عمده اظهار داشت: با انجام بازاريابي خريداران از اطلاعات واقعي و ارزش واقعي سهام مطلع مي‌شوند و به اين ترتيب براي خريدار امكان شناسايي سهم پيش از عرضه وجود دارد در غير اين صورت همواره نگراني از آينده سهام وجود دارد.

  • تاثير منفي بر روي سهام خرد شركت ها

همچنين محمدرضا رهبر عضو هيأت مديره شركت بورس با بيان اين‌كه فرايند بازاريابي در بورس بايد توسط كارگزاري‌ها انجام شود، اظهار داشت: اين درحالي است كه با اعمال قانون مربوط به كارگزار ناظر ديگر كارگزاري‌ها نمي‌توانند به بازاريابي بپردازند.

وي مهمترين عامل كم شدن حجم معاملات را عدم فراهم بودن شرايط لازم براي انجام بازاريابي توسط كارگزاري‌ها دانست و اظهار داشت: فقط شركت‌هاي كارگزاري تأمين سرمايه مي‌توانند به انجام بازاريابي بپردازند.

وي افزود: به اين ترتيب شركت‌هاي تأمين سرمايه سهام را عرضه كرده و در صورتي كه سهام روي ميز ماند خودشان اقدام به خريد كنند.مديرعامل كارگزاري حافظ با تأكيد بر اين‌كه سازمان خصوصي‌سازي و دولت بايد به ايجاد واحد بازاريابي بپردازند، خاطرنشان كرد: با توجه به اين امر مي‌توان خريداران بالقوه را شناسايي كرد.

رهبر تصريح كرد: در صورتي كه عرضه عمده‌اي بدون انجام بازاريابي انجام شودو بعد از عرضه روي ميز بماند نشان از عدم آگاهي مشتريان از اطلاعات مربوط به سهام مورد نظر دارد.

بنا به گفته وي، اين امر حتي بر روي سهام خرد شركتي كه عرضه عمده داشت تأثير منفي مي‌گذارد.مديرعامل كارگزاري اظهار داشت: تا زماني كه تعداد شركت‌هاي تأمين سرمايه به حد كافي برسد بايد براي شركت‌هاي كارگزاري امكان بازاريابي با تعرفه مشخص فراهم شود.

وي بر اين اعتقاد است، در سازمان خصوصي‌سازي نيز بايد پايگاهي براي بازاريابي مستقر شود.عضو هيأت مديره شركت بورس با تأكيد بر اين‌كه اطلاع‌رساني نقش اساسي در بازاريابي دارد، تصريح كرد: جذب سرمايه‌گذاري خارجي هم مي‌تواند از اين طريق تسهيل شود.

رهبر افزود: پذيرش شركت‌ها در ساير بورس‌هاي دنيا راهكار ديگري براي انجام بازاريابي است و به اين ترتيب امكان بين‌المللي شدن اين سهام به‌وجود مي‌آيد.

  • بازاريابي حرفه اي نداشتيم

همچنين محمد آرام بنيار مديرعامل شركت تأمين سرمايه امين با اشاره به اين‌كه تا به حال بازاريابي به‌صورت حرفه‌اي در بازار ما انجام نشده خاطرنشان كرد: بايد شرايطي فراهم شود تا در زمان عرضه اوراق بهادار و عرضه‌هاي بلوكي اطمينان نسبت به فروش موفقيت‌آميز اين سهام وجود داشته باشد.

بنا به گفته آرام‌بنيار، براي انجام اين كار اميدنامه و يا پرسشنامه تحليلي متشكل از 3 سطح بايد تهيه شود.

مديرعامل تأمين سرمايه امين خاطرنشان كرد: اين اطلاعات در سه سطح كارشناسي، مديريتي و عامه مردم تهيه مي‌شود.وي با بيان اين‌كه اقدام بعدي به‌صورت نظرسنجي بازار است، اظهار داشت: در مرحله بعدي بررسي‌هايي را در‌خصوص زمان عرضه با توجه به شرايط روز بازار سرمايه انجام مي‌دهيم تا عرضه در زمان مناسب انجام شود.

آرام بنيار افزود: در مرحله بعدي بايد قطعيت حضور سرمايه‌گذاران نهادي به منظور حضور ساير سرمايه‌گذاران مشخص شود.

مديرعامل تأمين سرمايه امين در تشريح نظر خود نسبت به انجام بازاريابي بين‌المللي اظهار داشت: در اين خصوص دو حالت وجود دارد، اول اين‌كه سهام در بورس تهران عرضه شود و در حالت دوم سهامي كه در بورس تهران عرضه مي‌شود به صورت همزمان در ساير بورس‌ها نيز عرضه شود.

بنا به اعتقاد وي، يكي از مهمترين الزامات جذب سرمايه‌گذاران خارجي داشتن تأييديه اطلاعات از مؤسسات حسابرسي بين‌المللي است.

  • عرضه بانك صادرات با انجام بازاريابي

وي با اشاره به مزاياي بازاريابي سهام شركت‌ها و اين‌كه چنين اقدامي هنوز در بازار سرمايه ايران انجام نشده اظهار داشت: قصد داريم براي نخستين بار، بازاريابي تخصصي را براي فروش سهام بانك صادرات پياده كنيم و در اين روش خدمات چهارگانه بازاريابي را انجام خواهيم داد.

مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري امين در ادامه توضيح داد: در اين روش ابتدا گزارشات كارشناسي براي طيف بزرگي از سرمايه‌گذاران نهادي ارسال مي‌شود كه بخشي از اين گزارشات را با هماهنگي‌ سازمان خصوصي‌سازي و با اجازه آنها منتشر خواهيم كرد.

آرام ادامه داد: از سوي ديگر برخي جلسات معرفي تخصصي براي شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و صندوق‌هاي بازنشستگي برگزار مي‌شود تا گزارشات تخصصي و بررسي‌هاي لازم در حضور آن شركت‌ها و صاحبنظران بانكي و دانشگاهي صورت گرفته و بانك صادرات به صورت تخصصي مورد بررسي و نظرات كارشناسان از لحاظ علمي لحاظ شود.

آرام سومين مرحله از انجام ارزيابي تخصصي را برگزاري جلسه براي مطبوعات دانست و عنوان كرد: در مرحله سوم جلسه‌اي براي مطبوعات و رسانه‌ها برگزار شده و در آن به صورت عام اطلاعات را در اختيار خبرنگاران قرار مي‌دهيم تا به زبان عاميانه و ساده اين اطلاعات به سرمايه‌گذاران و جرايد منتقل شود.

آرام بنيار تصريح كرد: در آخرين مرحله جلسه عمومي برگزار شد و گزارشات و نتايج بررسي به صورت عمومي مطرح شده و در اختيار عموم قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اين‌كه آمادگي كامل براي عرضه بانك صادرات به طرق ذكر شده وجود دارد اضافه كرد: مبناي بازاريابي به اين ترتيب در حال انجام است كه اگر سازمان خصوصي براي عرضه و روش ثبت دفتري مجوز دهد كد مجازي در سازمان ايجاد مي‌شود و اگر اجازه نداد بازاريابي براي سهام توسط چهار روش ذكر شده صورت مي‌گيرد كه اين مراحل در حال انجام است و گزارش‌هاي تهيه شده اواخر ارديبهشت يا اواسط خرداد منتشر مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد:با مسئول خصوصي‌سازي بانك صادرات توافق شده است كه عرضه صادرات دو ويژگي خاص داشته باشد كه تاكنون در بورس تهران سابقه نداشته است به اين صورت كه عرضه صادرات به روش ثبت سفارش دفتري و بازاريابي تخصصي انجام شود.

آرام بنيار در ادامه با بيان اين‌كه كليه اقدامات لازم انجام شده است كه عرضه بانك صادرات به روش ثبت سفارش دفتري يا Book Building انجام شود كه اگر اين موضوع با مجوز سازمان بورس، سازمان‌ خصوصي‌سازي و شركت بورس قطعي شود، عرضه بانك صادرات به عنوان اولين شركت بورس با اين روش انجام مي‌شود.

وي با بيان اين‌كه اسناد و مدارك مورد نياز جهت انجام ثبت سفارش دفتري انجام شده است خاطرنشان كرد: مبناي انجام اين كار بازاريابي است كه پروسه كشف قيمت را انجام مي‌دهد و اقدامات اجرايي آن آغاز شده است.

مدير عامل تأمين سرمايه امين تكميل مدارك بانك صادرات و انجام تعهد پذيره نويسي بانك صادرات را مد نظر قرار داد و اظهار داشت: بانك صادرات كليه اطلاعات و مدارك مورد نياز را به بورس ارائه كرده و در اولين جلسه هيأت پذيرش درج مي‌شود.

بنا به گفته وي، ارزشگذاري بانك صادرات توسط شركت امين در حال انجام است كه تهيه اين گزارش‌ با همكاري كارشناسان در مراحل نهايي بوده و تا 10 روز آينده گزارش ارزشگذاري شركت به سازمان خصوصي‌سازي ارسال مي‌شود.

وي به تصويب ماده 22 و عرضه با روش تعهدپذيره نويسي اشاره كرد و گفت: با توجه به ابلاغ ماده 22 امكان بازاريابي و تعهد پذيره‌نويسي سهام بانك صادرات وجود دارد ولي هنوز برنامه‌اي با سازمان خصوصي‌سازي براي عرضه اين شيوه نداريم.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است