صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3699                                               
برنامه جذب سرمايه‌هاي خارجي به بورس تهران
گزارش منبع
برنامه جذب سرمايه‌هاي خارجي به بورس تهران عنوان
نويسنده
1388/03/03 تاريخ

به گفته رييس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي و كمك‌هاي فني و اقتصادي، شناسايي بيش از 300 فرصت سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي نيمه‌تمام صنعتي و معدني كشور مهمترين اقدامات اين سازمان در راستاي تشويق و جذب سرمايه‌گذاري خارجي بوده‌است.

خلاصه
روزنامه دنياي اقتصاد شماره 1805 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

رييس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي و كمك‌هاي فني و اقتصادي در جمع خبرنگاران برنامه‌هاي اين سازمان را براي تسهيل سرمايه‌گذاري خارجي در كشور تشريح كرد.

دكتر عليشيري، شناسايي بيش از 300فرصت سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي نيمه‌تمام صنعتي و معدني كشور، برگزاري كارگاه آموزشي «روش‌هاي گردآوري و ارائه اطلاعات سرمايه‌گذاري خارجي» با مشاركت آنكتاد و صندوق بين‌المللي پول و طراحي كتاب راهنماي سرمايه‌گذاري و ترجمه قانون و آيين‌نامه اجرايي تشويق و حمايت سرمايه‌گذاران خارجي به پنج زبان را مهمترين اقدامات سازمان سرمايه‌گذاري خارجي عنوان كرد.

وي با تشريح اقدامات ياد شده افزود: طرح‌هاي زيربنايي كه در گذشته مايل بودند از فاينانس استفاده كنند، براساس برنامه‌هاي چهارم و پنجم به FDI تبديل شده و براساس سرمايه‌گذاري خارجي طراحي شده‌اند كه از جمله آنها شناسايي 100پروژه است كه به 10ميليارد دلار سرمايه‌گذاري نياز دارد و پروژه‌هايي كه از نظر اقتصادي توجيه‌پذير نباشد، مشاركت دولت، توجيه‌پذير خواهد شد.

عليشيري با اشاره به مشاركت سازمان سرمايه‌گذاري خارجي با بورس به منظور تدوين آيين‌نامه سرمايه‌گذاري خارجي در بورس گفت: اين آئين‌نامه پس از كار كارشناسي فراوان تهيه و تدوين شد و در حال حاضر در فرآيند ابلاغ اين آيين‌نامه قرار داريم كه پس از اجرا، بازار سرمايه كشور را متحول خواهد كرد.

رييس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي در پاسخ به سوال دنياي اقتصاد در خصوص دلايل حجم اندك سرمايه‌گذاري خارجي در بورس ايران و راهكارهاي افزايش اين سرمايه‌گذاري گفت: تاكنون، مقررات تسهيل‌كننده ورود سرمايه‌گذاران خارجي به بورس، خيلي شفاف نبوده است. با تدوين آيين‌نامه سرمايه‌گذاري خارجي، بستر قانوني كار فراهم شده است اما اين، نيمي از كار است.

وي افزود: ما كميته ويژه‌اي با حضور سازمان‌هاي بورس و خصوصي‌سازي تشكيل داده‌ايم كه در اين كميته، پروژه‌هاي مشمول خصوصي‌سازي مورد بررسي قرار مي‌گيرند. عليشيري خاطرنشان كرد: سرمايه‌گذاران حرفه‌اي خارجي براي ورود به بورس ما به بسته‌‌هايي نياز دارند كه توسط مشاوران حرفه‌اي طراحي شده باشد.

اين بسته‌‌ها بايد شامل مسائل مالي، حقوقي، نحوه تسويه بدهي‌ها و چشم‌انداز 20ساله آينده پروژه‌ها باشد تا بتوان آنها را به سرمايه‌گذاران خارجي ارائه كرد.

رييس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي از موافقت وزير اقتصاد با موضوع ياد شده خبر داد و گفت: مقرر شده است كه ما سه تا چهار پروژه آماده خصوصي‌سازي را به چهار شركت مشاوره بين‌المللي معرفي كنيم تا اين مشاوران، بسته‌‌هاي ياد شده را تهيه و به سرمايه‌گذاران خارجي معرفي كنند.

وي تاكيد كرد: سرمايه‌گذاران خارجي برپايه نام و اعتبار شركت مشاوري كه بسته‌‌هاي مالي، اقتصادي و حقوقي را طراحي كرده، سرمايه‌گذاري خواهند كرد، بنابرين شرط ورود سرمايه‌گذاران خارجي به پروژه‌هاي مشمول اصل 44، طراحي دقيق اين بسته‌‌ها و عرضه به موقع آنها به سرمايه‌گذاران است.

عليشيري همچنين از تهيه راهنماي سرمايه‌گذاري خارجي در ايران ظرف سه ماه آينده خبر داد و گفت: بانك اطلاعاتي ما در كشور در اين زمينه، ناقص است، بنابراين ما در حال تلاش براي دريافت اطلاعات براي تكميل بانك جامع اطلاعاتي به خصوص در حوزه‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي هستيم.

وي درباره ميزان سرمايه‌گذاري خارجي در كشور گفت: ميزان سرمايه‌گذاري خارجي در فاصله سال‌هاي 80 تا 83 مبلغ 875ميليون دلار بوده كه اين ميزان در سال‌هاي 84 تا 87 به 6/2ميليارد دلار رسيده است كه اين بيانگر رشد 300درصدي در اين زمينه است.

عليشيري ادامه داد: سرمايه‌گذاري مصوب طي سال‌هاي 80 تا 83 نيز مبلغ 7/4ميليارد دلار بوده كه اين رقم در سال‌هاي 84 تا پايان سال 87 با 600درصد رشد به 5/27ميليارد دلار رسيده است.

رييس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي در ادامه، فعاليت‌هاي ديگر اين سازمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: بهبود فضاي كسب‌و‌كار در كشور از طريق بهبود شاخص‌هاي تعيين‌كننده در فضاي كسب‌و‌كار از جمله اقدامات اين سازمان است كه در گام اول با برطرف كردن موانع اجرايي، زمان انجام كار را كاهش داده و در گام بعدي، با اصلاح برخي قوانين به مقررات و آيين‌نامه‌ها، اين فضا را بهبود خواهيم بخشيد.

وي افزود: قانون تجارت و قانون كار بايد بازنگري شوند، زيرا اين دو قانون با فضاي كار براي اصل 44تناسبي ندارند.

عليشيري، طراحي سايت كمك‌هاي توسعه ايراني، سايت بهبود فضاي كسب‌و‌كار، سايت عربي سازمان سرمايه‌گذاري خارجي، سايت كارگروه اقتصادي و بازرگاني شوراي عالي ايرانيان و سايت معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري خارجي در ايران را از ديگر اقدامات اين سازمان برشمرد و افزود: طراحي و امكان به كارگيري تجهيزات الكترونيكي براي برقراري ارتباط مستقيم با همه دستگاه‌هاي داخلي مرتبط با سرمايه‌گذاري خارجي از قبيل گمرك، نيروي انتظامي و ... از ديگر اقدامات تشويقي در اين حوزه‌اند.

عليشيري سپس به اصلاح مواد 23 و 24 آيين‌نامه سرمايه‌گذاري خارجي اشاره كرد و گفت: مواد ياد شده مربوط به نحوه نقل و انتقال سود، اصل سرمايه و عايدات سرمايه‌گذاري است كه به زودي اصلاحيه اين دو ماده ابلاغ مي‌شود.وي همچنين از گفت‌و‌گو با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به منظور تشكيل فراكسيون حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي در مجلس خبر داد و گفت: طي گفت‌و‌گو با اعضاي كميسيون‌هاي صنايع و معادن و اقتصادي مجلس، در حال تهيه منشور اين فراكسيون هستيم.

رييس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي، حمايت از سرمايه‌هاي ايرانيان مقيم خارج و ارتباط دائمي با آنها، تشكيل صندوق سرمايه‌گذاري ايرانيان خارج از كشور با سرمايه 5ميليارد يورو و برطرف كردن مشكلات ثبت شركت‌هاي خارجي در ايران را از ديگر اقدامات اين سازمان برشمرد و افزود: ما در قانون، محدوديتي براي سرمايه‌گذاري خارجي در پروژه‌ها نداريم و از طريق انجام هماهنگي با قوه قضائيه، مشكلات ثبت شركت و مشاركت خارجي نيز برطرف شده است.

وي همچنين از اجراي ماده 7 قانون سرمايه‌گذاري خارجي به عنوان يكي از اقدامات مهم سازمان ياد كرد و گفت: براساس اين ماده، همه دستگاه‌هاي اجرايي كشور موظفند در كمتر از 10روز كاري، درخواست سرمايه‌گذاري خارجي را بررسي كنند و 30روز بعد مجوز آن را صادر كرده و قرارداد اجرايي را ببندند.

عليشيري افزود: ميزان هزينه مجوز و فرآيند صدور مجوز از طريق همه دستگاه‌ها در كتاب سرمايه‌گذاري خارجي گردآوري شده است. همچنين كميته مقررات‌زدايي با حكم رييس‌جمهور تشكيل شده كه به طور پيوسته بايد مقررات را بازنگري و اصلاح كنند و كتاب قانون سرمايه‌گذاري خارجي نيز بايد هر 6ماه يكبار اصلاح شود.

رييس سازمان سرمايه‌گذاري همچنين با اشاره به تاكيد رييس‌جمهور مبني بر سامان‌دهي روابط خارجي گفت: در 7كشور دفتر سرمايه‌گذاري خارجي تشكيل شده و قرار است در 22كشور نيز، رايزن‌هاي اقتصادي ما كه توسط وزارت اقتصاد و سازمان سرمايه‌گذاري خارجي انتخاب شده‌اند، به فعاليت بپردازند.

رييس سازمان سرمايه‌گذاري خارجي درباره برنامه‌هاي جاري و آتي اين سازمان گفت: برنامه جاري سازمان، تمركز به پروژه‌هاي متوسط است، البته پروژه‌هاي بزرگي نيز داريم كه آماده تصويب است كه ميزان آنها حدود 20ميليارد دلار است و تا زماني كه موافقت‌نامه آنها قطعي نشود، در دستور كار قرار نمي‌گيرد.

وي افزود: بنا است كه برپايه سند چشم‌انداز، رتبه اول را در منطقه داشته باشيم و از اين‌رو پيش‌بيني مي‌شود كه سهم منابع مالي خارجي از زير يك ميليارد دلار در قبل از برنامه به 12ميليارد دلار بعد از برنامه برسد.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است