صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3710                                               
بار ديگر اعلام حضور سرمايه‌گذار خارجي
گزارش منبع
بار ديگر اعلام حضور سرمايه‌گذار خارجي عنوان
گزارش از بازار بورس ايران نويسنده
1388/03/18 تاريخ

كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند در شرايطي كه سهام شش نماد بانكي در نيمه اول خردادماه با افت قابل توجه روبه‌رو شده و هيچ اثري از چرخش نقدينگي بازار به سمت‌سهام بانك صادرات ديده نمي‌شود

خلاصه
روزنامه جهان صنعت مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در حالي كه روز گذشته برخي از دست‌اندركاران واگذاري سهام عدالت در وزارت اقتصاد گردهم آمدند تا چگونگي عرضه سهام بانك صادرات را بررسي كنند، كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند در شرايطي كه سهام شش نماد بانكي در نيمه اول خردادماه با افت قابل توجه روبه‌رو شده و هيچ اثري از چرخش نقدينگي بازار به سمت‌سهام بانك صادرات ديده نمي‌شود احتمال عدم استقبال از عرضه قريب‌الوقوع سهام بانك صادرات در بورس بسيار پايين است تا جايي كه مسوولان خصوصي‌سازي اين‌بار با اصرار بيشتري نسبت به عرضه‌هاي قبل وعده حضور سرمايه‌گذار خارجي را در واگذاري اين بانك دولتي مي‌دهند و اميدوارند از جلسه معارفه در دوبي و لندن خريداري براي خود بيابند.

  • معارفه بالاخره برگزار شد

با اين حال جلسه معارفه بانك صادرات در تهران كه قرار بود روز شنبه برگزار شود به دليل حجم كاري بالاي وزير امور اقتصادي و دارايي لغو و به يكشنبه موكول شد تا وي بتواند با توجه به اهميت اين واگذاري در جلسه معارفه بانك صادرات حضور يابد.

پس از برگزاري جلسه معارفه در دوبي و لندن مسوولان واگذاري سهام بانك صادرات، ‌مسوولان سازمان خصوصي‌سازي، بورس اوراق‌بهادار و فعالان بازار سرمايه ساعت 16 بعدازظهر روز گذشته در هتل استقلال گردهم آمدند تا وضعيت بانك صادرات را پيش از عرضه بررسي كنند‌.   

قرار است شش درصد سهام بانك صادرات سه‌شنبه 19 خردادماه در بورس عرضه شود.

  • مساله سود40 درصدي‌

در اين شرايط علي صالح‌آبادي، رييس سازمان بورس درباره آخرين تصميمات اتخاذ شده درخصوص عرضه سهام بانك صادرات اظهار داشت: عصر روز شنبه مسوولان سازمان و شركت بورس‌، سازمان خصوصي‌سازي و بانك صادرات جلسه مشتركي با وزير اقتصاد برگزار كردند تا با بررسي آخرين وضعيت در خصوص زمان و شرايط عرضه سومين بانك دولتي تصميم‌گيري كنند‌.   

وي در رابطه با تعيين تكليف موضوع سود 40 درصدي شعب استاني بانك صادرات گفت: براساس مفاد قانون اصل 44، سود 40 درصدي بنگاه‌هاي دولتي مانند بانك صادرات فقط از شركت مادر اخذ مي‌شود و پرداخت اين سود ربطي به زيرمجموعه‌ها ندارد‌.   

سخنگوي سازمان بورس اوراق‌بهادار ادامه داد: اين در حالي است كه مقرر شده وزير اقتصاد يا رييس خزانه كل كشور نامه‌اي را در اين رابطه ارايه كنند تا موضوع پرداخت سود 40 درصدي بانك صادرات نهايي شود.

از طرف ديگر صورت‌هاي مالي استاني بانك صادرات نيز ارايه شده تا اطلاعات اين بانك كامل شود‌. صالح‌آبادي در برابر اين سوال كه با اين اوصاف زمان عرضه سهام اين بانك چه روزي خواهد بود، اظهار داشت: وزير اقتصاد تاكيد داشت كه اگر اطلاعات مورد نياز بورس تكميل شد عرضه سهام صورت گيرد‌. حال با توجه به حل موضوع سود 40 درصدي و ارايه اطلاعات مورد نياز  جلسه معارفه اين بانك برگزار خواهد شد‌. 

وي افزود: با توجه به لزوم فاصله بين زمان جلسه معارفه و عرضه براي بررسي و تحليل داده‌ها مقرر شد به جاي عرضه سهام در روز دوشنبه‌، روز سه‌شنبه شش درصد از سهام بانك صادرات در بورس عرضه شود‌.   

براساس اين گزارش، با اين اوصاف ساعت 16 روز گذشته جلسه معارفه بانك صادرات در محل هتل استقلال برگزار ‌شد و سپس در روز سه‌شنبه 19 خردادماه، سهام سومين بانك دولتي در بازار سهام كشف قيمت خواهد شد‌.

  • 2 سرمايه‌گذار خارجي در عرضه حضور دارند

در همين حال محمد آرام‌بنيار، مديرعامل شركت تامين سرمايه امين در گفت‌وگو با ايسنا ضمن اشاره به برگزاري جلسه معارفه بانك صادرات در روز يكشنبه 17 خرداد، از حضور دو سرمايه‌گذار خارجي در عرضه سهام اين شركت خبر داد و گفت: بازاريابي گسترده‌اي براي سهام صادرات انجام شده و دو خريدار خارجي پول خود را واريز و كد معاملاتي دريافت كرده‌اند‌.

وي با بيان اينكه سرمايه‌گذاران خارجي مايل به خريد كل شش درصد از سهام بانك صادرات بودند، عنوان كرد: به دليل اينكه شش درصد از سهام بانك در روز اول به صورت عرضه اوليه و خرد انجام مي‌شود، بنابراين به اين سرمايه‌گذاران پيشنهاد شد كه در عرضه‌هاي بلوكي بانك صادرات مشاركت كنند‌.

آرام‌بنيار با تاكيد بر اينكه تمامي مدارك و اطلاعات بانك صادرات به صورت كامل در اختيار سازمان بورس قرار گرفته است، افزود: چهارشنبه هفته گذشته تمامي مدارك بانك به سازمان بورس ارايه شد كه بايد گزارش اين اقدامات به اطلاع وزير اقتصاد برسد به همين دليل جلسه معارفه بانك با يك روز تاخير برگزار خواهد شد‌.

مديرعامل تامين سرمايه امين كه گزارش ارزش‌گذاري بانك صادرات را تهيه كرده است در ادامه خاطرنشان كرد: بانك صادرات از لحاظ فني آماده واگذاري است و خريداران مشخص و تعريف شده است و گزارش ارزش‌گذاري آن نيز به سازمان خصوصي‌سازي ارسال شده است‌.

  • ابهام در عرضه به موقع 

به اعتقاد وي، بانك صادرات بهتر است در زمان مقرر عرضه شود در غير اين صورت عرضه آن در سال‌جاري به تعويق خواهد افتاد و بعيد است در سال‌جاري اتفاق بيفتد‌.

ي اضافه كرد: برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري و تغييرات احتمالي بعدي عرضه بانك صادرات را به تاخير خواهد انداخت كه در اين صورت بانك موظف است اطلاعات بيشتري ارايه دهد‌. 

به گفته آرام، بانك صادرات در هر شرايطي بايد قبل از انتخابات عرضه شود و سازمان بورس بايد همياري كرده تا عرضه را انجام دهد زيرا معاملات بورس نبايد تحت تاثير مباحث سياسي قرار گيرد‌. 

آرام‌بنيار به عرضه بانك تجارت اشاره و يادآور شد: سهم بانك تجارت سهم ارزنده‌اي است ولي اگر قيمت سهم آن در محدوده 105 تومان عرضه ‌مي‌شد امروز به120 تومان مي‌رسيد و افراد سود مي‌كردند‌.

وي اظهار اميدواري كرد كه سهم بانك صادرات با قيمت مناسب و در روز مقرر عرضه مي‌شود‌. 

  • انتقاد از سود آوري پايين عرضه‌ها

اين در حالي است كه دكتر اكبر زرگاني‌نژاد، مديرعامل شركت كارگزاري امين سهم در گفت‌وگو با بورس نيوز، با اشاره به تعويق جلسه معارفه بانك صادرات خاطرنشان كرد : با توجه به تعويق اين جلسه طي روز شنبه احتمال تاخير در عرضه سهام اين بانك نيز وجود دارد اما نكته مهم در واگذاري سهام اين بانك روز عرضه نيست بلكه نرخ عرضه است و هرچه با نرخ كمتري عرضه شود براي بازار جذاب تر خواهد بود.

زرگاني‌نژاد تصريح كرد: در حال حاضر مشكل بزرگ شركت‌هاي دولتي كه توسط سازمان خصوصي‌سازي عرضه مي‌شود آن است كه شركت‌هاي دولتي عرضه شده پتانسيل بالايي براي رشد دارند ولي چون عملكردها به نحوي نبوده كه پاسخگوي ارزش واقعي سهم باشد ارزش دارايي‌ها بالاست اما سودآوري ناچيز است كه علت اصل آن نيز مديريت دولتي و قوانين غيرمنعطف حاكم بر اين شركت‌هاست.

از همين‌رو اين قوانين دولتي دست‌و‌پاگير در مقطع عرضه در قالب مشكلي بزرگ ظاهر مي‌شود‌. 

وي در پايان يادآور شد: با روشن شدن فضاي مديريتي كشور پس از انتخابات رياست‌جمهوري مي‌توان انتظار نمايان شدن نقدينگي و مشخص شدن سمت و سوي آن را داشت.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است