صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3710                                               
جذابيت‌هاي بورس ايران براي سرمايه‌گذاران خارجي
گزارش منبع
جذابيت‌هاي بورس ايران براي سرمايه‌گذاران خارجي عنوان
نويسنده
1388/03/24 تاريخ

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: آيين‌نامه پيشنهادي سازمان بورس و اوراق بهادار براي ورود سرمايه‌گذار خارجي، با تصويب هيات وزيران اجرايي خواهد شد.

خلاصه
روزنامه دنياي اقتصاد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: آيين‌نامه پيشنهادي سازمان بورس و اوراق بهادار براي ورود سرمايه‌گذار خارجي، با تصويب هيات وزيران اجرايي خواهد شد.

دکتر صالح‌آبادي با بيان اين مطلب ادامه داد :براساس اين آيين نامه، تعداد سهام تحت مالکيت سرمايه‌گذاران خارجي نبايد از 20‌‌درصد مجموع تعداد سهام در بورس يا بازار خارج از بورس يا 20‌‌درصد سهام هر شرکت پذيرفته شده در بورس يا بازار خارج از بورس بيشتر باشد.

سخنگوي سازمان بورس ادامه داد: در اين آئين‌نامه همچنين تصريح شده است که تعداد سهام در مالکيت هر سرمايه‌گذار خارجي در هر شرکت پذيرفته‌شده در بورس يا بازار خارج از بورس نمي‌تواند از 10‌‌درصد سهام سپرده‌شده آن شرکت در بورس يا بازار خارج از بورس مربوطه بيشتر باشد.

سخنگوي سازمان بورس ادامه داد: پتانسيل بالاي شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس، ابزارهاي موجود مبتني بر شريعت اسلامي و برخورداري از پشتوانه اميدوارکننده طي 4 دهه فعاليت بورس اوراق بهادار تهران، معافيت مالياتي شرکت‌ها و ماليات كم نقل و انتقال (نيم‌‌درصد)، تاثيرپذيري کمتر از بحران‌هاي بين‌المللي، تنوع صنايع و امکان پياده‌سازي استراتژي تنوع به شکل مطلوب و وجود صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک و امکان سرمايه‌گذاري غيرمستقيم، از مهمترين جذابيت‌‌‌هاي بورس تهران براي سرمايه‌گذاران خارجي است.

وي اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي با محوريت واگذاري شرکت‌هاي دولتي از طريق بورس، زيرساخت‌هاي مبتني بر فناوري‌هاي روز دنيا در سيستم معاملات و برخورداري از قانون پيشرفته در بازار سرمايه (حمايت از سرمايه‌گذاران) و وجود برنامه‌هاي توسعه و گسترش همه جانبه بازار سرمايه را از ديگر جذابيت‌هاي بورس تهران براي سرمايه‌گذاران خارجي ذکر کرد.

صالح‌آبادي با اشاره به رشد 47/17‌‌درصدي بورس تهران در سال 2007 ميلادي و مقايسه آن با رشد 22/17‌‌درصدي بورس آمريکا و افت 22/12‌‌درصد بورس توکيو در همان سال گفت: در سال 2008 و با شروع بحران مالي در دنيا که اغلب بورس‌هاي معتبر با افت بيش از 40‌‌درصد روبرو بودند، بورس تهران تنها 04/14‌‌درصد افت را تجربه کرد که در مقايسه با بورس آمريکا و توکيو که به ترتيب 01/42 و 77/41‌‌درصد افت ارزش داشتند، کمترين آسيب را از اين بحران ديده است.

صالح‌آبادي اضافه کرد: درسه ماهه اول سال 1388 بورس تهران رشد 61/12‌‌درصدي را تجربه کردکه نويد سال خوبي را براي بورس تهران مي‌دهد.

رييس سازمان بورس افزود: در حال حاضر در بورس تهران اوراق سهام بيش از 349 شرکت در صنايع و بخش‌هاي مختلف و همچنين اوراق مشارکت مورد معامله قرار مي‌گيرد، به علاوه در بورس کالا انواع کالاهاي کشاورزي، فلزات و محصولات پتروشيمي و قرارداد آتي طلا و مس معامله مي‌شود.

وي گفت: يکي از ويژگي‌هاي بورس تهران که در ميان بورس‌هاي منطقه کم‌نظير است، تنوع در صنايع فعال (37 صنعت) در بورس است، به نحوي که صنايعي مانند فلزات اساسي 73/14‌‌، مخابرات 13‌‌، بانک‌ها و نهادهاي پولي 1/11، خودرو و قطعات 8‌‌، سيمان‌‌،آهک وگچ با 4/6‌‌درصد از ارزش کل بازار را در بورس تهران دراختيار دارند.

رييس سازمان بورس در ادامه اظهار داشت: مطالعات اسلامي، فني و تخصصي معامله ساير انواع اوراق بهادار مانند اوراق بهادار با درآمدثابت، قراردادهاي آتي سهام و کالاهاي مختلف و نيز ساير اوراق مشتقه در حال حاضر در بازار سرمايه در حال پيگيري است و در اين زمينه، اوراق اجاره، اوراق مشارکت رهني، اوراق استصناع، قرارداد اختيار معامله سهام و خريد تضميني سهام از جمله ابزارهايي است که بر اساس اصول اسلامي طراحي و آماده به کارگيري در بازار سرمايه شده‌اند.

  • افزايش شفافيت و نقد‌شوندگي

دكتر حسن قاليباف اصل، مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار تهران نيز نقدشوندگي بازار را يكي از مهمترين موضوعات مورد نياز بازار دانست و گفت: اقداماتي كه در بازار سرمايه براي توسعه بازار مي‌توان انجام داد، شفافيت و نقدشوندگي است كه بسيار مهم بوده و اطمينان و اعتماد به بازار را افزايش مي‌دهد.

وي ورود سرمايه‌‌گذاران خارجي را عاملي براي افزايش نقدشوندگي بازار سرمايه دانست و عنوان كرد: به طورحتم زماني كه سرمايه‌گذاران خارجي وارد كشور شوند حتما بخشي از پول خود را وارد بورس مي‌كنند.

وي يادآور شد: آيين نامه قبلي سرمايه‌گذاري خارجي در بورس كه محدوديت‌هايي داشت اصلاح و در شوراي عالي بورس به تصويب رسيد و در حال حاضر در نوبت تصويب هيات دولت قرار دارد كه با تصويب آن موفقيت بسيار خوبي حاصل مي‌شود.

قاليباف در ادامه اضافه كرد: علاوه بر اين اوراق آتي سهم (فيوچرز سهم) كه از سوي شركت بورس به سازمان بورس پيشنهاد شده است توسط شورا به تصويب رسيد و درحال حاضر در سيستم معاملاتي و دستورالعمل پذيرش در حال فعاليت هستيم كه در صورت نهايي شدن به نقدشوندگي بازار كمك مي‌كند.

وي از فعال شدن سهامداران حقيقي در بازار سرمايه خبرداد و افزود: اتفاقي كه در سال جديد رخ داد اين بود كه سهامداران حقيقي در بازار سرمايه بسيار فعال شدند، زيرا قيمت‌ها بسيار كاهش پيدا كرد و ابلاغ بسته سياستي بانك مركزي و شروع سال جديد كه گواهي سپرده 19‌‌درصدي در آن اعلام نشد و نيز عدم جذابيت بازارهاي رقيب باعث شد كه نقدينگي به سمت بازار سرمايه جذب شود.

وي با اشاره به اينكه به صورت سنتي نزديك مجامع، شاخص‌هاي بورس افزايش مي‌يابد اعلام كرد: سرمايه‌گذاران با اطلاع كامل اقدام به خريد و فروش سهم كرده و با تحليل وارد بازار شوند.

مديرعامل شركت بورس تاكيد كرد: وظيفه ما است كه اطلاعات شفاف را در اختيار سرمايه‌گذاران قرار داده و نقدشوندگي بازار را افزايش دهيم كه اين امر در شركت بورس در حال انجام است.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است