صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 1716                                               
رتبه‌بندي كارگزاران در سالروز تصويب قانون اوراق بهادار
گزارش منبع
رتبه‌بندي كارگزاران در سالروز تصويب قانون اوراق بهادار عنوان
گزارش از نشست مطبوعاتي رييس سازمان بورس نويسنده
1388/04/21 تاريخ

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در دومين نشست مطبوعاتي سال 88 آخرين وضعيت شبكه كدال، تاثير لايحه‌ يك فوريتي ابزارها و نهادهاي مالي، حذف 15 شركت بورسي، انتشار اوراق مشاركت رهني، رتبه بندي كارگزاران و تعيين صلاحيت مديران نهادهاي مالي را تشريح كرد.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در دومين نشست مطبوعاتي سال 88 آخرين وضعيت شبكه كدال، تاثير لايحه‌ يك فوريتي ابزارها و نهادهاي مالي، حذف 15 شركت بورسي، انتشار اوراق مشاركت رهني، رتبه بندي كارگزاران و تعيين صلاحيت مديران نهادهاي مالي را تشريح كرد.

دكتر علي صالح آبادي در اين نشست راه‌اندازي فاز دوم كدال را مورد توجه قرار داد و گفت: فاز دوم كدال در سال گذشته نهايي شد كه اين فاز در 4 بخش طراحي و اجرا مي‌شود.

وي گفت: ارتباط بين ناشر، حسابرس و سازمان نخستين بخش فاز دوم كدال است كه اين سه بخش با هم در ارتباط هستند و با اجراي فاز دوم كدال اطاعيه‌اي پس از مجمع شركت‌ها به صورت استاندارد دراين سامانه منتشر مي‌شود. همچنين امكاناتي فراهم شده است تا اسامي دارندگان اطلاعات نهايي از طريق اين سامانه به سامانه‌ي بورس ارسال شود.

وي در ادامه ارتباط آفلاين ناشر با سازمان بورس را از ديگر بخش‌هاي فاز دوم كدال دانست و توضيح داد: بر اساس اين شركت‌ها مي‌توانند امكانات و اطلاعات خود را آماده كرده و پس از تكميل گزارش‌هاي خود آن را به سازمان بورس ارسال كنند كه براساس آن ديگر اطلاعات به صورت لحظه‌اي به سازمان ارسال نخواهد شد.

سخنگوي سازمان بورس ارتباط آنلاين با بازارهاي اوليه براي تهيه گزارش‌ها و آمارهاي لازم براي تحليل‌گران و نظارت‌ بر گزارش‌دهي شركت‌ها را از ديگر اولويت‌هاي كدال دانست و افزود: بر اساس اين برنامه برخي نمودارها و گزارش‌ها براي تحليل‌گران به بازار منعكس مي‌شود.

صالح آبادي اظهار كرد: در شبكه كدال امكاناتي فراهم مي‌شود كه پنج تا 10روز مانده به ارسال اطلاعات شركت به سازمان هشدارهايي به مسئولان شركت داده شده تا آنان در زمان مقرر اطلاعات را ارسال كنند.

وي با بيان اينكه امضاي ديجيتال در شبكه كدال فعال شده است خاطرنشان كرد: از سوم تا نهم مرداد جلسات آموزشي اين امضا براي شركت‌ها برگزار و امضاي ديجتيال توكن براي كليه‌ي شركت‌ها صادر مي‌شود.

  • حذف 15 شركت بورسي

رييس سازمان بورس در ادامه حذف 15 شركت از فهرست شركت‌هاي بورسي را مورد توجه قرار داد و گفت: با حذف 15 شركت از فهرست شركت‌هاي بورسي اين شركت‌ها به سازمان بورس اعتراض داشتند كه به اعتراض اين شركت‌ها رسيدگي شد و اين نتيجه حاصل شد كه شركت‌ها هيچ نتيجه مشخصي براي خروج از شمول ماده 141 قانون تجارت ارائه نكردند. براين اساس سازمان بورس تمامي 15 شركت را از فهرست شركت‌هاي بورسي حذف كرد.

وي اضافه كرد: امكاناتي در بازار سوم فرابورس فراهم شده است كه يك سهامدار عمده بتواند سهام ريز اين شركت‌ها را جمع آوري كند اما شركت‌هاي حذف شده از فهرست شركت‌هاي بورسي حق عرضه عمومي در بازار فرا بورس را ندارند.

  • لايحه‌ يك فوريتي توسعه‌ ابزارها و نهادهاي مالي در مجلس

صالح آبادي در ادامه به تصويب لايحه‌ يك فوريتي توسعه‌ ابزارها و نهادهاي مالي در مجلس اشاره كرد و گفت: يك فوريت اين لايحه در مجلس شوراي اسلامي با 139 راي موافق به تصويب رسيد كه اميدواريم تا پايان نيمه اول سال اين لايحه را از مجلس به صورت قانون دريافت كنيم.

وي در ادامه از انتشار اوراق مشاركت رهني بانك سامان خبرداد و افزود: انتشار اوراق مشاركت رهني در مورد بانك سامان نهايي شده و به زودي پذيره‌نويسي 11 ميليارد تومان از اين اوراق براي اولين بار در بازار سرمايه آغاز مي‌شود.

وي توضيح داد: البته اين اوراق اوراق بهادار مستقل نبوده و در قالب اوراق مشاركت منتشر مي‌شود كه به زودي شرايط و ميزان سود آن اعلام مي‌شود.

  • اخبار جديد از بورس كالا

صالح آبادي در ادامه به جلسه سازمان بورس با شركت بازرگاني و اعضاي هيات پذيرش بورس كالا اشاره كرد و گفت: در اين جلسه مقرر شد تعهدات عرضه‌ محصولات پتروشيمي در بورس كالا كه در سال گذشته به طور متوسط در كالاهاي مختلف 70 درصد بود به 95 درصد افزايش يابد كه اين امر به كشف قيمت محصولات و شفافيت بورس كالا كمك مي‌كند.

رئيس سازمان بورس يادآور شد: همچنين برخي محصولات جديد در حوزه‌ پتروشيمي شامل دي‌آمونياك فسفات، دي‌كربنات مجتمع خوزستان پذيرش شد و دو محصول شامل پنتان پلاس و بنزين پيروليز براي رينگ صادراتي به تصويب رسيد.

وي در ادامه رينگ صادراتي را مورد توجه قرار داد و با بيان اينكه مقدمات اجراي اين رينگ فراهم شده است تنها مشكل فعلي آن را مقررات رينگ صادراتي دانست و توضيح داد: مقررات رينگ صادراتي در هيات مديره بورس كالا در حال نهايي شدن است و در حال حاضر تنها دو ماده از آن باقي مانده كه اميدواريم در هفته آينده در هيات مديره سازمان بورس نيز نهايي شود.

رئيس سازمان بورس آغاز رتبه‌بندي كارگزاران را مورد توجه قرار داد و گفت: دستورالعمل رتبه‌بندي كارگزاران كه در سال گذشته به تصويب رسيد از ابتداي تيرماه اجرايي شده است و تا پايان شهريور به پايان رسيده و در جشنواره برترين‌هاي بازار سرمايه كه در سالروز تصويب قانون بازار برگزار مي‌شود اين رتبه‌بندي اعلام خواهد شد.

صالح آبادي به تعداد شركت‌هاي كارگزاري اشاره كرد و گفت: در حال حاضر 70 كارگزاري در اوراق بهادار فعال هستند كه 19 كارگزاري به صورت مشترك در اوراق بهادار و بورس كالا و 23 كارگزاري فقط در بورس كالا فعاليت مي‌كنند اين در حالي است كه 16 كارگزار نيز در فيوچرز بورس كالا فعال بوده و 28 كارگزار نيز قرار است در بازار فرابورس فعاليت كند.

وي با بيان اينكه براي كسب مجوز و رتبه‌بندي كارگزاران حداقل‌هايي تعيين شده است كه اگر كمتر از ميزان تعيين شده احراز شود مجوز آن كارگزاري لغو مي‌شود اضافه كرد: امسال رتبه‌بندي‌ كارگزاران بورس كالا را نيز در برنامه خواهيم داشت كه طبيعتا رتبه‌بندي آنها با اوراق بهادار متفاوت است.

  • تعيين صلاحيت مديران نهادهاي مالي

سخنگوي سازمان بورس در مورد تعيين صلاحيت مديران نهادهاي مالي گفت: در سال گذشته تعيين صلاحيت343 نفر از مديران نهادهاي مالي در سازمان بورس مطرح شد كه صلاحيت 310 نفر تاييد و 33 نفر رد صلاحيت شد. همچنين در سال 88 تاييد صلاحيت 48 نفر از مديران مطرح شد كه از اين تعداد 37 نفر تاييد و 11 نفر رد صلاحيت شدند.

وي عنوان كرد: از 343 نفر از مديران كه در سال گذشته تاييد صلاحيت آنها در سازمان بورس مطرح شد 224نفر بدون مصاحبه و با احراز شرايط و 119 نفر با مصاحبه تاييد صلاحيت شدند. همچنين در سال 88 صلاحيت 48 نفر از مديران 30نفر بدون مصاحبه و 18 نفر با مصاحبه تاييد شد.

  • وضعيت پرونده‌هاي بورسي در مراجع قضايي

وي در تشريح آخرين وضعيت پرونده‌هاي بورسي در مراجع قضايي گفت: در حال حاضر12 پرونده بورسي در مراجع قضايي مفتوح است كه 7 پرونده در دادسرا قرار داشته كه 6 پرونده مربوط به خودداري از ارائه اطلاعات سازمان و تخلف در تهيه مدارك در مراحل قانوني قرار دارد و يك پرونده نيز مربوط به دستكاري قيمت در بازار است.

وي خاطرنشان كرد: علاوه بر اين 4 پرونده نيز در دادگاه تجديدنظر قرار دارد كه تخلف آن مربوط به خودداري از ارائه اطلاعات به سازمان بورس است. همچنين از چهار پرونده‌اي كه در گذشته راي قطعي براي آن صادر شد در حال حاضر به 5 پرونده رسيده است كه تخلف آن‌ها نيز مربوط به خودداري از ارائه‌ اطلاعات است كه در اين ميان 16 نفر محكوميت كيفري در مورد آنها صادر شد. لذا سازمان بورس در پيگيري پرونده‌ها در مراجع قضايي كار خود را انجام مي‌دهند.

وي در ادامه از ارائه 5 مجوز جديد پذيرش خبر داد و افزود: در حال حاضر 34 كارگزار مجوز مشاوره پذيرش از سازمان بورس دريافت كردند و 34 قرار داد جديد سبدگرداني براي 30 شركت كارگزاري ارائه شد.

صالح آبادي در ادامه به تصويب فيوچرز سهام در شوراي بورس اشاره و عنوان كرد: فيوچرز سهام در اوايل سال جديد در شوراي بورس تصويب و به شركت بورس ابلاغ شد تا فيوچرز روي سهام شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اعمال شود كه با توجه به تجربه فيوچرز كالا در اوراق بهادار نيز به راحتي اين امر مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

وي اضافه كرد: همچنين مقررات بازار اوليه براي پذيره نويسي سهام تنظيم و ابلاغ شد كه در پذيره نويسي سهام اگر كل مبلغ تعيين شده تامين نشود شركت نمي‌تواند طبق قانون تجارت به ثبت برسد بنابراين براي تامين مبلغ از سيستم onder writing استفاده شد كه مقررات آن تصويب و ابلاغ شده است.

وي اظهار كرد: همچنين با تصويب مقررات جديد از اين پس كارگزاران مي‌توانند مجوز مشاور عرضه از سازمان بورس دريافت كنند كه مقررات آن تصويب و ابلاغ شد.

صالح آبادي گفت: در سال 88 ، 4 پرونده به هيات داوري ارسال شد كه در مجموع 10 پرونده در حال رسيدگي است.

  • احكام مفصل در برنامه پنجم براي افشاي اصلاعات

رئيس سازمان بورس در ادامه نشست مطبوعاتي خود در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد اهرم فشاري سازمان بورس براي افشاي اطلاعات شركت‌ها با بيان اينكه در فصل ششم قانون بازار سرمايه اختيارات سازمان بورس و نيز عدم افشاي اطلاعات و دستكاري در بازار مشخص شده است گفت: براي اين منظور در قانون برنامه پنجم احكام مفصلي در مورد شركت‌هايي كه اطلاعات خود را افشا نكنند ديده شده است تا نظارت‌ها بهتر اعمال شود در عين حال كميسيون ويژه‌اي براي قانون تجارت در مجلس ايجاد شده است تا در برخي موارد اصلاحاتي در حوزه بازار در آن انجام شود كه به اعتقاد من در برخي موارد قانون تجارت نياز به اصلاح دارد.

وي اضافه كرد: بايد مديران در بازار سرمايه از سهامداران حمايت كرده و پاسخگويي را تجربه كنند اين در حاليست كه مسير ما تازه بوده و در ابتداي راه قرار داريم بنابراين بايد اين مسير را تجربه كنيم.

وي گفت: اين مسير كه پرونده همه شركت‌ها را روي ميز قاضي دادگاه قرار دهيم راه درستي نيست و بايد راه‌هاي پيشگيري را نيز اجرا كرده و آموزش‌هاي لازم را انجام دهيم. اين در حاليست كه پرونده‌هايي كه در دادگاه قضايي مطرح و در مورد آنها راي صادر شده است در تاريخ بورس بي‌سابقه بوده است.

صالح آبادي به تصويب آيين نامه سرمايه‌گذاري خارجي در شوراي بورس اشاره كرد و گفت: در حال حاضر اين آيين‌نامه در كميسيون اقتصادي در حال بررسي است و مقرر شده است طي دو ماه آينده در كميسيون اقتصادي جمع بندي شده و مراحل قانوني آن طي شود.

وي در مورد دستورالعمل تخلفات و تشكل‌هاي خود انتظام كه اخيرا در شوراي بورس به تصويب رسيده است توضيح داد: اين دستورالعمل شامل بورس اوراق بهادار، بورس كالا، بازار فرابورس، كانون‌ها و سپرده گذاران مي‌شود.

سخنگوي سازمان بورس در مورد ابزارهاي جديد در حال بررسي گفت: در حال حاضر انواع صكوك MBC ، آپشن‌ها و فيوچرز در كميته‌ي فقهي نهايي شده و ابزار جديدي كه در دست اجرا قرار دارد فيوچرز، سهام و آپشن براي بورس كالاست كه اميدواريم تا پايان سال بتوانيم فيوچرز سهام را در بورس اوراق بهادار راه‌اندازي كنيم.

وي ادامه داد: از نهادهاي مالي جديد كه در دستور كار سازمان بورس قرار دارد سبدگرداني در قالب شركت‌هاي كارگزاري ا‌ست همچنين شركت‌هاي كارگزاري و سبدگرداني را در دستور كار قرار داريم.

وي در مورد موسسات رتبه‌بندي توضيح داد: دستورالعمل اين موسسات تهيه شده ولي به دليل اينكه فعلا اوراق مشاركتي كه توسط بخش خصوصي منتشر مي‌شود محدود است به همين دليل نياز به رتبه‌بندي نداشته و اين دستورالعمل با تاخير انجام مي‌شود.

وي در مورد صندوق‌هاي قابل معامله در بورس توضيح داد: مطالعات ايجاد اين صندوق‌ها در شركت بورس در حال انجام است.

رئيس سازمان بورس به الزام شركت‌ها در اجراي اساسنامه تيپ بورس اشاره كرد و گفت: اين اساسنامه در راستاي حمايت از سرمايه‌گذاران مطرح مي‌شود و بايد اساسنامه‌ها طوري باشد كه از حقوق سهامداران دفاع شود بنابراين اساسنامه تيپ بورس به شركت‌ها ارسال شد و اساسنامه شركت‌ها بايد براساس تيپ بورس باشد. البته برخي شركت‌ها هستند كه قصد دارند به اساسنامه تغييراتي بدهند كه اين تغييرات مغاير با حقوق سهامداران نيست.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است