صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 9757                                               
احتمال ايجاد حباب در بازار سرمايه
گزارش منبع
احتمال ايجاد حباب در بازار سرمايه عنوان
نيتي ترايودي - مترجم: فياض خاك نويسنده
1388/08/03 تاريخ

در ابتداي سال 2009، هيچ‌كس نمي‌توانست حدس بزند كه شاخص‌هاي بازار سهام دو برابر خواهد شد. جالب آنكه بازارها حتي قبل از اين كه سال به پايان برسد به چنين رونقي دست يافته‌اند.

خلاصه
فايننشيال تايمز مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در ابتداي سال 2009، هيچ‌كس نمي‌توانست حدس بزند كه شاخص‌هاي بازار سهام دو برابر خواهد شد. جالب آنكه بازارها حتي قبل از اين كه سال به پايان برسد به چنين رونقي دست يافته‌اند.

بازارهاي سهام در پي بروز نشانه‌هاي جهاني از بهبود اقتصاد، برآمدن نتايج مطلوب براي كسب‌و‌كارها در انتخابات كشورهاي مختلف جهان، بهبود شاخص‌هاي توليد صنعتي و عملكرد بهتر از انتظار شركت‌ها، نسبت به ماه مارس رشد قابل‌توجهي نشان داده‌اند.

شاخص بورس سهام بمبئي به 17000 واحد رسيده است و با توجه به اين كه قبلا اين شاخص تا 21000 واحد نيز رسيده بود، بعيد نيست كه در آينده نزديك و قبل از پايان سال جاري اين شاخص همچنان افزايش يابد.

  • آيا براي بهبود با چنين سرعتي زود نيست؟

اغلب تحليل‌گران به اين سوال پاسخ مثبت مي‌دهند. آن‌ها همچنان محتاطند و حق هم دارند؛ زيرا آنچه در سال 2008 اتفاق افتاد به اين زودي‌ها از خاطرها پاك نمي‌شود. به احتمال زياد بدترين قسمت تجربه ركود را پشت سر گذاشته‌ايم؛ اما

بي جا نيست كه نگران اين باشيم كه بهبودي با چنين سرعت در بازار سهام با سرعت بهبود اقتصاد حقيقي متناسب نباشد.

شايد شاخص‌هاي سهام همچنان واقع‌بينانه باشند؛ اما احتمالا يك افزايش ده درصدي كافي است تا قيمت سهام در بازارهاي بورس بيش از ارزش واقعي آن تعيين شود. تحليل‌گران اخطار داده‌اند كه بازارهاي سهام در سطح جهان جلوتر از بنيادهاي اقتصادي حركت كرده و ممكن است كه شاخص‌ها دوباره تصحيح شوند.

بازارها نمي‌توانند حركت اكيدا صعودي خود را ادامه دهند. بنيادها بايد قبل از آنكه قيمت سهام بيشتر از اين افزايش يابد، بهبود يابند.

در حالي كه پيش‌بيني جهت بازارها در كوتاه‌مدت غير ممكن است؛ اما در حال حاضر بسياري از تحليل‌گران اشاره مي‌كنند كه اين امكان وجود دارد كه بازار خود را تصحيح كند.

  • نگراني‌هايي در مورد بنيادهاي اقتصادي

قيمت بسياري از سهام‌هايي كه در جريان ركود فعلي به شدت تصحيح شدند در اين روزها با سرعت قابل ملاحظه‌اي افزايش يافته است. درست است كه بنيادهاي اقتصادي بهبود يافته‌اند؛ اما اين بهبود عمدتا از تزريق نقدينگي يا پول آسان به اقتصاد نشات گرفته است.

كمپاني‌ها بايد تلاش كنند تا انتظارات را برآورند. ممكن است كه با افزايش بيشتر نقدينگي، عملكرد شركت‌ها بهتر شود؛ اما تا وقتي كه عملكرد بخش حقيقي اقتصاد بهبود قابل ملاحظه‌اي نيابد، همچنان اين احتمال وجود دارد كه اوضاع به وضع سابق بازگردد.

  • نگراني‌هاي موجود در بازارهاي جهاني

بازارهاي ايالات متحده همچنان در تعيين اينكه بازارهاي جهان به كدام سمت بروند نقش مهمي ايفا مي‌كنند؛ اما بازارهاي ايالات متحده تنها در صورتي بهبود مي‌يابند كه مخارج مصرفي و اشتغال بهبود يابد. با وجود آن كه نشانه‌هاي مثبتي در اين زمينه به چشم مي‌خورد، اما اين نشانه‌ها براي رفع نگراني كارشناسان كافي نيست.

هر افزايشي در بازار سهام بايد به رشد در اقتصاد حقيقي اتكا داشته باشد وگرنه بازارها خود را تصحيح مي‌كنند تا به سطوح واقع‌بينانه تر برسند.

پولي كه از طريق بسته‌هاي محرك به اقتصاد تزريق شده است، ممكن است توانسته باشد رشد اوليه اقتصاد را القا كرده باشد؛ اما نمي‌دانيم كه اين روند ادامه مي‌يابد يا خير. بازارهاي اروپايي همچنان رشد كندي دارند و احتمالا مدتي به طول مي‌انجامد تا اقتصاد آن‌ها يك بهبود قاطعانه را تجربه كند.

  • بازار و نقدينگي

سرعت افزايش در بازارهاي سهام محلي نتيجه آن است كه مبالغ قابل‌توجهي از خارج به اميد اين كه بازارهاي ايالات متحده در نتيجه افزايش مخارج مصرفي داخلي به رشد خود ادامه مي‌دهند، وارد اين كشور مي‌شوند؛ در حالي كه اين انتظارات ممكن است به حقيقت بپيوندد؛ اما اين احتمال هم هست كه نقدينگي اضافي باعث شود كه همان اتفاقي كه در سال 2007 رخ داد، تكرار شده و ارزش سهام بيش از واقع تعيين شود؛ در حالي كه قسمتي از اين پول را بخش‌هايي جذب مي‌كنند كه به آن نياز دارند و از آن براي سرمايه‌گذاري بلندمدت استفاده مي‌كنند؛ اما بخش ديگر ممكن است از بين برود.

از طرف ديگر، اگر شركت‌ها عملكرد خوبي داشته باشند، ممكن است بازارها بتوانند بيشتر از اين بهبود يابند. با تمام اين موارد، يك سرمايه‌گذار در چنين شرايطي بايد چه تصميمي اتخاذ كند؟ پيشنهاد من اين است كه سرمايه‌گذاران با محافظه كاري و به اميد گرفتن بازدهي در بلندمدت سهامي بخرند كه حاشيه امنيت بالايي دارد. اصلا بعيد نيست كه بازار بورس خود را تصحيح كند. همان طور كه مي‌دانيم سرمايه‌گذاري در برخي از شركت‌هاي كوچك و متوسط ممكن است بازدهي خوبي داشته باشد با اين وجود، سرمايه‌گذاران بايد محتاط بوده و با يك ديد بلندمدت به خريد و فروش سهام بپردازند.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است