صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 2204                                               
افزايش سهام شناور آزاد شركت‌ها
گزارش منبع
افزايش سهام شناور آزاد شركت‌ها عنوان
تشريح عملكرد شركت بورس از ابتداي سال 88 نويسنده
1388/08/19 تاريخ

مديرعامل شركت بورس در نشست خبري خود در جمع خبرنگاران ضمن ارائه آمار معاملات بورس طي 8 ماه گذشته، اقدامات انجام شده شركت را مورد توجه قرار داد و اهداف پيش رو را تشريح كرد.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

دكتر حسن قاليباف اصل ـ مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار ـ در اين نشست به ورود دو صنعت جديد در بورس اشاره كرد و گفت: در حال حاضر كه كمتر از هشت ماه از سال گذشته، دو صنعت جديد بيمه و حفاري وارد بازار سرمايه شده است كه با ورود آن فرصت‌هاي جديد سرمايه‌گذاري در بازار ايجاد و انتخاب براي سرمايه‌گذاران بيشتر شده است كه اين امر باعث متنوع شدن پرتفوي بورس و ايجاد فرصت‌هاي جديد شده است.

وي به آمار معاملات بورس طي هشت ماه گذشته اشاره كرد و افزود: كل معاملات بورس طي هفت ماه و 18 روز سال حدود 15 هزار ميليارد تومان است كه اين ميزان در كل سال 87 ، 13 هزار و700 ميليارد تومان بوده است. لذا معاملاتي كه طي هفت ماهه امسال در بورس انجام شد است بيشتر از كل معاملات بورس در سال گذشته بوده است.

وي يادآور شد: البته از اين ميزان هفت هزار و 800 ميليارد تومان مربوط به معامله 50 درصدي شركت مخابرات بود كه روز گذشته قطعي شد و با اين معامله حجم كل معاملات بورس به 15 هزار ميليارد تومان رسيد.

 • رشد 46 درصدي ارزش بازار سرمايه

وي با بيان اينكه معاملات خرد و بلوك حدود 4 هزار و200 ميليارد تومان و برابر با سال گذشته بوده است، ادامه داد: در حال حاضر ارزش بازار سرمايه 65 هزار و600 ميليارد تومان است كه اين ميزان در ابتداي سال 44 هزار و 800 ميليارد تومان بوده است كه رشد 46 درصدي را نشان مي‌دهد. همچنين اين ميزان نشان دهنده بازده مناسب در اين مدت براي بازار سرمايه است.

قاليباف در ادامه به رشد 58 درصدي شاخص كل بورس اشاره و عنوان كرد: شاخص كل در ابتداي سال هفت هزار و 966 واحد بود كه در حال حاضر به 12 هزار و 581 واحد رسيده است كه اين ميزان در 15 ماه گذشته بي‌سابقه بوده است.همچنين دفعات معاملات در دوره مشابه سال گذشته يك ميليون و410 هزار دفعه بوده است كه اكنون به دو ميليون و 280 هزار دفعه رسيده و رشد 61 درصدي را نشان مي‌دهد.

 • ركورد جديد عرضه بيمه البرز در بازار

مديرعامل شركت بورس يادآور شد: از ابتداي سال تاكنون عرضه سهام بانك تجارت، بانك صادرات، حفاري شمال، سيمان فارس نو و بيمه البرز در بورس صورت گرفت كه عرضه 10درصدي بيمه البرز ركورد جديد در بازار سرمايه ايجاد كرد، زيرا نه تنها در روز اول10 درصد از سهام اين شركت عرضه شد بلكه در يك هفته30 درصد از سهام آن نيز در بازار بورس عرضه شد.

وي به ايجاد ميز صنعت بيمه اشاره كرد و افزود: در بدو پذيرش بيمه البرزدر بورس ميز صنعت بيمه تشكيل و منجر به اين شد كه دانش خوبي از اين صنعت در بازار ايجاد شود. لذا سمينار آموزشي با همكاري صنعت بيمه انجام و كارشناسان بيمه در آن جلسه شركت كردند.

 • تشكيل اولين جلسه ميز صنعت سيمان

وي يادآور شد: روز گذشته نيز اولين جلسه ميز صنعت سيمان تشكيل شد كه اميدواريم ادامه يافته و بر اساس نتايج جلسه كمكهاي لازم به آن ارائه شود.

سخنگوي شركت بورس به اقدامات شركت بورس از ابتداي سال تاكنون اشاره كرد و در ادامه گفت: اين شركت در زمينه تدوين مقررات و مطالبات در دوره گذشته فعال بوده و در اين راستا گزارش استراتژي نقدشوندگي را تهيه كرده است كه اين امر منجر به افزايش دامنه نوسان وكاهش حجم مبناي شركت‌ها شده است و به نقد‌شوندگي و گردش سهام در بازاركمك كند.

 • راه اندازي قرارداد آتي سهام تا پايان سال

قاليباف از برنامه‌هاي شركت بورس تا پايان سال را راه‌اندازي بازار مشتقه دانست و افزود: مطالعات امكان‌سنجي اين ابزار انجام شده و در مرحله انجام كارهاي اجرايي است كه بخش مهمي از آن خريد نرم‌افزار و يا طراحي آن است كه در مرحله طراحي و خريد هستيم تا پايان سال آن را اجرايي كنيم.

 • ارسال دستورالعمل خريد اعتباري به سازمان بورس

وي در ادامه به دستورالعمل خريد اعتباري اشاره و عنوان كرد: شركت بورس مطالعات اين دستورالعمل را انجام داد كه درنهايت در هيات مديره تصويب و به سازمان بورس ارسال شد كه اگر تدوين شود ميتوانيم خريدهاي اعتباري را در بورس ممكن كنيم كه اين امر به نقدشوندگي و گردش سهام در بازاركمك مي‌كند.

 • آسيب شناسي دستورالعمل بازار گرداني در مراحل نهايي

مديرعامل شركت بورس در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد بازارگرداني سهام گفت: دستورالعمل بازارگرداني آذرماه سال گذشته ابلاغ ومديريت بازار فراخوان آن را ارائه كرد ولي استقبالي ازآن صورت نگرفت كه در حال حاضر آسيب‌شناسي آن انجام شده و مراحل نهايي آن در حال انجام است كه به سازمان بورس جهت تصويب مجدد ارسال شود زيرا براي سهام هايي كه در بازار دوم حضور دارند وجود بازارگردان ضروري است.

وي در خصوص پذيرش شركت‌هاي جديد و غير اصل 44 در بورس گفت: براي پذيرش شركت‌ها در بورس محدوديت سرمايه داشته و شركت‌هاي كوچك را نمي‌توانيم پذيرش كنيم همچنين در مورد شركت‌هاي دولتي نيز از 530 شركتي كه در فهرست پذيرش قرار گرفته‌اند تنها 24 شركت قابل پذيرش در بورس تشخيص داده شده‌اند و در بخش خصوصي نيز آيا شركتها قابليت پذيرش در بورس را دارند يا نه بايد بررسي شود.

 • پذيرش شركت‌هاي جديد باعث نشاط بازار سرمايه هستند

وي يادآور شد: به عنوان بورس علاقه داريم كه شركتها وارد بازار سرمايه شده و حجم معاملات افزايش يابد زيرا يكي از نشاط‌هاي بورس پذيرش و عرضه اوليه شركت‌هاست كه به بازار سرمايه تحرك و انگيزه مي‌دهد ولي شركت بورس بر اساس دستورالعمل پذيرش پيش رفته و شفاف‌سازي را در شركت‌ها انجام مي‌دهد.


قاليباف در خصوص آخرين وضعيت معاملات الكترونيك توضيح داد: انجام معاملات الكترونيك در بخش it شركت در حال پيگيري است و مسووليت اجرايي آن از طريق شركت فناوري بورس و كانون كارگزاران پيگيري مي‌شود.

 • آخرين وضعيت پذيرش بيمه آسيا و دانا

سخنگوي شركت بورس در خصوص وضعيت پذيرش بيمه آسيا و دانا توضيح داد: بيمه آسيا تمام موارد تعيين شده هيات پذيرش را احراز كرد و فقط در دو بند گزارش حسابرسي آن مشكل داشت.

وي ادامه داد: در بيمه آسيا بند سه گزارش حسابرس مربوط به ذخاير فني و بند چهار در مورد كاهش ارزش پرتفوي سرمايه‌گذاري است كه طبق نظر حسابرس بايد ذخاير كافي گرفته شود لذا بايد اين شركت نظر حسابرس را گرفته و دوباره در هيات پذيرش مطرح شود.

وي در مورد بيمه دانا گفت: در مورد بيمه دانا نيز مقرر شد اين شركت وضعيت املاك خود را در اميدنامه گزارش داده و در خصوص ماليات آن نظر حسابرس را گرفته و به هيات پذيرش ارائه كند.همچنين اين شركت در مورد ذخيره مطالبات سنواتي بايد نظر حسابرس را دريافت و بودجه 88 را اصلاح و به سازمان بورس ارائه كند كه در صورت ارائه مجددا اين دو شركت در دستور كار هيات پذيرش قرار مي‌گيرند.

وي در مورد محدوديت سفارش بلوك در سامانه معاملاتي توضيح داد: اين موضوع به درخواست شركت مديريت فناوري بورس و به منظور تست مجدد سيستم انجام و مقرر شد كه به مدت سه هفته محدوديت سفارش ورود در سامانه معاملاتي برداشته شد.

 • پوشش 266 ريالي EPS در 6 ماه

وي EPSشركت بورس را مورد توجه قرار داد و افزود: شركت بورس در ابتداي سال براي هر سهم 30 تومان و مجموعا 4.5 ميليارد تومان سود پيش‌بيني كرده بود كه در شش ماهه اول 266 ريال پوشش داده است.

وي بازدهي سرمايه‌گذاري در بورس را مورد توجه قرار داد و عنوان كرد: در دوره‌اي كه پشت سر گذاشتيم بازدهي سرمايه‌گذاري در بورس 58 درصد بوده است كه در شش ماهه اول سال گذشته اين ميزان به 30 درصد رسيده است.

 • در معامله مخابرات تنها شوراي بورس و نهاد ناظر را مي‌شناسيم

مديرعامل شركت بورس در ادامه در مورد قطعيت بلوك مخابرات و بررسي شوراي رقابت در اين خصوص گفت: از نظر بورس معامله شركت مخابرات بر اساس مقررات قطعي شد ولي ما تابع نظر نهاد ناظر و شوراي بورس در اين خصوص هستيم و اگر شوراي رقابت قصد بررسي معامله مخابرات را داشت بايد قبل از قطعي‌شدن اين كار را انجام مي‌داد. ولي از نظر ما اين معامله ابهام نداشته و ما تنها شوراي بورس و نهاد ناظر را در اين خصوص مي‌شناسيم.

 • افزايش سهام شناور آزاد شركت‌ها در دستور كار

وي در پايان به بازنگري دستورالعمل پذيرش اشاره كرد و گفت: در اين دستورالعمل قصد داريم سهام شناور شركت‌ها را افزايش دهيم زيرا در 31 خرداد امسال سهام شناور كل بورس 18.46 درصد بوده و اكنون به 18.51 درصد رسيده است.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است