صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 7093                                               
واكاوي ناكارآمدي بورس
پژوهش منبع
واكاوي ناكارآمدي بورس عنوان
بهاره نوري نويسنده
1386/12/27 تاريخ

براي بررسي ناكارآيي بورس در سال 86 در وهله اول بايد به تعريف بازار و شرايط كارآيي آن پرداخت و در ادامه راهكارهايي براي حل اين مشكل ارايه كرد.

خلاصه
روزنامه سرمايه 27/12/86 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

براي بررسي ناكارآيي بورس در سال 86 در وهله اول بايد به تعريف بازار و شرايط كارآيي آن پرداخت و در ادامه راهكارهايي براي حل اين مشكل ارايه كرد.

به زبان عاميانه بازار جايي است كه نيروهاي عرضه و تقاضا در آن به تعادل مي رسند و اهميت آن در اقتصاد اين است كه ارزش افزوده توليد مي كند. در عين حال معامله در بازار مبني بر كشف قيمت عادله مي شود. بازاري كه در آن قيمت عادله وجود دارد چند ويژگي دارد.

  1. در اين بازار حجم زيادي از عرضه و تقاضا وجود دارد و اين دو نيرو با يكديگر رقابت مي كنند تا قيمت نزديك به قيمت واقعي و منصفانه پيدا شود.

  2. اطلاعات مربوط به كالاي مورد معامله در اين بازار در اختيار همگان قرار گيرد و اين اطلاعات شفاف، بدون وقفه زماني و بدون شبهه باشد. به اين معنا كه دو طرف معامله بازار بتوانند اطلاعات را دقيق و به موقع دريافت و بر مبناي داده هاي يكسان به پردازش و تحليل بپردازند.

  3. بايد قوانين و مقرراتي كه امكان نظارت بر عمليات بازار را به سازمان ذي ربط مي دهد وجود داشته باشد.
    وجود نهاد ناظر در بازار امكان تباني و همدستي بين گروه هاي خريدار يا فروشنده را كمرنگ مي كند و در نهايت عمليات بازار منجر به پديد آمدن عدالت در آن مي شود.

  4. نهادهاي واسطه گري در بازار از جمله الزامات رسيدن به قيمت عادله هستند. اين نهادها متشكل از افراد حرفه اي هستند كه طبق استانداردهاي خاص خود تعريف مي شوند. اين نهادها در بازار مي توانند به سرمايه گذاران كمك كنند تا بهترين نتيجه را از سرمايه گذاري خود كسب كنند.

با كنار هم قرار دادن اين عوامل به بازاري كارا مي رسيم. بازار كار، بازاري است كه قيمت در آن هيچ وابستگي به قيمت قبلي خود نداشته و شوك اطلاعاتي هر لحظه بر قيمت آن تاثيرگذار باشد.

به عبارت ديگر هر چه حافظه در تعيين قيمت پررنگ تر باشد كارآيي بازار كم تر مي شود و بالعكس. بورس تهران طي 20 سال گذشته با تست هاي انجام شده كارآيي به شدت پاييني دارد. اين مساله وقتي حادتر مي شود كه اين مشكل شناسايي شده اما تحليل يا راهكار خاصي براي حل و درمان آن ارايه نشده است.

اگر بخواهيم با معيارهاي فوق كه به عنوان عامل هاي كارآيي بازار مطرح كرديم، بازار تهران را بسنجيم به دلايل عدم كارآيي آن پي مي بريم.

در بورس تهران عرضه كننده يك عضو است و خصوصي سازي به عنوان تنها عرضه كننده سهام در بازار به كشف قيمت سهم مي پردازد با چنين روش عرضه اي كشف قيمت واقعي رخ نخواهد داد.

زماني كه بازار از عدم رقابت و نبودن عرضه و تقاضاي عميق رنج مي برد رسيدن به قيمت عادله و كارآيي در بازار امكانپذير نخواهد بود. براي حل اين مشكل بايد سهام شناور آزاد در بازار به ميزان كافي وجود داشته باشد.

نبود رانت اطلاعاتي در بازار و ارايه اطلاعات به همگان در يك لحظه از تدابيري است كه بورس هاي بزرگ دنيا براي افزايش كارآيي از آن استفاده مي كنند، به گونه اي كه شركت موظف ا ست همزمان با سازمان بورس اطلاعات را در اختيار همه بگذارد تا افشاي اطلاعات و مشكلات ناشي از آن كم شود.

در كنار اين مساله عدم مطابقت كامل استانداردهاي حسابرسي با استانداردهاي حسابرسي بين المللي باعث استفاده از رانت هاي اطلاعاتي مي شود. در اينجاست كه نقش واسطه هاي مالي پررنگ تر مي شود؛ چرا كه اين گروه ها با توجه به قدرت تحليلي كه دارند مي توانند اطلاعات منتشر شده را فراتر از استانداردهاي موجود بررسي كنند و نتيجه يافته هاي خود را در اختيار بازار قرار دهند.

وجود مقرراتي كه نظارت بازار را بر عهده دارد الزامي است اما مشكل اينجاست كه در شرايط فعلي اين مقررات از نظارت دخالت تبديل شده اند در حالي كه ماهيت عملكرد متوليان بورس بايد بر پايه نظارت استوار باشد.

ساختار فعلي بورس به شدت دولت زده است و دولت سياست هاي خود را از كانال سازمان بورس در بازار پياده مي كند و بازار نقش بي طرفانه اي در اين بين ندارد. دخالت نهاد ناظر بازار را منحرف مي كند و بازاري كه تحت تاثير سياست قرار گيرد طبق مكانيزم هاي حرفه اي قابل شناسايي نيست.

اگر بازار مبتني بر نيروهاي درون خود باشد مي توان آن را تحليل كرد و با شناسايي روند حركت آن تصميم گيري مناسبي انجام داد اما از آن جا كه بسياري از سيستم هاي فعلي تحت سليقه و دستورالعمل هاي دولت است نمي توان آن را پيش بيني و تحليل كرد.

عدم حضور واسطه هاي مالي لازم در بازار از ديگر معضلات بورس تهران است. كارگزاران اين بازار بيش تر از آنكه طبيعت واسطه گري مالي داشته باشند، ماهيت حسابداري و محافظه كارانه دارند.

به عبارت ديگر بازار نياز به افرادي دارد كه بدون محافظه كاري و رفتارهاي شديد ميانه رو باشند و در خدمات رساني ضعيف عمل نكنند. گروه هاي تحليل گر در اين بين مفيد هستند در صورتي كه مجوز كارگزاري داشته باشند. چنين به نظر مي رسد بانك هاي سرمايه گذاري فعلي صرفا يك پوسته حقوقي بدون تخصص دارند و كارآيي لازم هستند.

اگر بخواهيم ريشه مشكلات امروز بازار را پيدا كنيم، در ابتداي امر به اقتصاد بسته دولتي مي رسيم. 90 درصد اقتصاد در شرايط فعلي دولت است و بورس نيز از اين قاعده كلي كشور مستثني نيست و حدود 90 درصد آن توسط نهادهاي دولتي اداره مي شود.

مسوولان دولت تعيين كننده اكثر تصميمات بورس هستند. طي سال گذشته دخالت نهاد ناظر باعث فرار و رفتن سرمايه گذاران بازار شد و جذابيت در بازار از بين رفت؛ چرا كه بورس براساس مكانيزم هاي طبيعي خود عمل نمي كند و رفتارهايي مبتني بر عدم كاهش شاخص و قيمت از سوي نهادهاي بازار قدرت تحليل را از بين مي برد.

بايد قانون اوراق بهادار و نقش شوراي بورس را بازنگري كنيم تا از ميزان دولت زدگي آن كم شود و با اصلاح اين موارد حاكميت بر بازار سرمايه را به مولفه هاي آن بسپاريم. در عين حال براي رونق بازار بايد نهادهاي واسطه گري مالي بين المللي را وارد بازار كنيم در اين شرايط حق انتخاب براي سهام دار به وجود مي آيد، همچنين و نيروهاي دروني مي توانند از تجارب آن ها در معاملات و خدمات استفاده كنند.حركت به چپ
حركت به راست


بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://new.tse.ir/ask-bid.html?cat=cash§ion=bi
 

شركت كارگزاري آبان

 
http://www.abanbroker.com/Farsi/BStatistics/Confir
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/Amardaily.aspx
 

شركت كارگزاري مفيد

 
http://www.mofidbourse.com/Forms/LastPrice.aspx
 

بازار بورس تهران

 
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmibourse.com
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است