صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 7024                                               
راهنماي موفقيت در كار مجازي
مقاله منبع
راهنماي موفقيت در كار مجازي عنوان
فرهاد اميري نويسنده
1391/08/03 تاريخ

نويسنده پيش از اين ابتدا پيوستاري از كار مجازي ترسيم كرد و سه نوع كار مجازي را از يكديگر تميز داد: فرد مجازي، تيم مجازي و سازمان مجازي. وي پس از آن هر سه مورد مذكور را به طور كامل تشريح كرد و سپس به مزاياي كار مجازي پرداخت.

خلاصه
روزنامه دنياي اقتصاد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

نويسنده پيش از اين ابتدا پيوستاري از كار مجازي ترسيم كرد و سه نوع كار مجازي را از يكديگر تميز داد: فرد مجازي، تيم مجازي و سازمان مجازي. وي پس از آن هر سه مورد مذكور را به طور كامل تشريح كرد و سپس به مزاياي كار مجازي پرداخت. در اين شماره مواردي را خواهيم خواند كه به مديران و كارمندان كمك مي‌كنند تا در كار مجازي موفق باشند.

آدم‌ها بي‌عيب و نقص نيستند و موقعيت‌هاي كاري نيز به ندرت عالي از آب درمي‌آيند. تمهيدات كار مجازي هم عيب‌هايي دارد، اما با صرف وقت و دقت مي‌توان از دل آن چيزي بسيار موفقيت‌آميز بيرون كشيد. آنچه از پي مي‌آيد، چند راهنمايي كوچك براي موفقيت‌آميز كردن كار مجازي است تا زندگي را براي همه‌ افراد درگير در آن آسان‌تر كند:

در مورد محدوديت‌ها و فرصت‌هاي كار مجازي واقع‌گرا، اما گشاده‌ذهن باشيد

 1. سبك مديريتي اجرامحور را اتخاذ كنيد
 2. سبك رهبري خود را براي سازگارشدن با كار مجازي تغيير دهيد
 3. موارد راهنماي منصفانه و منسجم طراحي كنيد
 4. مرزهاي مشخصي بين كار و زندگي قرار دهيد.
 • واقع‌گرا، اما گشاده‌ذهن

در مورد فرصت‌ها و محدوديت‌هاي كار مجازي واقع‌گرا، اما گشاده‌ذهن باشيد. بررسي كنيد كه آيا شغل مورد نظر با كار مجازي جور در مي‌آيد يا نه. مثال‌هاي اين فصل نشان مي‌دهند كه كار مجازي براي آناني كه شغل اصلي‌شان تعامل با مشتري يا شخص ثالث از طريق تلفن است، فرصت فوق‌العاده‌اي خواهد بود (براي كساني كه در رزرو بليت فعالند يا سفارش مي‌گيرند يا بيمه مي‌فروشند). همچنين كساني كه با ايميل ارتباط مي‌گيرند (مثلا داده‌هاي مربوط به فروش كالاها را از فروشنده‌ها مي‌گيرند تا آنها جمع‌آوري و تحليل كنند) نيز به راحتي مي‌توانند از كار مجازي برخوردار شوند.

كار مجازي به آساني براي روزنامه‌نگاران، نويسندگان، استادان و ديگر كارگران دانش قابل اجرا است. مهندسان و برنامه‌نويسان كامپيوتر كه كار اصلي‌شان پشت كامپيوتر صورت مي‌گيرد، داوطلبان خوبي براي كار مجازي هستند. شغل‌هاي خلاقي كه نيازمند تنهايي و تمركز هستند، فرصت ايده‌آل خود را در كار مجازي خواهند يافت.

اما برخي شغل‌ها و حرفه‌ها ابدا با كار مجازي انطباق كامل نمي‌يابند. پزشك بايد براي انجام جراحي روي زانوي شما در اتاق عمل حاضر باشد و لوله‌كش هم بايد بتواند لوله‌هاي منزل شما را بررسي كند، اما به مديران هشدار مي‌دهيم كه هرگز هيچ شغلي را به آساني از امكان كار مجازي محروم نكنند و آن را صددرصد غيرقابل‌ انطباق ندانند. براي مثال، اگرچه جراح بايد در اتاق عمل باشد، اما برخي پزشكان همين حالا هم به معاينه از راه دور از طريق ويدئو دست مي‌زنند. خطوط اطلاعات سلامت نيز در سرتاسر آمريكا مجازي شده‌اند. كارگران ساعتي و كارگران اتحاديه‌اي نيز مي‌توانند با توجه به دامنه و حوزه‌ كارشان از كار مجازي برخوردار باشند.

 • مديريت اجرامحور

سبك مديريتي اجرامحور را اتخاذ كنيد. كار مجازي انطباق بسيار خوبي با مديريت اجرامحور دارد، سيستم بازبيني‌اي كه تاكيدش بر كيفيت محصول كار و برآورده‌ساختن هدف‌هاي مشخص‌شده و تعريف‌شده است و نه ميزان زماني كه كارمندان با مديران و همكاران خود سپري مي‌كنند.

مديريت اجرامحور نيازمند تغييري فلسفي در نظرگاه مديران است و همين تغيير مي‌تواند براي بسياري از مديران كه عادت كرده اند با اندازه‌گيري ساعات كاري كارمندان خود بر آنان نظارت كنند، چالش‌برانگيز باشد.

مديران كارمندان مجازي نمي‌توانند با چك‌كردن اينكه ماشين چه كسي هنوز در پاركينگ است و چه كسي زودتر رفته، بر كار كارمندان خود نظارت كنند! اد هاگتون، مدير بخش سلامت كاركنان پيتني باوز، به همين موضوع اشاره مي‌كند و مي‌گويد شركت‌ها بايد انعطاف‌پذيري را به بخش مديريتي خود وارد سازند، زيرا اقتضاي اقتصادي باعث شده است اين شركت‌ها نيازمند انعطاف‌پذيري در كار باشند.

به باور وي اين چالشي جدي براي مديران منابع انساني است. برخي از متخصصان پيشنهاد مي‌دهند كه مديران شركت‌ها را به لحاظ رواني آماده سازي كنيم تا در برابر مديريت نتيجه‌محور و اجرامحور از خونسردي و آرامش بيشتري برخوردار باشند.

 • سبك رهبري جديد

سبك رهبري خود را تغيير دهيد تا با كار مجازي سازگار شود. براي مديراني كه ترديدهايشان در قبال كار مجازي از ترديد در قابليت خودشان در تغيير سبك رهبري ناشي مي‌شود، راه‌حلي وجود دارد. اكنون بسته‌هايي متشكل از تمرين‌هاي رهبري مطابق با كار مجازي وجود دارد كه هر مديري مي‌تواند با استفاده از آنها سبك رهبري خود را تغيير دهد و رابطه‌ مدير‌ـ‌كارمند را بهبود بخشد.

 • بيلي ويليامسون، يكي از شركاي ارنست

اند يونگ كه بر برنامه‌هاي مختلف شركت نظارت دارد و تيم‌هاي مجازي تشكيل داده است، چند نكته‌ كمكي براي مديريت كارگران مجازي در بيزنس ويك منتشر ساخته است. برخي از نكات مهم مقالات او از اين قرار هستند:

 • به ياد داشته باشيد كه تيم‌هاي مجازي از آدم‌هاي واقعي تشكيل مي‌شوند. مسووليت مدير اطمينان از اين امر است كه رابطه‌ ميان كارگران و رابطه‌ ميان مدير و آنها زنده و پويا باقي بماند، بهره‌وري و برون‌داد كار بالا باشد و كمك‌هاي هر يك از اعضاي تيم شناخته و ارج نهاده شود.
 • از تكنولوژي به شيوه‌هاي نوآورانه سود بجوييد تا ساختن تيم‌هاي مجازي را بهبود و رونق ببخشيد. به فراتر از تلفن و ايميل فكر كنيد تا تيم خوب و منسجم و داراي ارتباط قوي بسازيد و ارتباط ميان كارگران را تسهيل كنيد. مكان خانگي جمعي با استفاده از عكس‌هاي اعضاي تيم و پروفايل‌هاي ايشان ترتيب دهيد تا اتمسفر محل كار را بازسازي كرده باشيد. مكاني براي بحث و تقويمي براي اعضاي تيم و كارهاي ايشان مهيا كنيد.
 • توالي و تعداد ارتباطات مورد نياز را تعيين كنيد. از كنفرانس ويدئويي استفاده كنيد. اشخاص را به صورت فردي و رودررو ملاقات كنيد. به سكوت توجه نشان دهيد.

سكوت هم به معناي رضايت است و هم به معناي نارضايي. اگر ارتباط يكي از افراد به طور دائم قطع مي‌شد يا ضرب‌الاجل‌ها را از دست مي‌داد، بايد سريعا چاره‌اي بينديشيد و دليل آن را پيدا كنيد.

احترام بگذاريد. يعني نسبت به اعضايي كه زبان انگليسي زبان مادري‌شان نيست توجه نشان دهيد و نسبت به تفاوت‌هاي فرهنگي آگاه باشيد. نسبت به تفاوت‌هاي زماني كارمندان خويش نيز آگاه باشيد و زمان‌هاي تماس‌هاي تلفني يا كنفرانس‌ها را طوري تعيين كنيد كه براي همه مناسب باشند. اگر اين كار ممكن نبود، زمان‌هاي مختلفي را براي آغاز كار يا تماس تلفني معين كنيد.

يك مدير بايد بتواند نسبت به شخصيت فردي هر يك از كارگران مجازي خود آشنا باشد تا به آنها جهت موفق‌شدن ياري رساند.

شركت سيسكو در سال 2006 از روانشناسي به نام استوارت داف كمك گرفت تا مديرانش را نسبت به روحيات كارگران مجازي و كاربران نهايي محصولات آشنا كند. نتايج تحقيق نشان مي‌داد كه بهترين كارگران مجازي هم به شدت منظم و سازمان‌يافته هستند و هم به شدت برون‌گرا. اين نتايج مايه‌ شگفتي داف بود، زيرا وي فكر مي‌كرد كه درون‌گراها بايد از موفقيت بيشتري در كار مجازي برخوردار باشند، اما اشتباه كرده بود.

زيرا افراد برون‌گرا كساني هستند كه تحت هر شرايطي و هر كجا كه باشند، با همكاران و مديران خود در ارتباط باقي مي‌مانند، اما افراد درون‌گرا نياز به توجه بيشتري براي مرتبط‌ماندن دارند. بنابراين مديران بايد بتوانند براي ارتباط با كارگران خويش با شخصيت‌هاي مختلف استراتژي‌هاي متفاوت داشته باشند.

اكنون بسياري از متخصصان پيشنهاد مي‌كنند كه به جاي صرف تكيه بر تماس‌هاي تلفني از كنفرانس ويدئويي استفاده شود تا موفقيت بيشتري را نصيب كارمندان مجازي كند. به خاطر داشته باشيم كه ارتباط مجازي نيازمند تلاش و كوشش بيشتري است، زيرا در اين ارتباط بايد جاي خالي تماس چهره‌به‌چهره، زبان بدن و چيزهايي از اين دست را پر كنيم.

 • انصاف و انسجام

موارد راهنماي منصفانه و منسجمي را طراحي كنيد. تحقيقات ما نشان داده است كه طراحي موارد راهنماي منصفانه و منسجم براي كار مجازي براي شركت‌هايي كه از گزينه‌ كار مجازي به طور وسيع استفاده مي‌كنند، بسيار مهم و حياتي است. اين موارد راهنما شاخص‌هاي سنجش بسيار خوبي براي كارگران نيز فراهم مي‌آورند.

كارگري كه علاقه‌مند به كار مجازي است، مي‌تواند ابتدا با خواندن اين موارد راهنما موقعيت كار مجازي در شركت خود را بررسي كند و دريابد كه آيا واقعا به اين شرايط علاقه‌مند است و اينكه آيا تقاضاي وي مورد پذيرش قرار مي‌گيرد يا خير.

براي مثال، شركت بلو كراس بلو شيلد در ماساچوست چنين مواردي را فراهم آورده است تا مديرانش راحت‌تر بتوانند در مورد اعطاي امكان كار مجازي تصميم بگيرند. برخي از موارد مورد نياز ذكرشده در اين راهنما از اين قرار است:

 • سابقه‌ كار حداقل سه ماه
 • عملكردي كه انتظارات را برآورده ساخته يا فراتر از انتظارات باشد
 • وضعيت كارمند خوب باشد
 • موقعيت كاري كارمند بنا به اقتضائات كسب‌وكار قابليت مجازي‌شدن داشته باشد
 • همه‌ آموزش‌هاي لازم براي يادگيري موارد بنيادين كار مجازي را از سر گذرانده باشد
 • همه‌ آموزش‌هاي لازم براي كار در يك تيم مجازي را از سرگذرانده باشد.

حتي اگر موارد راهنماي رسمي همچون اين نمونه در كار نباشد، باز هم كارمندان و مديران بايد بتوانند براي هر مورد تقاضاي كار مجازي با يكديگر به همكاري بپردازند و تصميم بگيرند. به خاطر داشته باشيد كه دادن اجازه‌ حتي يك يا دو روز كار مجازي يا كار در خانه آن هم در حين پروژه‌هاي دشواري كه نيازمند تمركز بالا است، به شدت مي‌تواند بر بهره‌وري و تعادل برقراركردن بين كار و زندگي كارگر موثر باشد.

 • مرزهاي مشخص بين كار و زندگي

مرزهاي مشخصي بين كار و زندگي قرار دهيد.فوق‌العاده است كه تكنولوژي ارتباطات دائمي توانسته است كار مجازي را به يك واقعيت بدل كند، اما اين دسترس‌پذيري مداوم و بيست‌چهارساعته هم مي‌تواند خوب باشد و هم بد. اگر تعادل بين كار و زندگي بر اثر كار مجازي به هم بريزد، آنگاه با سويه‌ بد طرف شده‌ايم.

انعطاف‌پذيري براي بسياري از افراد به اين معنا است كه ساعات كاري و ساعات حضور در خانواده ديگر تمايزي با هم ندارند. شايد اين مساله براي كار شما خوب باشد، اما براي خانواده‌ شما بد است. از آنجا كه كار مجازي اغلب به صورت پروژه‌اي تعريف مي‌شود ــ و نه مثلا بين ساعات كاري مشخص از صبح تا بعدازظهر ــ پس بايد كارگران و مديران بتوانند مرزهاي مشخصي بين كار و زندگي خود ترسيم كنند.

براي برخي اين مرز مشخص به معناي مقرركردن مكاني خاص صرفا براي كار كردن است (دفتر كار در منزل يا هر جاي ديگر). اين كار باعث مي‌شود كه موبايل شما هميشه به خاطر كار زنگ نخورد و يك خط زميني مشخص را در اتاق خود به كارتان اختصاص دهيد.

در هر حال، برخي از شركت‌ها تنها كار مجازي را به اين شرط اعطا مي‌كنند كه كارمندانشان هميشه در هنگام نياز در دسترس باشند. اما همه‌ ما بايد اطمينان حاصل كنيم كه نوآوري‌هاي تكنولوژيك دردسرساز نشوند، بلكه دست و پاي ما را براي زندگي و كار بهتر و موفق‌تر باز كنند.حركت به چپ
حركت به راست


سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

شبکه زنان کارآفرين

 
http://www.wenet.ir/index.php?option=com_content&t
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/CompanyAnalysis.
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/Reports.asp?cati
 

پايگاه اطلاعات صنعتي ايران

 
http://www.industryinfobase.ir/cofarsi/companies_r
 

پايگاه اطلاعات صنعتي ايران

 
http://www.industryinfobase.ir/cofarsi/employees_r
 

سازمان بورس اوراق بهادار تهران

 
http://search.tse.ir/search/index.html?gId=2
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.com/pages/showdir.asp?PageId=10
 

سازمان ملي بهره‌وري ايران

 
http://www.nipo.ir/News/Pages/ba123.htm
 

سازمان همياري اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 
http://www.eshteghal.ir/?CID=1_7
 

ستاد ويژه توسعه فناوري نانو

 
http://www.nano.ir/
 

صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.irib.ir/Economy/pdf/report.pdf
 

ماهنامه مهندسي ، اقتصادي و خبري پيام فردا

 
http://www.payam.co.ir/journal/farsi/Majaleh/24/10
 

مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير

 
http://www.karafariny.com/women.asp
 

مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه صنعتي شريف

 
http://www.techstudies.org/ipolicy/analysis.php?su
 

معاونت امور اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.economicaffairs.ir/
 

موسسه كار و تامين اجتماعي

 
http://www.lssi.ir/pages/en/tkh/24-f.htm
 

هفته نامه بازاركار

 
http://www.bazarekar.ir/Reports/default.asp
 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است