صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3129                                               
مقاله منبع
اين نان آور 25 ساله اماراتي‌ عنوان
مهدي نژاد فرهاني نويسنده
1384/06/29 تاريخ

گزارش و تحليلي بر چگونگي برپايي نمايشگاه جيتكس 2005 و نتايج حاصله از آن

خلاصه
روزنامه جهان صنعت مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

شيخ محمدبن راشد آل‌مكتوم، حاكم دبي، روز يكشنبه 25 سپتامبر 2005، نمايشگاه 25 ساله‌اي افتتاح كرد كه نزديك به يك دهه عنوان بزرگ‌ترين نمايشگاه IT در منطقه خاورميانه را حفظ كرده است.

 جيتكس 2005، كار خود را در فضايي بالغ بر سي‌هزار متر مربع و با حضور بيش از 900 شركت فناوري از سراسر جهان آغاز كرده و بيش از چهار روز تمام، در هر لاين اخبار تمام رسانه‌هاي گروهي جهان و نشريات تخصصي IT قرار داشت. اين نمايشگاه از سال 1981 كه فقط 46 شركت را در غرفه‌ها و سالن‌هاي خود جاي داده بود تا سال 2005 تحولات و رشد چشمگيري را تجربه كرده است. با اين وجود بخش عمده‌اي از اين سطح رشد و اهميت جهاني را مديون فعاليت‌هاي تبليغاتي دولت امارات متحده عربي است.

 آمارهايي كه مركز تجارت جهاني دبي درباره اين رويداد بزرگ فناوري منتشر مي‌كند دقيقاً متناسب با قد و قواره جهاني اين نمايشگاه مطرح است. در حالي كه بسياري از ناظران بر اين باورند كه اين ارقام بيش از آنكه واقعي باشند جنبه تبليغاتي داشته و چندان قابل استناد نيستند. آنچه مسلم است، آمار و ارقام مربوط به شركت‌كنندگان در جي‌تكس، نمي‌تواند چندان غيرواقعي باشد. با اين حال به نحوي تعداد بازديد‌كنندگان و ساير اطلاعات حاشيه‌اي اين نمايشگاه بزرگنمايي مي‌شدند كه تصويري بزرگ و قدرتمند از گل سر سبد نمايشگاه‌هاي IT در منطقه ارائه شود. اما بخش فروشگاهي جي‌تكس كه به <شاپر‌جي‌تكس>معروف است.

 امسال در نزديكي فرودگاه دبي برپا شد. در اين بخش بيش از 140شركت از 15 كشور جهان به فروش محصولات و خدمات تازه خود پرداختند. آمارها نشان مي‌دهند كه شركت‌هاي حاضر در جي‌تكس شاپر در سال گذشته نزديك به 15 ميليون دلار فروش داشته‌اند و امسال 72 هزار خريدار به اين بخش آمدند تا از ميان چهار هزار محصول عرضه شده، كالاها و خدمات موردنظر خود را انتخاب كرده و به طور ميانگين هر كدام از آنها رقمي نزديك به 200 دلار خريد كنند و رشدي 75 درصدي را براي اين بخش رقم بزنند. آمار غيرواقعي و حجم واقعي رشد هلال‌الماري، مديرعامل مركز تجارت جهاني دبي و رئيس جي‌تكس از رشد سريع اين نمايشگاه به‌ عنوان عامل بسيار مهمي براي تبديل شدن منطقه جبل‌علي (در نزديكي دبي) به خانه اول شركت‌هاي مطرح IT نام مي‌برد و ‌مي‌گويد: رشد دبي و سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده در آن مديون سرمايه‌گذاري شركت‌هاي IT در اين منطقه است.اين همان موضوعي است كه مؤسسه تحقيقاتي IDC نيز بر آن صحه گذاشته است.

 آمارهاي IDC نشان مي‌دهد كه سرمايه‌گذاري امارات در بخش IT در سال‌جاري ميلادي بالغ بر يك‌ونيم ميليارد دلار آمريكا خواهد شد و پيش‌بيني مي‌كند اين رقم در سال 2009 ميلادي به حدود 20 ميليارد دلار برسد. كارشناسان و صاحبنظران مسائل اقتصادي در منطقه خاورميانه معتقدند، فعاليت تبليغاتي دولت امارات بر روي اين رويداد تجاري فرهنگي IT موجب شده تا دبي اصطلاحاً به هاب (مركز) تجارت IT در منطقه مبدل شود و حجم بازار اين شيخ‌نشين كوچك را به شكل چشمگيري افزايش دهد.

 ايران، الكامپ و رقيبي جدي‌ به نام جيتكس‌ بسياري از صاحبنظران مسائل IT در ايران معتقدند: بازار IT ايران يكي از بزرگ‌ترين و البته تشنه‌ترين بازارهاي منطقه است كه پتانسيل‌هاي فراواني را در خود دارد. با اين حال عملكرد ضعيف دولت ايران براي مطرح كردن اين بازار كه تبلور اصلي آن در برگزاري ضعيف نمايشگاه الكامپ است. باعث شده تا اين بازار نتواند جاي پاي خود را در منطقه باز كند. اما در مقابل حمايت هوشمندانه مركز صنايع نوين و مشاركت مجدانه، كنسرسيوم نرم‌افزاري ثناراي تا حد قابل توجهي اين ضعف را پوشش داده است.

صنعت IT ايران تحت پوشش غرفه كشوري جمهوري اسلامي ايران طي سه سال گذشته توانسته است بخشي از توانمندي‌ها و قابليت‌هاي خود را به رخ بازار جهاني IT كشيده و رهاوردي هر چند اندك را نصيب اين صنعت نوپا در ايران كند. نمونه بارز نتايج اين حضور را مي‌‌توان در جلب توجه يك شركت سرمايه‌گذار آلماني براي سرمايه‌گذاري در بخش IT ايران و همچنين امضاي تفاهمنامه همكاري ميان ثناراي و خانه توسعه IT دبي مشاهده كرد. براساس اين تفاهمنامه، شركت‌هاي نرم‌افزاري كشورمان مي‌توانند از مشاركت خانه توسعه IT دبي براي رفع نيازهاي خود جهت حضور در بازار منطقه و صدور محصولات و خدمات خود بهره‌مند شوند. بديهي است، رشد بازار IT ايران كه يكي از ظرفيت‌هاي مهم و بزرگ رشد اقتصادي كشورمان به شمار مي‌آيد، مستلزم عملكرد تبليغاتي صحيح دولت و بخش خصوصي ايران براي معرفي قابليت‌ها، حجم بازار IT است و حضور ايران در جي‌تكس صرفاً بخش كوچكي از اين فرآيند ناقص خواهد بود.حركت به چپ
حركت به راست


تقويم رويدادهاي تير ماه1396

 

تقويم رويدادهاي خرداد ماه1396

 

تقويم رويدادهاي ارديبهشت ماه1396

 

تقويم رويدادهاي فروردين ماه1396

 

اولين رويداد فرافريني استان تهران

 

تقويم رويدادهاي اسفند ماه 1395

 

تقويم رويدادهاي بهمن 1395

 

جشنواره نوآوري و كسب و كار خواجه نصير (INNOCUP)

 

همايش ملي بررسي راهكارهاي مديريت توسعه كارآفريني روستايي در ايران

 

پنجمين كنفرانس بين المللي دستاوردهاي نوين علوم انساني و مديريت

 

همايش ملي شركتهاي دانش بنيان فرصت ها و چالش ها و نقش آن در توسعه كشور

 

برگزاري همايش رشد فراگير، تاويلي از اقتصاد مقاومتي(رشد اشتغالزا، چالش ها و راهكارها)

 

اولين همايش ملي اشتغال دانش بنيان دومين جشنواره ايده هاي برتر كسب و كار

 

دومين كنفرانس بين المللي كارآفريني، خلاقيت و نوآوري

 

نخستين نمايشگاه کار

 

پنجمين نمايشگاه بين‌المللي عمران و ساختمان

 

نمايشگاه ساختمان، كاشي و سيستم گرمايشي

 

نمايش كارآمد در معتبرترين نمايشگاه صنايع دريايي

 

پنجمين جشنواره ملي ايده‌هاي برتر

 

نمايشگاه تخصصي بازار سرمايه

 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است