صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 1204                                               
كسب ‌و‌ كـار در پرتو ماه صـيام
گزارش منبع
كسب ‌و‌ كـار در پرتو ماه صـيام عنوان
فاطمه زکي زاده نويسنده
1387/07/06 تاريخ

جشن رمضان چند سالي است كه با برپايي نمايشگاهي از آثار كارآفرينان تحت پوشش كميته امداد امام خميني در ماه رمضان، فرصتي را براي بها دادن به تلاش مددجويان خودكفا مهيا مي‌سازد.

خلاصه
هفته نامه بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

خداوند در هر سال سايه بركت و خيرات خود را، با فرارسيدن ماه رمضان ارزاني بندگانش مي‌كند و از اين سفره ضيافت هر كه توشه‌اي مي‌چيند بر حسب توان و تلاشش. فعالان عرصه كسب و كار نيز از اين غافله عقب نمانده و با تمسك به برپايي مهماني خداوند، دست به كار شده و از اين طريق چراغ معاش زندگي‌هاي بسياري را روشن مي‌كنند.

جشن رمضان چند سالي است كه با برپايي نمايشگاهي از آثار كارآفرينان تحت پوشش كميته امداد امام خميني در ماه رمضان، فرصتي را براي بها دادن به تلاش مددجويان خودكفا مهيا مي‌سازد.

امسال نيز، ساختمان وزارت كشور به لحاظ ميزباني اين جشن، رنگ و رويي دو چندان گرفته و در تمام شبهاي اين ماه شاهد رفت‌و‌آمد متعدد شهروندان است. رفت و آمدهاي درب ورودي خبر از رضايت بازديدكنندگان مي دهد كه بعد از باز كردن افطار به اين جشن ملحق شده‌اند تا علاوه بر تامين مايحتاج خود، رونق كسب و‌كار كارآفرينان نيز باشند.

با ديگر دوستان، راهي اين اين بازديد مي‌شويم تا در گپي كوتاه با مددجويان خودكفا با فعاليت‌هايشان بيشتر آشنا شويم:

از بدو ورود به فضاي برپايي نمايشگاه، غرفه‌هاي امور خيريه كه خبر از رقت قلب شهروندان مي‌دهند، پذيراي مهمانان هستند كه در قالب‌هاي مختلف سعي در نظم‌دهي حس وطن‌دوستي مراجعه‌كنندگان دارند تا به شكلي مناسب، كمك‌هاي خيرين را به دست نيازمندان واقعي برسانند.

هر چند اكثر غرفه‌هاي نمايشگاه مملو از جمعيت است و مشتريان در آمد و شد هستند، اما كارآفرينان براي دقايقي هم كه شده به پرسش‌هاي ما پاسخ گفتند و از حركتشان به سوي موفقيت گفتند:

  • بانوي كارآفرين:

شركت در اين نمايشگاه فرصت خوبي براي عرضه محصولات است

يكي از غرفه‌هايي كه مشتريان قابل توجهي را جذب مي‌كند غرفه فروش ميوه‌جات خشك است، كه حلقه‌هاي رنگارنگ انواع ميوه، هر عابري را به سمت خود مي‌كشيد.

صاحب اين غرفه خانمي بود از جنس تمام زنان كه توانسته بود با جدي گرفتن قدرت اراده‌اش، از دسترنج خود، زندگي خود و فرزندش را بچرخاند.

او در توضيح كسب‌و‌كار خود گفت: كار خشك كردن ميوه را بعد از گذشت چند سالي كه به صورت محدود كار مي‌كردم، به صورت صنعتي انجام مي‌دهم و محصول آن با نام چيپس ميوه راهي بازار مي‌شود كه خوشبختانه با توجه به لذيذ و بهداشتي بودن، با استقبال خوبي روبه‌رو شده است.

او مي‌گويد: كميته امداد تسهيلاتي را براي كار به او داده و از اين رو، اجازه شركت در جشن را يافته كه فرصت بسيار خوبي براي عرضه و فروش محصول بوده است.

اين بانوي كارآفرين از كميته امداد براي پرداخت تسهيلات كسب‌و‌كار تشكر مي‌كند چرا كه توانسته با اين مبلغ، كار خود را توسعه دهد. او كه به عنوان زن سرپرست خانوار، زندگي مي‌كند و سرپرستي فرزند بيمارش را نيز عهده‌دار است با تحمل مشكلات به نقطه‌اي رسيده كه اكنون در كارگاه توليدي خود، 17 نفر از بانوان تحت پوشش كميته امداد را نيز مشغول به كار كرده است.

اين بانوي كارآفرين در انتهاي گفت‌و‌گو با ما ضمن ابراز رضايت از اقدامات كميته امداد، شركت در اين نمايشگاه را براي معرفي و عرضه كالايش بسيار مناسب ارزيابي كرد و گفت: مردم از اين نمايشگاه استقبال خوبي كردند كه تمام اين شرايط، سبب دوچندان شدن اعتماد به نفس كارآفرينان خواهد شد.

  • غرفه‌دار صنايع دستي:

هر كسي با اراده مي‌تواند كار كند

با وجود مدرن شدن شكل و ابزار زندگي، استقبال از صنايع دستي، نشان از علاقه مردم به استفاده از اين محصولات است چنانكه استقبال از غرفه عرضه محصولات دستي، مويد اين نظر است.

صاحب اين غرفه نيز بانويي كارآفرين است كه به گفته خودش، 8 سال از عمرش را بر روي اين كار گذاشته و اكنون توانسته آثار دستي زيبايي را در قالب روميزي‌هاي رنگانگ عرضه كند.

او با اعتماد به نفس بالايي‌، از علاقه‌اش به كار اين‌چنين مي‌گويد: كارم را بسيار دوست دارم، علاقه زيادي به آن دارم و از انجام آن راضي‌ام، راضي از اين‌كه توانسته‌ام با دست‌هاي خودم، اوضاع اقتصادي زندگي‌ام را سروسامان بدهم.

او اعتقاد دارد: هر كاري با سختي همراه است چرا كه از 8 سال فعاليت، تنها 3 سال است كه سختي جاي خود را به راحتي‌ و ضررهاي مالي جاي خود را به سود داده‌اند.

اين بانوي كارآفرين، شركت در نمايشگاه جشن رمضان را مناسب ارزيابي مي كند واضافه مي‌كند: شركت در اين نمايشگاه، علاوه بر اين‌كه باعث بالا رفتن فروش محصولات شد براي مغازه نيز جذب بيشتري داشت.

هر چند هدف من براي شركت در اين نمايشگاه، فراتر از اين موضوعات بود چرا كه مي‌خواهم به ديگران بگويم هر كس بخواهد مي‌تواند كار كند و از توانايي هايش استفاده كند، مي‌خواهم به همه بگويم كه اگر اراده كنند مي‌توانند براي خود كسب‌و‌كار داشته باشند، از طريق آن، ارتزاق كرده و روي پاي خود بايستند.

اين غرفه‌دار، خواستار حمايت از فعاليت‌هاي كارآفرينان شد و گفت: لازم است زماني كه فردي تلاش مي‌كند و براي زندگي‌اش، سختي‌ها را تحمل مي‌كند، كمك شود و رها نشود تا بتواند از لحاظ كاري به شكل مناسب‌تري مطرح شود و كارش را توسعه بدهد.

  • غرفه‌هاي استاني؛

به مددجويان كمك مي‌شود تا روي پاي خود بايستند

در ميان غرفه‌هاي رنگارنگ نمايشگاه، تكاپوي كارآفرينان استاني نيز قابل توجه بود كه هر يك بر حسب توانايي استان خود، معرف محصولات بومي و فروش حاصل از توانمندي‌هاي خود بودند.

يكي از اين غرفه‌ها، غرفه استان مازندران بود كه هم‌چون خطه شمال،‌ جلوه زيبايي از محصولات مختلف داشت. در اين ميان، يكي از كارمندان واحد خودكفايي كميته امداد امام خميني مازندران كه همراه تيم كارآفرينان بود از فعاليت‌هاي اين واحد برايمان گفت: اين واحد از لحاظ اقتصادي به مددجويان كمك مي‌كند، در قسمتي مستقيما به مددجويان تحت پوشش كمك مي‌شود و در قسمت ديگر، بنگاه‌هاي كوچك زودبازده اقتصادي هستند كه به بانك‌هاي عامل معرفي مي‌شوند تا بر اساس صنعت و حرفه‌شان از سقف‌هاي مختلف وام‌هاي بانكي استفاده كنند البته قبل از معرفي طرح‌ها به بانك، كارشناسان واحد خودكفايي به صورت تخصصي آنها را بررسي مي‌كنند.

در بخش ديگري از فعاليت‌ها، براي آن‌دسته از بيكاران كه توانايي تهيه ابزار كار را نيز ندارند كمك مي‌شود تا بتوانند روي پاي خود بايستند.

او مي‌گويد: ما ابزار كار را دراختيار مددجويان قرار مي‌دهيم و براي محصول توليدي آن‌ها بازاريابي مي‌كنيم و حتي بيكاراني كه فاقد هرگونه مهارتي هستند را به مراكز آموزشي معرفي مي‌كنيم تا به صورت رايگان تحت مهارت‌آموزي قرار بگيرند.

  • كارگاه كارآفريني بيماران MS؛فعال اما نيازمند حمايت

در قمست انتهايي سالن، اين عنوان جلب نظر مي‌كرد: كارگاه كارآفريني بيماران MS اقدام به توليد انواع ملحقه و دستمال آشپزخانه نموده است. به سراغ اين جمع رفتيم تا جوياي احوال و كارشان باشيم:

يكي از بيماران كه در محل حضور داشت و در اين كارگاه نيز مشغول به كار است در اين باره به ما گفت: به كمك خيرين، محلي در اختيار انجمن MS قرار گرفته و كارگاهي داير شده كه تمام كاركنان آن بيماران MS هستند و هم اكنون حدود 20 نفر خانم مشغول كارند و از اين طريق درآمد كسب مي‌كنند.

اين جوان همچنين گفت: هدف اصلي از راه‌اندازي چنين كارگاهي جلوگيري از افسردگي بيماران است چرا كه اگر آن‌ها مشغول به كار باشند كمتر دچار حمله مي‌شوند. 

او معتقد است، با وجود 40 تا 50 هزار بيمار MS در كشور كه بيشتر آنها جوان هستند، حمايت‌هاي دولتي براي فعاليت چنين كارگاهي بسيار الزامي است چرا كه از اين طريق مي‌توان از خانه‌نشيني آن‌ها جلوگيري كرد.

بيماران نيز با پيشرفت خوب كارشان ثابت كرده‌اند كه با وجود بيماري، در حد توانايي خود، حركت خواهند كرد، بچه‌ها توانايي اين را دارند كه در صورت حمايت مالي، كار را توسعه دهند.

غرفه‌هاي كارآفرينان در يكي از طبقات محوطه قرار گرفته كه با محصولات متنوع و رنگانگ به پيشواز مهمانان مي‌آيند تا علاوه بر تامين مايحتاج مراجعين، به ديگران نشان دهند كه با قدرت اراده، تحمل سختي و تصميم درست مي‌توان با وجود محدوديت‌ها و مشكلات، حركت چرخ‌هاي زندگي را به دست گرفت و سربلند زندگي كرد.

امسال بر خلاف سال گذشته وسعت مكاني به يك طبقه محدود شده كه استقبال فراوان بازديدكنندگان و ازدحام موجود در چند ساعت محدود برپايي نمايشگاه، خبر از لزوم گسترش فضاي مكاني خبر مي‌دهد كه در اينصورت شاهد حضور توانمندان بيشتري براي عرضه و فروش محصولاتشان خواهيم بود.حركت به چپ
حركت به راست


تقويم رويدادهاي تير ماه1396

 

تقويم رويدادهاي خرداد ماه1396

 

تقويم رويدادهاي ارديبهشت ماه1396

 

تقويم رويدادهاي فروردين ماه1396

 

اولين رويداد فرافريني استان تهران

 

تقويم رويدادهاي اسفند ماه 1395

 

تقويم رويدادهاي بهمن 1395

 

جشنواره نوآوري و كسب و كار خواجه نصير (INNOCUP)

 

همايش ملي بررسي راهكارهاي مديريت توسعه كارآفريني روستايي در ايران

 

پنجمين كنفرانس بين المللي دستاوردهاي نوين علوم انساني و مديريت

 

همايش ملي شركتهاي دانش بنيان فرصت ها و چالش ها و نقش آن در توسعه كشور

 

برگزاري همايش رشد فراگير، تاويلي از اقتصاد مقاومتي(رشد اشتغالزا، چالش ها و راهكارها)

 

اولين همايش ملي اشتغال دانش بنيان دومين جشنواره ايده هاي برتر كسب و كار

 

دومين كنفرانس بين المللي كارآفريني، خلاقيت و نوآوري

 

نخستين نمايشگاه کار

 

پنجمين نمايشگاه بين‌المللي عمران و ساختمان

 

نمايشگاه ساختمان، كاشي و سيستم گرمايشي

 

نمايش كارآمد در معتبرترين نمايشگاه صنايع دريايي

 

پنجمين جشنواره ملي ايده‌هاي برتر

 

نمايشگاه تخصصي بازار سرمايه

 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است