صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3415                                               
نشست بين المللي اقتصادي داووس‌
گزارش منبع
نشست بين المللي اقتصادي داووس‌ عنوان
مريم باستاني نويسنده
1386/11/06 تاريخ

سي‌وهشتمين اجلاس جهاني اقتصاد ملقب به اجلاس داووس كه اواخر هفته گذشته در داووس سوييس برگزار شد در نهايت به محور شكل‌گيري نظم جهاني نوين خواهد انجاميد.

خلاصه
روزنامه جهان صنعت مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

سي‌وهشتمين اجلاس جهاني اقتصاد ملقب به اجلاس داووس كه اواخر هفته گذشته در داووس سوييس برگزار شد در نهايت به محور شكل‌گيري نظم جهاني نوين خواهد انجاميد.

آخرين گزارش‌هاي رسيده از اين اجلاس حاكي است بجز تبادل‌نظرهاي غيرمستقيم مسوولان عالي‌رتبه دو كشور ايران و آمريكا كه موضوع حاشيه‌ساز اين اجلاس شد ارتقاي قابل توجه جايگاه چين و هند در سطح جهان همزمان با كاهش اثرگذاري و نفوذ آمريكا، محور تحليل‌هاي صورت گرفته از اجلاس 2008 داووس‌بود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، با وجودي كه آمريكا از نظر نظامي بي‌ترديد هنوز يك ابرقدرت محسوب مي‌شود، كارشناسان شركت‌كننده در گردهمايي سالانه مقامات بلندپايه سياسي و اقتصادي جهان، كاهش شديد توانايي اين كشور براي اعمال سياست‌هايش بر دستور كار جهاني را برجسته ساخته‌اند.

با توجه به اينكه شوراي امنيت سازمان ملل براي اجماع آرا در زمينه موضوعات مهم تلاش زيادي را به عمل مي‌آورد مساله اينكه چه كشور، گروه يا نهاد بين‌المللي مي‌تواند نقشي كليدي را در آينده عرصه جهاني ايفا كند، پاسخ‌هاي متفاوت زيادي را به دنبال داشته است.

جان چيپمن، مديركل انستيتو بين‌المللي مطالعات راهبردي آمريكا در اين باره مي‌گويد: نه در جهاني چند قطبي كه در يك جهان بدون قطب زندگي مي‌كنيم.

چيپمن افزود: آمريكا با وجود قدرتمندي نظامي‌اش در عين حال براي اعمال دستور كار موردنظرش بدون حمايت بين‌المللي بسيار ضعيف است.

به گفته وي ،چين نيز كه قدرت زيادي پيدا كرده است و ديگر از كشورهاي در حال توسعه محسوب نمي‌شود در عين حال به تنهايي در زمينه شكل‌دهي به فضاي منطقه‌اي خود ناتوان است. كشورهند هم كه به يقين كشوري قدرتمند و در حال افزايش قدرت تلقي مي‌شود، هنوز در زمينه تخطي از اصول عدم تعهد خود، موضعي اتخاذ نكرده است.

به گفته وي، كشورهاي غربي خواستار تقسيم جهان هستند. اين كشورها عادت دارند براي ديگران سخنراني كنند و مي‌خواهند كه ملت‌ها دقيقا همچون آنها بينديشند.

  • نهاد چيند

برخي از شركت‌كنندگان در اجلاس داووس ايجاد يك نهاد قدرتمند موسوم به چيند (چين + هند) را پيش‌بيني كردند كه براساس اين نظر، اين دو كشور قدرتمند و همجوار در آسيا نقشي مشترك را در امور جهان ايفا خواهند كرد.برهما چلاني، استاد مطالعات راهبردي در مركز پژوهش سياسي هند اين ايده را قابل درك و در عين حال با توجه به موضوع تاريخي منطقه تبت، آن را ايده‌اي مخدوش دانست.

بيشتر كارشناسان در زمينه نگراني از چگونگي پاسخگويي بين‌المللي موثر به موارد جدي سوءاستفاده از قدرت همچون كشتارها و پاكسازي‌هاي قومي از جمله قتل عام در رواندا اتفاق نظر دارند.

بسياري از كارشناسان در اين ارتباط ضرورت اصلاح سازمان ملل را مطرح كردند به گونه‌اي كه شوراي امنيت گسترش يابد و انحصار عضويت دايم پنج كشور برخوردار از حق وتو در اين شورا از ميان برداشته شود.

گروهي ديگر از متخصصان، سناريو احتمال تشكيل گروه‌هايي غيررسمي را همچون گروه هشت متشكل از كشورهاي صنعتي مطرح كردند كه به واقع فاقد اختيارات اجرايي شوراي امنيت هستند اما از قدرت ايجاد يك اجماع آرا برخوردارند.

  • رويارويي غيرمستقيم‌

منطقه كوهستاني داووس در سوييس هر سال كانون رسانه‌اي مهم دنياست. اجلاس سالانه مجمع جهاني اقتصاد در اين منطقه با حضور رهبران سياسي و نخبگان اقتصادي و تجاري كشورهاي مختلف هر سال برگزار مي‌شود. اجلاس امسال با شعار قدرت نوآوري مشترك در جهان‌و در زيرشاخه‌هاي اقتصاد، سياست، مسايل اجتماعي و فناوري در پنج محور رقابت در عين مشاركت، ارزيابي ناامني اقتصادي، همگرايي منافع در وراي اختلافات، درنورديدن حد و مرزهاي جديد طبيعت و شناسايي تغييرات آينده، امسال داووس را در سي‌وهشتمين اجلاس همراهي كرد.

با اين حال يكي از موضوعات بسيار مهمي كه در اجلاس‌هاي‌جهاني از جمله داووس به اخبار برجسته خبرگزاري‌ها تبديل مي‌شود، موضوع سخنراني مسوولان عالي‌رتبه دو كشور ايران و آمريكاست. سال گذشته حاشيه يك پانل تخصصي كه با حضور جان كري، سناتور آمريكايي و سيدمحمد خاتمي‌، رييس‌جمهوري سابق ايران برگزار شد، محل مانور رسانه‌هاي جهان شد.

اجلاس امسال حاشيه‌هاي بيشتري را در بر گرفت. سخنراني كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريكا در مقابل سخنراني منوچهر متكي، وزير امور خارجه كشورمان رويارويي غيرمستقيم ديگري در روابط تيره ايران و آمريكا بود.

  • مذاكرات ديپلماتيك‌

كاندوليزا رايس در سخنراني خود موضع گروهي كه مشهور به اعتقاد به ديپلماسي در قبال ايران هستند را تكرار كرد و خواستار حل اختلافات آمريكا با ايران از طريق ديپلماتيك شد. وي در عين حال بر موضع پيشين آمريكا مبني بر توقف غني‌سازي اورانيوم توسط ايران تاكيد كرد. رايس عنوان كرد كه اگر ايران غني‌سازي اورانيوم را متوقف كند، آمريكا حاضر است با ايران براي عادي‌سازي روابط مذاكره كند.

  • زنان آمريكا شجاع‌ترند

وزير خارجه آمريكا با تاكيد بر اينكه كشورش نمي‌خواهد ايران دشمن ابدي‌اش باشد، گفته ايراني‌ها مردمي باغرور و داراي فرهنگي عظيمند و به نقشي كه در تمدن جهاني آفريدند، ارج مي‌گذاريم.

  • استقبال متكي‌ از سخنان رايس‌

سخنراني كاندوليزا رايس كه لحني آشتي‌جويانه نسبت به ايران داشت، يك روز پس از آن ايراد شد كه وي همراه با همتايانش از روسيه، بريتانيا، فرانسه، چين و آلمان طي نشستي بر سر پيشنهاد قطعنامه تازه‌اي عليه ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد به توافق رسيد.

در شرايطي كه رايس لحني آشتي‌جويانه به كار برده و سخن از غرور ايرانيان و تمدن عظيم اين كشور و نقش آن در تمدن جهاني ايراد كرده است، منوچهر متكي نيز از اين سخنان استقبال كرده و در گفت‌وگو با روزنامه الشرق‌الاوسط به آن واكنش نشان داد.

وزير امور خارجه كشورمان عنوان كرد به نظر مي‌رسد زنان در آمريكا شجاع‌تر از مردان هستند. هر چند كه مشكل رايس اين است كه نمي‌تواند ديدگاه‌هاي مثبت خود را عملي كند.

متكي مي‌گويد: مسوولان آمريكايي از چند سال پيش تبليغ ‌كردند كه ايران در پي ساخت سلاح هسته‌اي است اما اكنون همه از جمله دستگاه‌هاي اطلاعاتي آمريكا اعلام كرده‌اند كه تهران براي ساخت چنين سلاحي تلاش نمي‌كند. اين وضع فرصتي خوب در اختيار كاخ سفيد قرار مي‌دهد تا نسبت به موضعش در قبال ايران تجديد نظر كند.

به گفته متكي، كاخ سفيد اكنون به اين شهامت و شجاعت نياز دارد كه در برابر ملت آمريكا اعتراف كند در ارزيابي‌اش درباره برنامه هسته‌اي ايران اشتباه كرده است. اين اعتراف موجب تقويت چهره دولتمردان آمريكايي در نزد افكار عمومي مردم اين كشور خواهد شد. وزير امور خارجه ايران در عين حال ابراز عقيده كرد كه دولت آمريكا هرگز چنين كاري نخواهد كرد.

  • اتهامات ايران سياسي است‌

در اجلاس امسال داووس از ايران بجز منوچهر متكي، سيدمحمد خاتمي‌، رييس‌جمهوري سابق كشورمان سخنراني داشت. وي كه سومين سال پياپي است در اين اجلاس شركت مي‌كند در سخنراني خود تحت عنوان بازگشت به مذهب، خطري بالقوه براي كشورهاي سكولار اظهار داشت: تمام اتهاماتي كه به ايران وارد مي‌شود، جنبه سياسي دارد.

وي افزود: افراطيون در هر مذهبي همه چيز را سياه و سفيد مي‌بينند. آنها فقط با استفاده از خشونت قصد دارند به اهداف خود برسند.

رييس مركز جهاني گفت‌وگوي تمدن‌ها گفت: پايه اصلي دو دين اسلام و مسيحيت عشق است ولي افراطيون هر دوي اين مذاهب قصد دارند نفرت را جايگزين آن كنند.

خاتمي درخصوص نگراني‌هاي غرب در مورد مذهب نيز گفت: شاهد وقوع دو جنگ جهاني در غرب بوديم كه ابدا ربطي به مذهب و دين نداشتند.

زماني كه از رييس‌جمهوري پيشين ايران در مورد اظهارات يكي از اعضاي حزب راستگراي آزادي اتريش در مورد اسلام سوال شد، وي پاسخ داد: ضرب‌المثلي داريم كه مي‌گويد زماني كه فردي احمق چيزي مي‌گويد به او توجه نكنيد. وي اضافه كرد: اين‌گونه اظهارات مشكلي را حل نخواهد كرد.

  • پيشنهاد روسيه در داووس‌

آلكسي كوردين، وزير اقتصاد روسيه كه در اجلاس داووس شركت كرده نيز پيشنهاد داد: كشورها براي ممانعت از آسيب اقتصادي بايد ذخاير ارزي و طلاي خود را افزايش دهند. اين كاري است كه روسيه در سال‌هاي قبل كرد و هم‌اكنون از نظر ذخاير ارز و طلا رتبه سوم را در جهان دارد.

وي تصريح كرد: با كمك اين ذخاير ما در سال‌هاي گذشته ثبات نسبي اقتصادي را تجربه كرديم. ذخاير طلا و ارز مي‌تواند از مدافعان بزرگ اقتصاد باشد و اگر همه كشورها اين سياست را در پيش گيرند آسيب آنها كمتر خواهد شد ولي نمي‌توان از وابستگي اقتصادها به يكديگر و وابستگي اقتصاد روسيه به جهان چشم پوشيد. بدون ترديد در صورتي كه اقتصاد جهان وارد مرحله ركود شود، اقتصاد روسيه نيز دير يا زود به اين مرحله وارد مي‌شود.

حامد كرزاي، رييس‌جمهوري كشور افغانستان نيز در اين اجلاس هشدار داده كه خطرات بزرگي از جانب تروريست‌ها جهان را تهديد مي‌كند. به گفته وي ،‌بيشترين حملات تروريستي در طي سال 2007 ميلادي در كشورهاي افغانستان و پاكستان صورت‌
گرفته است.

كرزاي با اشاره به اين مطلب كه اكنون شش سال از نابودي حكومت طالبان در افغانستان مي‌گذرد اما همچنان حملات تروريستي در جاي‌جاي منطقه مشاهده مي‌شود، گفت: منطقه ما بيشترين آسيب را از حملات تروريستي مي‌بيند ولي نمي‌توان آن را تنها مختص به كشورهاي اين منطقه دانست.

تمام كشورهاي جهان در سال‌هاي اخير با اين معضل روبه‌رو بوده‌اند.از سوي ديگر، پرويز مشرف، رييس‌جمهوري كشور پاكستان نيز كه در جريان سفر اروپايي خود براي اطمينان دادن به غرب در مورد كنترل كامل وي روي اوضاع سياسي كشورش وارد داووس شد به‌عنوان يكي از نزديك‌ترين همراهان و دوستان آمريكا در جنگ عليه تروريسم در منطقه در اجلاس سال 2008 ميلادي مجمع جهاني اقتصاد حضور يافت.

اين دو رهبر آسيايي كه از نزديك‌ترين دوستان آمريكا در منطقه محسوب مي‌شوند در اين جلسه با كاندوليزا رايس ديدار و گفت‌وگو كردند اما هنوز خبري در مورد ديدار آنها با يكديگر مخابره نشده است.حركت به چپ
حركت به راست


پايگاه اطلاع‌رساني داوري

 
http://davary.com/Seminars.aspx
 

پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي

 
http://www.sid.ir/Fa/index.asp
 

سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي

 
http://www.agri-eng.com/fa/13_/
 

شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://hrdconf.sgnetway.com/
 

-آيين نامه اجرايي نمايشگاههاي خارج از كشور

 
http://www.iranfair.com/farsi/exhibition/85/intern
 

اولين كنگره بين المللي مهندسي ساخت و توليد ايران

 
http://www.ticme2005.com/08_1_f.asp
 

پايگاه اطلاع‌رساني سمينارها و همايش‌هاي ايران

 
http://www.iranseminars.info/
 

جشنواره كارآفريني شيخ بهايي

 
http://www.shef.ir/framework.jsp?SID=1
 

جهاد دانشگاهي تربيت مدرس

 
http://www.jdtm.ir/SitePages/Home.aspx
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.com/news/index.asp?nf_CategoryI
 

سازمان همياري اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 
http://www.eshteghal.ir/?CID=1_8
 

سايت فارغ التحصيلان دانشگاخ صنعتي شريف

 
http://alum.sharif.ir/~tabibibf/
 

شركت مهندسي نرم‌افزار رايورز

 
http://www.rayvarz.com/farsi/news/
 

كنفرانس ملي كسب و كار الكترونيك

 
http://www.iiits.org/ebc2004/
 

مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني

 
http://www.itsr.org.ir/tradersdep/News_Files/Conf.
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Proposa
 

مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران

 
http://www.samt.ac.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&
 

معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني

 
http://www.mhr-mpo.ir/flashindex.html
 
1 2

تقويم رويدادهاي تير ماه1396

 

تقويم رويدادهاي خرداد ماه1396

 

تقويم رويدادهاي ارديبهشت ماه1396

 

تقويم رويدادهاي فروردين ماه1396

 

اولين رويداد فرافريني استان تهران

 

تقويم رويدادهاي بهمن 1395

 

تقويم رويدادهاي اسفند ماه 1395

 

جشنواره نوآوري و كسب و كار خواجه نصير (INNOCUP)

 

همايش ملي بررسي راهكارهاي مديريت توسعه كارآفريني روستايي در ايران

 

پنجمين كنفرانس بين المللي دستاوردهاي نوين علوم انساني و مديريت

 

همايش ملي شركتهاي دانش بنيان فرصت ها و چالش ها و نقش آن در توسعه كشور

 

برگزاري همايش رشد فراگير، تاويلي از اقتصاد مقاومتي(رشد اشتغالزا، چالش ها و راهكارها)

 

اولين همايش ملي اشتغال دانش بنيان دومين جشنواره ايده هاي برتر كسب و كار

 

نخستين همايش تجاري سازي خدمات گردشگري

 

دومين كنفرانس بين المللي مديريت و اقتصاد در قرن 21

 

دومين كنفرانس بين المللي در مديرت،‌ حسابداري و اقتصاد

 

دومين كنفرانس بين المللي مديريت و كارافريني

 

اولين همايش مديريت، كارافريني و اقتصاد

 

همايش بين المللي مديريت، اقتصاد و بازاريابي

 

دومين كنفرانس بين المللي كارآفريني، خلاقيت و نوآوري

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است