صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4795                                               
انقلاب صنعتي جديد خطر در كمين همه مشاغل
پژوهش منبع
انقلاب صنعتي جديد خطر در كمين همه مشاغل عنوان
فصلنامه همشهري اقتصاد نويسنده
1395/12/02 تاريخ

دنياي امروز در آستانه يك انقلاب جديد در حوزه فناوري قرار گرفته است انقلابي كه شيوه زندگي, كار كردن و نحوه ارتباط ما با يكديگر را اساسا تغيير خواهد داد اين تغيير به لحاظ مقياس گستردگي و پيچيدگي اش به هيچ يك از اتفاقاتي كه بشر تا امروز شاهد آن بوده شباهت ندارد

خلاصه
http://www.aftabir.com مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

دنياي امروز در آستانه يك انقلاب جديد در حوزه فناوري قرار گرفته است انقلابي كه شيوه زندگي, كار كردن و نحوه ارتباط ما با يكديگر را اساسا تغيير خواهد داد اين تغيير به لحاظ مقياس گستردگي و پيچيدگي اش به هيچ يك از اتفاقاتي كه بشر تا امروز شاهد آن بوده شباهت ندارد

صداي پاي ابرانقلاب هايي به گوش مي رسد كه گويي جهان ديگر را خلق مي كنند. در جهان تازه اي كه نيروي انساني، صنايع، مديران و كسب و كارهاي جديدي را خلق مي كند، اين ابرانقلاب قبل از وقوع پيش بيني شده است و از سوي انديشمندان مطرح مي شود.

دنياي امروز در آستانه يك انقلاب جديد در حوزه فناوري قرار گرفته است؛ انقلابي كه شيوه زندگي، كار كردن و نحوه ارتباط ما با يكديگر را اساسا تغيير خواهد داد. اين تغيير به لحاظ مقياس گستردگي و پيچيدگي اش به هيچ يك از اتفاقاتي كه بشر تا امروز شاهد آن بوده شباهت ندارد. هنوز هيچ كس نمي داند اين انقلاب جديد چگونه در حال ظهور است اما يك مسئله مسلم است كه واكنش به آن بايد واكنشي يكپارچه و جامع باشد كه تمام گروه هاي ذي نفع در جامعه جهاني را از بخش هاي خصوصي و دولتي گرفته تا جوامع مدني و گروه هاي دانشگاهي در بر بگيرد.

به اعتقاد پدرو سوسوا* (Pedro Alexanderda Costa Sousa) رييس انجمن پيشوان پروژه اروپايي و استاد دانشگاه علوم و فناوري جديد دانشگاه ليسبون، انقلاب صنعتي جديد كه از آن به عنوان موج چهارم صنعت نيز ياد مي شود، آنچنان كه ارمغاني بزرگ براي تحول صنعت جهان دارد، خطرات بسياري هم دارد.

عده اي مي گويند انقلاب صنعتي چهارم بر پايه انقلاب سوم بنا شده و اين تحول تلفيقي است از فناوري هايي در ميان حوزه هاي ديجيتال و فيزيك كه روز به روز كار بدي را به چالش مي كشد و قدرت تفكر را مهم تر نشان مي دهد. دنياي جديد شرايطي را تجربه مي كند كه ترس بزرگي به عنوان تغييرات عميق در نظام هاي حاكميتي، مديريتي و توليد در حال وقوع است. در ادامه گفتگوي ما با اين صاحب نظر اروپايي را مي خوانيد.

مهم ترين ويژگي انقلاب چهارم صنعتي چيست؟ چه خطراتي را براي صنايع كشورهاي در حال توسعه رقم مي زند؟

- انقلاب صنعتي چهارم نيز همچون انقلاب هاي پيشين از قابليت بالقوه براي افزايش سطح درآمد جهاني و ارتقاي كيفيت زندگي مردم سراسر جهان برخوردار است. تا به امروز مصرف كنندگاني كه به دنياي ديجيتال دسترسي داشته اند، بيشترين استفاده را از اين انقلاب صنعتي جديد برده اند. فناوري هاي جديد ارائه خدمات و توليداتي را ميسر ساخته كه بهره وري و لذت از زندگي را ارتقا بخشيده اند. اين موارد بدون شك مي تواند مهم ترين ارمغان انقلاب چهارم صنعتي باشد. .البته اين موج با قدرت و سرعت بسياري در حال عبور است، پس بايد شاهد نشانه ها و اتفاقات شگرف بسياري باشيم.

هوش مصنوعي جهان را در حوزه فناوري به تماشاي معجزه هاي بسياري در عرضه كالا و خدمات خواهد برد. اين اتفاق در بلند مدت بدون شك به لحاظ بهره وري و توليد موثر خواهد بود. يكي از اين دستاوردها كاهش هزينه هاي حمل و نقل و بهره وري زنجيره هاي تامين و لجستيك جهاني است. در نتيجه مي توان به كاهش هزينه هاي تجارت اقدام كرد كه تمام اين اتفاقات منجر به افزايش رشد اقتصادي مي شود اما از سوي ديگر بايد نگران برخي اتفاقات هم بود. درست است جهان در نسل چهارم صنعت دستخوش تغييرات بزرگي مي شود اما نبايد از خطرات آن هم غافل شد.

چه خطراتي؟

- برخي معتقدند كه انقلاب صنعتي نسل جديد مي تواند به ايجاد نابرابري هاي بيشتري منجر شود، به ويژه در ظرفيت بالقوه براي ايجاد اخلال در بازارهاي كار. با جايگزيني ماشين هاي خودكار به جاي نيروي كار انساني، شكاف ميان دستاوردها براي بازار سرمايه و دستاوردها براي بازار كار روز به روز عميق تر مي شود. البته يك سناريوي ديگر نيز مطرح است كه اين جايگزيني نيروي كار انساني با ماشين ها و فناوري هاي پيشرفته در مجموع به افزايش كلي فرصت هاي شغلي مطمئن و ارزشمند بينجامد. انقلاب صنعتي چهارم، انقلابي با ظهور روبات ها و خودكار شدن ماشين آلات صنعتي است و مهارت كارگران و مديريت اين فناوري ها يكي از چالش هاي اصلي آن به شمار مي رود.

براي جلوگيري از اين خطر يا مديريت اين بحران چه بايد كرد؟

- در اين كه اقتصاد دنيا تحت تاثير تحولات آتي تغييرات بزرگي را به خود مي بيند، شكي نيست اما در اين مسير شركت ها و بنگاه هايي موفق مي شوند كه به سرعت خود را با جريان اين انقلاب هماهنگ كنند. اگر به ياد داشته باشيد تافلر در كتاب ثروت انقلابي هم در رابطه با اين موضوع صحبت كرده بود. كارخانه ها بزرگ ترين و بيشترين تغييرات را در اين جريان متحمل مي شوند. كارخانه ها بايد الگوي جديدي بپذيرند كه مبتني بر دانش است. تغييرات جديد كارخانه ها بايد از تغيير در طراحي ها آغاز و به تربيت نيروي انساني دانش بنيان و متخصص ختم شود. در غير اين صورت موج چهارم اقتصاد از آنها عبور مي كند. كارخانه ها چاره اي جز سوار شدن بر اين موج را ندارند. كارخانه ها بايد هوشمند شوند در غير اين صورت در برابر سرعت موج چهارم حذف مي شوند.

كارخانه هاي هوشمند چه ويژگي هايي دارند؟

- در كارخانه هوشمند، ماشين آلات و محصولات در ارتباط با يكديگر همانند راننده و ماشيني هستند كه هيچ يك بدون ديگري نمي توانند وجود داشته باشند. براي تحقق اين هدف نياز به همكاري توليد و مواد اوليه و ماشين آلات پيوسته وجود دارد. در موج جديد كه فناوري و به خصوص اينترنت در آن حرف اول را مي زند، توليد انبوه با يك حركت انعطاف پذير و با بهره گيري از توانايي هاي فردي و منابع دوستانه محقق مي شود.

نقشه راه ايران در موج چهارم صنعت چيست؟

- 1. ترويج و ساخت دانشگاه ها و بنيادي كردن علم در صنايع. صنايع در ايران به صورت جدي بايد علمي شوند. در موج چهارم اقتصاد كشورهاي در حال توسعه بيش از هر كشور ديگري احتمال آسيب ديدن دارند.
2. بالا بردن آگاهي
3. ادغام مورد نياز و به موقع (كارخانه ها بايد براي به روزرساني يا ادغام شوند يا به موقع سطح خود را ارتقا بخشند.)
4. بنا كردن كارخانه هايي انعطاف پذير (داشتن توانايي تغيير و تطبيق با تحولات روز جهان)
5. فهميدن پيچيدگي و فهم اين كه هيچ چيز بسيار پيچيده نيست.
6. باور سادگي (هيچ چيز سخت يا خيلي ساده نيست.)

به نظر شما ايران در انقلاب صنعتي چهارم در چه بخش هايي قدرت پيشرفت بيشتري دارد؟

- من در مورد ايران تحقيق كردم. ايران مقالات متعددي در زمينه نانوفناوري ها دارد. به نظر مي رسد دانشگاه هاي ايران تمركز ويژه اي بر روي نانوفناوري ها دارند و اين موضوع مي تواند زمينه تحول و ورود ايران به انقلاب صنعتي چهارم باشد. نانو فناوري توانمندي توليد مواد، ابزارها و سيستم هاي نويني است كه كنترل سطوح مولكولي و اتمي را در دست گرفته اند. اين جريان اصلا نبايد كم و ناديده گرفته شود.

نانوفناوري ها همانطور كه در ايران مهم هستند در جهان هم مورد توجه قرار مي گيرند. ساخت محصولاتي در حد و مقايسه نانومتري مي تواند به يك نقطه تمايز براي ايران با ساير رقباي جهاني در نظر گرفته شود. به نظر مي رسد ايران ظرفيت بالايي در رشته هاي شيمي و فيزيك دارد. اين رشته ها مهم ترين و اصلي ترين رشته هاي انقلاب صنعتي چهارم است. موادي كه در مقياس نانو ساخته مي شوند داراي ظرفيت ها و ويژگي هايي هستند كه مي توانند خواص متفاوت تري نسبت به ساختارهاي بزرگ تر خود داشته باشند.

*پدروسوسا (Pedro Alexandre da Costa Sousa) استاد دانشگاه علوم و فناوري جديد دانشگاه ليسبون
- پدرو سوسا مدرك دكتراي مهندسي برق خود را در سال 2004 از دانشگاه جديد ليسبون دريافت كرد. آقاي سوسا در سال هاي اخير يك استاد مدعو براي برنامه علوم كامپيوتر در سطح دكترا در دانشگاه UPM اسپانيا بود. در حال حاضر او رييس مجمع عمومي FCT.ID.NOVA موسسه تحقيقات از FCT/UNL است. موارد علاقه مندي او شامل ژئوپولوتيك، كشف دانش، آموزش و پرورش، R&I و ESA و بنيان گذار holos است. او رياست هيئت مديره و مسئول توسعه نوآوري و كسب و كار در شرق ميانه و كشورهاي جنوب صحراي افريقاست. پدرو سوسا در حال حاضر مدير پروژه هاي پيشران اتحاديه اروپا است.حركت به چپ
حركت به راست


بررسي مسائل تاثيرگذار بر كارآفريني زنان

 

بررسي مسائل تاثيرگذار بر كارآفريني زنان

 

مزاياي انجام كار به‌صورت مشترك

 

روش‌هايي براي تشويق تيم‌هاي موفق سازمان

 

مطالعه نقش كارآفريني زنان در كاهش آسيب هاي اجتماعي

 

مطالعه اي تئوريكي از نتايج تحقيقات تجربي كارآفريني زنان

 

ارائه يك نوع شناسي از نقش عوامل روانشناختي موثر بر كارآفريني زنان

 

بررسي عوامل كارآفريني زنان در توسعه اقتصادي كشور ايران

 

موانع توسعه ي كارآفريني و اقتصادي اشتغال زنان در جامعه كشور

 

كارآفريني زنان فارغ التحصيل ، موانع و چالش ها

 

زنان معدنكار رويكرد نويني در كارآفريني

 

نقشهاي رقابتي اصول و ارزشهاي تعاون

 

كارآفريني زنان ايران تقويت توسعه اقتصادي

 

راهنماي موفقيت در كار مجازي

 

گسترش كار آفريني زنان

 

اشتغال زنان ايران

 

ترميم نا‌برابري‌هاي جنسيتي بازار كار

 

چتر حمايت بر اشتغال خانگي بگشائيم

 

ايده هاي كار آفرينانه در كسب و كار زنان

 

قرن كارآفريني زنان

 
1 2 3

بانك رفاه

 
http://www.bankrefah.ir/fa/researches/default.asp
 

سازمان همياري اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 
http://www.eshteghal.ir/?CID=1_214
 

معاونت پژوهشي وزارت علوم تحقيقات و فناوري

 
http://www.research.gov.ir/portal/Home/
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_3.asp
 

آينده پژوهي چين

 

رونق تجاري سازي از طريق نظام مالياتي اختراعات

 

نظر كارشناسي:لايحه اعطاي تسهيلات از محل منابع صندوق توسعه ملي براي ايجاد اشتغال در روستاها با اولويت مناطق كمتر توسعه يافته، عشايري و مرزي

 

گزارش نظارتي درباره اجراي قوانين مربوط به محيط كسب وكار؛ تسهيل صدور مجوزهاي كسب وكار

 

وضعيت ايران در گزارش انجام كسب وكار بانك جهاني، 2017

 

الگوي تأمين مالي بنگاه هاي كوچك و متوسط 8. توسعه نهاد ضمانت اعتبار

 

بايسته هاي برنامه ريزي توسعه با توجه به تجربه كشورهاي ژاپن، كره جنوبي، چين و هند

 

كارشناسي: «لايحه اعطاي تسهيلات از محل منابع صندوق توسعه ملي براي ايجاد اشتغال در روستاها ...

 

انقلاب صنعتي جديد خطر در كمين همه مشاغل

 

فرصتي براي ايجاد يك رابطه برد-برد همكاري شركت‌هاي بزرگ و استارت‌آپ‌ها

 

پنج ركن اصلي در توسعه كار‌آفريني ديجيتال (تجربه اتحاديه اروپا در حمايت از كارآفريني ديجيتال)

 

مفهوم مقررات دست و پا گير و تبيين آثار آن بر محيط كسب و كار

 

بررسي وضعيت پارك هاي علم و فناوري كشور

 

وضعيت استارت آپ ها در ايران

 

گزارش پايش و بهبود نظام كارآفريني ايران

 

گزارش طرح كسب و كار و اشتغال پايدار-استان مازندران

 

گزارش طرح كسب و كار و اشتغال پايدار-استان سيستان و بلوچستان

 

بررسي و تحليل گرايش به خوداشتغالي در بين دانشجويان

 

بررسي مهارتهاي شخصيتي كارآفرينانه جوانان روستايي

 

وضعيت اشتغال در مناطق روستايي ايران طي سال هاي 1385 ـ 1335 (مطالعه موردي: مناطق روستايي استان اصفهان)

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است