صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 1315                                               
وضعيت بهره وري در ايران
گزارش منبع
وضعيت بهره وري در ايران عنوان
خبرگزاري ايرنا نويسنده
1390/04/11 تاريخ

با وجود اينكه در برنامه هاي پنج ساله توسعه، اهداف بلندي براي ارتقا بهره وري در كشور منظور شده ،ولي نبود آمار دقيق از وضعيت شاخص هاي بهره وري و فقدان يك برنامه عملياتي جامع ، رسيدن به اين اهداف را دشوار مي سازد.

خلاصه
خبرگزاري ايرنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

به گزارش خبرنگار ايرنا ، امروزه بهره‌وري به عنوان عامل اساسي توسعه، مد نظر رهبران سياسي، مديران، صاحبان صنايع و به طور كلي همه كساني است كه خواهان پيشرفت و توسعه هستند.
هدف بهره‌وري، عبارت‌ است از به حداكثر رسانيدن استفاده از منابع، نيروي انساني، سرمايه، مواد خام توليدي، زمان و... به شيوه‌اي عملي و با كاهش هزينه‌هاي توليد، به منظور گسترش بازار، افزايش اشتغال، كوشش براي افزايش دستمزدهاي واقعي و بهبود معيارهاي زندگي، به شكلي كه به نفع كاركنان، مديران و مصرف‌كنندگان باشد. 

يك سوم رشد اقتصادي كشور از محل ارتقا بهره وري

در برنامه هاي پنج ساله توسعه اقتصادي ايران نيز به موضوع بهره وري توجه شده براي مثال ، در ماده 79 قانون برنامه پنجم توسعه تاكيد شده كه يك سوم رشد اقتصادي كشور بايد از محل ارتقا بهره وري تامين شود كه با توجه به شرايط موجود ، هدفي دست نيافتني به نظر مي رسد . 

آماري از وضعيت شاخص هاي بهره وري در كشور نداريم

رئيس سازمان ملي بهره وري ايران در مورد وضعيت شاخص هاي بهره وري به خبرنگار ايرنا گفت: آماري از وضعيت بهره وري در كشور نداريم .
علي رضائيان ‌ اظهار داشت: كارهاي پراكنده‌اي در زمينه اندازه‌گيري شاخص هاي بهره وري مانند بهره وري نيروي كار، سرمايه و غيره صورت گرفته ولي به صورت منسجم در اين زمينه كار نشده است.
وي افزود: غير از مطالعه اي كه بين سال‌هاي 1378 تا 1386 در مركز ملي بهره وري سابق در خصوص اندازه گيري شاخص هاي نيروي كار و بخش صنعت انجام شده است،‌ آمار دقيقي از وضعيت شاخص هاي بهره وري بخصوص در بخش خدمات و فناوري اطلاعات نداريم . 

تشكيلات و متولي بهره وري در ايران

سازمان ملي بهره وري، حدود يكسال پيش ايجاد شده است و ساختار سازماني آن هنوز در دست بررسي است .
رضائيان در زمينه تشكيلات سازمان بهره وري گفت : مركز ملي بهره وري سابق، پيش از اين زير نظر معاونت توسعه مديريت قرار داشت كه با ارتقا آن به سازمان ملي بهره وري، از حدود يكسال پيش اين سازمان به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي منتقل شده است .
وي افزود: ساختار سازماني و تشكيلات سازمان ملي بهره وري ايران به تازگي در اختيار معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور قرار گرفته است كه پس از تاييد اين معاونت به معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور ارسال خواهد شد.
وي افزود: با توجه به اينكه ساختار سازماني و تشكيلات اين سازمان هنوز به تصويب نهايي نرسيده، كارهاي عملياتي نيز شروع نشده است.
رييس سازمان ملي بهره‌وري ايران تعداد نيروي انساني اين سازمان را 15 نفر اعلام كرد و گفت : در تشكيلات جديد به دنبال توسعه زياد نيروي انساني نيستيم و بيشتر دنبال اين هستيم كه شبكه هاي ارتقا بهره‌وري را در سازمان ها فعال كنيم و ستادهاي بهره وري در دستگاهها و وزارتخانه ها تشكيل بدهيم.
رييس سازمان ملي بهره وري ايران گفت: در شكل جديد، وظيفه سازمان بهره وري هدايت جريان بهره وري است كه منحصر به بخش دولتي هم نمي شود و بخش خصوصي را هم در بر مي گيرد.

برنامه جامع بهره‌وري كشور در دست تدوين است

رييس سازمان ملي بهره وري از تدوين برنامه جامع بهره‌وري كشور خبر داد و گفت: تلاش ما اين است كه برنامه جامع را تدوين كنيم تا اندازه گيري شاخص‌هاي بهره وري به طور منظم انجام و اطلاعات مربوط به وضعيت بهره وري بصورت منسجم در اختيار تصميم گيران قرار بگيرد.
رضائيان، افزود: در حال حاضر الگويي را آماده كرده‌ايم كه دستگاه‌ها بر اساس اين الگو، برنامه پنج ساله افزايش بهره وري خود را به سازمان ملي بهره وري ارايه خواهند داد.
وي افزود: از اوايل تير ماه سال جاري ، الگوي افزايش بهره وري را در اختيار دستگاهها قرار مي دهيم تا آنها براساس آن سياست‌ها و برنامه هاي اجرايي و اهداف كمي دستگاه مربوطه را در خصوص ارتقا بهره‌وري به سازمان ملي بهره وري ارايه بدهند.
رييس سازمان ملي بهره‌وري ايران سپس با اشاره به اينكه نظارت بر بهره وري دستگاهها از وظايف سازمان ملي بهره وري است، اظهار داشت : اين سازمان بازوي تخصصي معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور است.
وي در مورد ابزارهاي اجرايي براي افزايش بهره وري در دستگاههاي دولتي گفت: پيشنهاد شده كه سه درصد از بودجه هزينه‌اي دستگاه‌ها را معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي نگهدارد و در صورت تحقق برنامه بهره وري به دستگاهها پرداخت كند. 

بودجه سازمان ملي بهره وري ايران در سال جاري سه ميليارد تومان است

رييس سازمان ملي بهره وري ايران، ميزان بودجه اين سازمان در سال جاري را سه ميليارد تومان عنوان كرد و گفت: نيروي انساني شاغل در سازمان بسيار اندك است، بنابراين بخش عمده اين بودجه به پروژه‌هاي برون سپاري شده، اختصاص خواهد يافت.حركت به چپ
حركت به راست


سازمان ملي بهره‌وري ايران

 
http://www.nipo.ir/Aamar.asp
 

سازمان ملي بهره‌وري ايران

 
http://www.nipo.ir/Saal.asp
 

شركت توانير

 
http://www.tavanir.org.ir/farsi/setad/ManPower/Mpo
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است