صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 8018                                               
وضعيت كار و زندگي در كانادا و استراليا
گزارش منبع
وضعيت كار و زندگي در كانادا و استراليا عنوان
امين بلندهمت نويسنده
1389/04/26 تاريخ

موسسه كاريابي بين‌المللي كارسازان آريان پارس (KAP) در سومين همايش كار و زندگي در خارج از كشور با دعوت از كارشناسان به تشريح وضعيت بازاركار و روش‌هاي قانوني اعزام نيروي كار به كشورهاي كانادا و استراليا بپردازد.

خلاصه
بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

مهاجرت و جابجايي نيروي كار در بين كشورهاي مختلف جهان داراي سابقه‌اي ديرينه است و سالانه تعداد زيادي از نيروهاي ساده و متخصص به اميد يافتن فرصت‌هاي شغلي جديد به كشورهاي مهاجرپذير سفر مي‌كنند.

تاكنون در رابطه با اثرات اقتصادي جابجايي اين نيروها براي كشورهاي مبدا و مقصد نظرات مختلفي ارايه شده است، اما نكته‌اي كه به آن كمتر توجه شده را مي‌توان، روش اعزام اين نيروها دانست.

اين موضوع زماني براي كشورمان اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه بسياري از علاقمندان مهاجرت از روش‌هاي قانوني اعزام نيرو و وضعيت بازاركار كشور هدف اطلاعات كافي ندارند. در اين ميان تبليغات واهي برخي از مراكز غيرمجاز اعزام نيرو نيز بر سردرگمي اين علاقمندان افزوده است.

همه اين مسايل سبب شد تا موسسه كاريابي بين‌المللي كارسازان آريان پارس (KAP) در سومين همايش كار و زندگي در خارج از كشور با دعوت از كارشناسان به تشريح وضعيت بازاركار و روش‌هاي قانوني اعزام نيروي كار به كشورهاي كانادا و استراليا بپردازد.

نگاهي داريم به اين همايش يك روزه كه 10 تير ماه با حضور عليرضا محجوب نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، حسن كرباسي، دبير انجمن صنفي كاريابي‌هاي بين‌المللي و... در سالن همايش‌هاي رازي برگزار شد.

 • تاريخچه اعزام نيروي كار در بين كشورهاي مختلف

عليرضا محجوب به عنوان رييس كارگروه اشتغال مجلس شوراي اسلامي در اين همايش به تشريح تاريخچه اعزام نيروي كار در بين كشورهاي مختلف پرداخت و گفت: اشتغال مهاجران از موضوعات قديمي و پيچيده در كشورهاي مختلف جهان است.

وي با اشاره به اينكه از قرن 19 توجه به بازارهاي جهاني در بين كشورهاي مختلف مورد توجه قرار گرفته است افزود: با اين وجود هنوز نيروي كار خارجي در بسياري از كشورها به جز كشورهاي چند مليتي وضعيت روشني ندارد.

محجوب با بيان اينكه در دهه 80 ميلادي سازمان بين‌المللي كار، دولت‌ها را ملزم به رسميت شناختن حقوق كارگران مهاجرين كرد ادامه داد: هم‌اكنون اتحاديه‌هاي كارگري جهان نيز خواستار آزادي مهاجرت نيروي كار هستند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با تشريح وضعيت بازاركار كشور و بيان اينكه طبق آمارهاي رسمي ايران پذيراي يك ميليون و 200 هزار كارگر مهاجر است افزود: در طرف ديگر، زنان و فارغ‌التحصيلان دانشگاهيمان نيز وضعيت اشتغال مناسبي ندارند.

وي با بيان اينكه تاكنون برنامه‌ها براي اعزام نيروي كار ايراني به ساير كشورها ناموفق بوده است گفت: با وجود تلاش‌ها در دو دهه اخير عملاً 5 درصد برنامه‌هاي اعزام نيروي كار عملياتي نشده است.

محجوب با اشاره به اينكه موسسات كاريابي تلاش زيادي را براي انجام نيروي كار انجام مي‌دهند گفت: پيشنهاد اول من به كارجويان كار در ايران است، اما در اين سياه بازار اشتغال، تلاش اين عزيزان كه حاضرند با تحمل مشكلات غربت ، شماتت بيكاري را نكشند قابل ستايش است.

 • حذف موسسات غيرمجاز اعزام نيروي كار

حسن كرباسي، دبير انجمن صنفي كاريابي‌هاي بين‌المللي سراسر كشور نيز در اين همايش به تشريح برنامه‌هاي اعزام نيروي كار در كشور پرداخت و گفت: هم‌اكنون 32 مركز كاريابي بين‌المللي در سطح كشور فعاليت دارند و مابقي موسسات غيرقانوني هستند.

وي با بيان اينكه مهاجران با شناخت كامل و از طريق موسسات مجاز در مسير مهاجرت قدم بردارند گفت: توصيه من اين است كه كارجويان قبل از سفر وضعيت كشور مقصد را مورد بررسي قرار دهند و سپس براي مهاجرت اقدام كنند.

دبير انجمن صنفي كاريابي‌هاي بين‌المللي سراسر كشور در پايان با انتقاد از چاپ آگهي‌هاي موسسات غيرمجاز اعزام نيروي كار اعلام كرد: در تلاشيم تا با همكاري مسولان جلوي اين مراكز گرفته شود.

 • شرايط مناسب كانادا و استراليا براي مهاجرت نيروي كار ايراني

در  قسمت ديگري از اين همايش هاني تنهايي، مدير كاريابي كارسازان آريان پارس (KAP) به تشريح وضعيت كار و زندگي در كشورهاي استراليا و كانادا براي رشته‌هاي مختلف شغلي و كارآفرينان پرداخت.

وي با بيان اينكه كانادا و استراليا از جمله كشورهاي نيروپذير هستند كه به لطف جذب نيروي متخصص از سراسر دنيا توانسته‌اند رشد اقتصادي چشم‌گيري داشته باشند گفت: اداره مهاجرت اين كشورها قوانين مهاجرتي را براساس نياز بازاركارشان تنظيم مي‌كند.

تنهايي با اشاره به مناسب دانستن شرايط كانادا و استراليا براي مهاجرت نيروي كار ايراني، به تشريح جزييات آخرين تغييرات قوانين مهاجرت در اين دو كشور پرداخت كه طي روزهاي گذشته تغيير كرده است.

وي اقدام كردن براي كار و زندگي در خارج از كشور را به تنهايي كار سختي دانست و افزود: حال اگر روند اعزام از مسير غيرقانوني نيز صورت گيرد هزينه و مشكلات بيشتري دارد، در حالي كه مهاجران قانوني همانند مهمان خوانده مي‌تواند از مزاياي كشور ميزبان استفاده كنند.

 • سخت شدن مهاجرت به استراليا

مدير كاريابي KAP در ادامه به تشريح وضعيت كار و زندگي در كشور استراليا پرداخت و گفت: اين كشور قوانين نيروي كار خود را به صورت ماهانه با بررسي بازاركار تعيين مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه روزانه 15 هزار درخواست كار به اداره مهاجرت استراليا ارسال مي‌شود افزود: متاسفانه طبق قوانين جديد زمان بررسي پرونده‌ها از 18 ماه به سه سال افزايش يافته و بعد از آن اگر كسي همه شرايط را نيز احراز كند مي‌توانند او را رد كنند.

تنهايي با اشاره به اينكه فهرست مشاغل استراليا به 250 شغل كاهش يافته است افزود: اسامي اين مشاغل و وظايف خواسته شده از هر شغل در سايت موسسه KAP به آدرس  www.kap-services.ir   موجود است.

وي با بيان اينكه ارزشيابي مدرك در اين كشور حدود 6 ماه به طول مي‌انجامد ادامه داد: در استراليا حدود 15 سازمان، كار ارزشيابي مدارك گروه‌هاي مختلف شغلي را بر عهده دارند.

مدير KAP با اشاره به اينكه استراليا داراي سه نوع ويزاي اقامت كاري است عنوان كرد: اقامت مستقل كاري، اقامت كفالتي كاري و اقامت كاري استاني از جمله ويزاهاي كار در اين كشور است.

وي در تشريح برخي از شرايط دريافت ويزاي اقامت مستقل كاري در استراليا گفت: حداقل امتياز لازم براي كسب اين نوع ويزا 120 امتياز است وحداكثر 45 سال سن، دارا بودن مهارت فرد در رشته‌هاي شغلي مورد نياز اين كشور، ارزشيابي مدرك و داشتن مدرك زبان از جمله شرايط دريافت اين نوع ويزا است.

تنهايي ويزاي اقامت مستقل كاري را بهترين نوع ويزا براي افراد تحصيلكرده دانست و افزود: با اين ويزا فرد اجازه كار تمام‌وقت براي خود و همراهان دريافت مي‌كند.

مدير كاريابي KAP مدت اين ويزا را 5 ساله و قابل تمديد دانست و گفت: با دريافت اين ويزا فرد از خدماتي همچون بيمه درماني، كاريابي رايگان، اجازه تحصيل و... بهره‌مند مي‌شود.

وي در ادامه به تشريح ويزاي اقامت كفالتي كاري پرداخت و گفت: حداقل امتياز مورد نياز اين نوع ويزا 100 امتياز بوده و همه شرايط اقامت مستقل كاري را دارد، فقط متقاضي 2 سال اول را بايد در ايالت مورد نظر ساكن شود.

تنهايي ويزاي اقامت كاري استاني را ضعيف‌ترين نوع ويزا دانست و با بيان اينكه مدت اين ويزا سه ساله است گفت: ما اين نوع ويزا را توصيه نمي‌كنيم چون فرد از خدمات دولتي بهره‌مند نمي‌شود.

 • نكات مثبت و منفي كار و زندگي در استراليا

مدير كاريابي KAP در ادامه به تشريح نكات مثبت و منفي كار و زندگي در استراليا پرداخت و گفت: آزادي دين و مذهب، آب و هواي مطلوب ، نظام آموزشي پيشرفته، نظام بيمه درماني ارزان قيمت و بازاركار و اقتصاد پويا از جمله محاسن اين كشور است.

وي افزود: اما در طرف مقابل زمان بررسي طولاني مدت درخواست كار (3 ساله)، اخذ ارزشيابي مدارك قبل از اعزام، امكان عدم موفقيت در اخذ ويزا حتي پس از احراز شرايط، هزينه بالاي مسافرت در اين كشور و رشد بيكاري در چند سال اخير از جمله معايب كار در استراليا است.

تنهايي در ادامه با اين توصيه به علاقمندان مهاجرت كه سعي كنيد در رشته خود متخصص باشيد و به زبان اهميت كافي بدهيد، متوسط حقوق يك مهندس كامپيوتر در ايالت‌هاي اين كشور بين 85 تا 120 هزار دلار ذكر كرد و گفت: در اين كشور كليه پرداخت‌ها به صورت هفتگي انجام مي‌گيرد.

وي هزينه اجاره خانه را در شهرهاي مختلف متفاوت دانست و گفت: اجاره خانه حداقل 200 دلار در هفته هزينه دارد كه دفتر موسسه در ملبون در اجاره خانه و ديگر امور تا حد امكان به عزيزان كمك مي‌كنند.

 • قوانين جديد مهاجرت به كانادا

مدير كاريابي KAP در ادامه با تشريح وضعيت كار و زندگي در كانادا، اين كشور را مورد علاقه كارجويان ايراني دانست و گفت: در 5 تير ماه سال جاري قوانين مهاجرت اين كشور تغيير كرده كه براساس آن فهرست مشاغل فدرال در 38 رشته موردنياز با حذف 21 رشته و اضافه شدن 11 شغل جديد مواجه شده است.

وي با اشاره به اينكه براساس تغييرات جديد مدرك زبان از ابتدا گرفته مي‌شود افزود: در 12 ماه آتي فقط 20 هزار پرونده در كليه رشته‌ و هزار پرونده در هر شغل پذيرش مي‌شود.

تنهايي با بيان اينكه آخرين تغييرات در رابطه با مشاغل حذف و اضافه شده در قوانين جديد در سايت موسسه موجود است گفت: شغل‌هاي مدير توليد، خدمات مديريت،‌ زيست شناسي، معماري،‌ دندانپزشكي داروسازي، بهداشت دهان و دندان، روانشناسي، روانكاوي و پيمانكار ساختماني از جمله مشاغل اضافه شده است.

وي حداقل امتياز لازم براي كسب ويزاي فدرال را 67 امتياز نام برد و گفت: مدرك تحصيلي، سابقه كار، سن، پيشنهاد كار از اين كشور، وابستگان، مدرك همسر و... در كسب اين امتياز تاثيرگذار است.

 • وضعيت مناسب كار در ايالت كبك كانادا

تنهايي در ادامه با تشريح قوانين ايالت كبك كانادا و بيان اينكه فهرست مشاغل اين كشور هنوز تغيير نكرده است گفت: در اين ايالت تمامي رشته‌ها شغلي مي‌توانند درخواست دهند كه بعضي از آن‌ها امتياز اضافي دارند.

وي با اشاره به اينكه مشاغل اين كشور داراي سيستم امتيازبندي هوشمند است كه شرايط امتيازي همسر و فرزندان در آن تاثيرگذار است افزود: متقاضيان پس از كسب اقامت هيچ اجباري در ماندن يا زندگي در ايالت فوق ندارند.

وي اين ايالت را فرانسوي زبان خواند و افزود: البته تجربه ثابت كرده كه كساني كه به دو زبان فرانسه و انگليسي تسلط دارند 40 درصد در پيدا كردن شغل موفق‌ترند.

تنهايي مهاجرت به اين ايالت را فرصت خوبي براي نيروي كار ايراني خواند و بيان كرد: در ايالت كبك يك مصاحبه به زبان فرانسه انجام مي‌گيرد و مهارت زبان مورد نياز توانايي شنيدن و صحبت كردن است.

وي با بيان اينكه پرونده‌هاي مهاجرت شغلي اين كشور در سفارت كانادا در سوريه بررسي مي‌شود، متوسط مدت زمان اعلام نتيجه نهايي را براي درخواست اقامت در ايالت كبك حدود  18 ماه و اقامت فدرال 14 ماه ذكر كرد.

مدير كاريابي KAP با اشاره به اينكه در اين كشور در هفت ماه اخير 87 هزار فرصت شغلي ايجاد شده است افزود: حداقل حقوق در اين كشور بين 5/9-8 دلار در ساعت است و ساعت كاري نيز 36 ساعت در هفته است.

تنهايي دندانپزشكي را پر درآمدترين حرفه در اين كشور خواند كه به طور متوسط ساليانه 154 هزار دلار دريافت مي‌كنند و ادامه داد: پزشكان عمومي 130 هزار، داروسازان 98، مهندسان نفت 92 هزار وكتابداران، با كمترين حقوق 37 هزار دلار در سال درآمد دارند.

وي با بيان اينكه حرفه‌هاي ساختماني بهترين بازاركار را در اين كشور دارا هستند افزود: رشته‌هاي مالي و بهداشتي نيز وضعيت مناسبي دارند اما وضعيت اشتغال گروه كشاورزي مناسب نيست.

مدير كاريابي KAP با اشاره به خدمات KAP در كانادا گفت: ملاقات در فرودگاه، كاريابي در شغل موقت و كمك در كاريابي شغل دايمي از جمله خدمات ما در اين زمينه است.

 • اقامت كارآفريني بدون نياز به مدرك زبان

دريافت اقامت كارآفريني نيز از ديگر مباحث مطرح شده در اين همايش بود كه تنهايي در تشريح آن گفت: كارآفرينان و صاحبان مشاغل در صورت احراز شرايط مي‌توانند با خريد يك ملك تجاري و يا شعبه‌اي از شركت و كارخانه خود در اين كشور براي خود و اعضاي خانواده اقامت دريافت كنند.

وي يكي از مزاياي اين نوع ويزا را ايجاد پايگاه مناسب براي انجام فعاليت تجاري در كشوري ديگر و استفاده از بازاركاري جهاني دانست و گفت: استفاده از وام كم بهره، صدور خدمات فني و مهندسي ايران و معرفي برند ايراني از جمله مزاياي اين نوع ويزا است.

وي بيمه درماني و تحصيل رايگان تا مقطع كارداني، حقوق و وام دوران تحصيل و... را از جمله ديگر خدمات اين نوع ويزا براي فرد و اعضاي خانواده‌اش ذكر كرد و گفت: براي دريافت اين نوع ويزا فرد حتماً بايد يك مدير موفق با حداقل 10 تا 30 درصد مالكيت در كسب و كار خود در كشور مبدا باشد.

تنهايي استفاده از وام تا 110 درصد ارزش ملك را از جمله تسهيلات كشور استراليا براي كارآفرينان ذكر كرد و گفت: اين نوع ويزا نياز به مدرك زبان ندارد و مشاوره براي هدايت سرمايه‌گذاري نيز به فرد ارايه مي‌شود.

وي ويزاي كارآفريني استاني را بهترين نوع ويزا در اين كشور دانست و گفت: هزينه كسب اين نوع ويزا يك سال بوده و حداقل به مدت 2 سال فرصت داريد تاكسب و كار خود را در اين كشور راه‌اندازي كنيد.

مدير كاريابي KAP حداكثر سن دريافت اين ويزا را 55 سال دانست و گفت: كارآفرينان مي‌توانند با 250 هزار دلار سرمايه نقدي و غيرنقدي و داشتن كسب و كاري در ايران از اين نوع ويزا استفاده كنند.

وي با بيان اينكه در كشور كانادا نيز كارآفرينان مي‌توانند با خريد ملك تجاري و دفتر كار اقامت دايم اين كشور را دريافت كنند افزود: حداقل ارزش ملك در ايالت‌هاي مختلف 150 تا 400 هزار دلار است.

وي با بيان اينكه حداقل مدرك و زبان در اين نوع ويزا الزامي نيست افزود: اين نوع ويزا محدوديت سني ندارد و بايد يك نفر را به استخدام خود درآوريد.

تنهايي در پايان ويزاي سرمايه‌گذاري در كانادا را نوع ديگري از ويزاها دانست و گفت: اين نوع ويزا نياز به 800 هزار دلار سرمايه‌گذاري به مدت 5 سال در كشور كانادا است كه اصلاً توصيه نمي‌شود و مصداق  خروج ارز از كشور است. ولي متاسفانه برخي از مراكز غير مجاز مهاجرت به دليل سود بالاي اين نوع قراردادها براي آن‌ها كه معمولا بين 20 تا 40 درصد ازكل قرارداد است، در شبكه‌هاي ماهواره‌اي تبليغ زيادي براي اين نوع مهاجرت انجام مي‌دهند كه در عمل هيچ نوع مزيتي براي كشور ندارد.

 • كارگاه رزومه‌نويسي

كارگاه رزومه‌نويسي از ديگر برنامه‌هاي اين همايش يك روزه بود كه در آن شعبان آزادي كناري كارشناس عالي نظارت بر كاريابي‌هاي بين‌المللي، رزومه‌ را اولين مدرك براي يافتن شغل در داخل و خارج از كشور دانست.

وي با بيان اينكه در رزومه بايد ثابت كنيد چه توانايي‌ها و تخصص‌هايي داريد گفت: حتي كساني كه سابقه درخشاني نيز ندارند با يك رزومه خوب مي‌توانند كارفرماي خود را تحت تاثير قرار دهند.

وي به كارجويان توصيه نمود كه همواره رزومه خود را به روزرساني كنند و در ادامه شيوه نگارش رزومه به زبان فارسي براي بازار كار ايران و نگارش رزومه به زبان انگليسي مورد نياز در بازاركاراستراليا و كانادا را براي شركت‌كنندگان آموزش داد كه با استقبال خوبي همراه شد.

 • در حاشيه همايش

حضور چشم‌گير بانوان در اين همايش قابل توجه بود كه يكي از آن‌ها در گفت و گو با خبرنگار بازاركار نرخ بالاي بيكاري زنان فارغ‌التحصيل و مشكلات اشتغال آن‌ها در برخي از رشته‌هاي فني را دليل علاقمندي خود جهت كار در خارج از كشور دانست.

حضور شركت‌كنندگان شهرستاني نيز در اين هماش قابل توجه بود و تعدادي از شركت‌كنندگان از شهرهاي چون اصفهان، تبريز، شيراز، بوشهر و ...  خود را به اين همايش رسانده بودند كه نشان از توجه به اشتغال خارج از كشور در ميان فارغ‌التحصيلان  شهرهاي مختلف كشور دارد.

 • تخفيف ويژه

لازم به ذكر است كه تنهايي مدير كاريابي KAP در پايان اين همايش اعلام كرد: تا پايان تير ماه براي كارجويان 20 درصد و براي كارفرمايان 10 درصد تخفيف در مبلغ حق‌الوكاله منظور مي‌شود.حركت به چپ
حركت به راست


ايران ورلد

 
http://www.iranworld.com/analysis/aec-m000.asp
 

ايران ورلد

 
http://www.iranworld.com/analysis/afb-m000.asp
 

ايران ورلد

 
http://www.iranworld.com/services/sat-r010.htm
 

شبکه زنان کارآفرين

 
http://www.wenet.ir/index.php?option=com_content&t
 

اتاق بازرگاني صنايع و معادن ايران

 
http://www.iccim.ir/persian/Foreign/index.htm
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/CompanyAnalysis.
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/IndustryAnalysis
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/Reports.asp?cati
 

پايگاه اطلاعات صنعتي ايران

 
http://www.industryinfobase.ir/cofarsi/companies_r
 

پايگاه اطلاعات صنعتي ايران

 
http://www.industryinfobase.ir/cofarsi/employees_r
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.com/pages/showdir.asp?PageId=10
 

سازمان همياري اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 
http://www.eshteghal.ir/?CID=1_7
 

ستاد ويژه توسعه فناوري نانو

 
http://www.irannano.org/paperlist.php
 

مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير

 
http://www.karafariny.com/women.asp
 

مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه صنعتي شريف

 
http://www.techstudies.org/ipolicy/analysis.php?su
 

مرکز تحليل اخبار اقتصادي ايران

 
http://www.ciena.ir/default.asp?crpg=reps
 

معاونت امور اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.economicaffairs.ir/
 

موسسه كار و تامين اجتماعي

 
http://www.lssi.ir/pages/en/tkh/24-f.htm
 

هفته نامه بازاركار

 
http://www.bazarekar.ir/Reports/default.asp
 

سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي

 
http://www.agri-eng.com/fa/08/
 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است